İlhamını Hero ve Leandros’un  hikayesinden alan ve ilk kez 1810 yılında İngiliz Edebiyatçının yüzerek geçtiği ve  bu nedenle dünyanın en  eski yüzme yarışı  ünvanına sahip  Çanakkale Boğazı Yüzerek Geçme yarışmaları bu yıl da yoğun bir katılımla gerçekleştirilecek.  35 yılda 18 milyondan fazla yüzücünün katıldığı yarışmada, 100 milyonun üzerinde kulaç atıldı. Rotary Kulübü tarafından düzenlenen  yarışmaların  en büyük destekçisi ise Wilusa Turizm oldu.  17 ülkeden bin yüzücünün katılacağı yarışmaların  kontenjanları  açıldıktan 40 dakika sonra doldu ve yarışma için geri sayım başladı.  
Dünyanın en eski  kıtalararası yüzme yarışması ünvanına sahip 36. Çanakkale Boğazı Wilusa Rotary Yüzme Yarışmaları  için geri sayım başladı.  İlhamını aşkı için Boğazı yüzerek geçen Hero ve Leandros’un hikayesinde alan yarışma, bu yıl da binlerce sporcu ağırlayacak. Rotary kulübü tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen yarışmalara bu yıl Çanakkale’nin yerel markası Wilusa Turizm da destek verecek. 35 yılda 18 milyondan fazla yüzücünün katıldığı yarışmada 100 milyonun üzerinde kulaç atıldığı yarışma Cumhuriyetin 100. Yılında yapılması da ayrı bir önem taşıyacak.  30 Ağustos’ta gerçekleştirilecek yarışmalar öncesinde bir basın toplantısı düzenlenerek yarışmalar hakkında bilgiler verildi. Limani Otelde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında Wilusa Turizm Yöneticisi Ahmet Çelik, Rotary Kulübü Geçmiş Dönem Başkanı Emine Şengören Güzel , Çanakkale Boğazı Yüzme Yarışları Komodoru Soykan Özer ve 2023 2024 Rotary Kulübü Dönem Başkanı Tahir Orhan  katıldı
Dünyanın En Eski Yarışmasının  Kayıtları 40 Dakikada Tamamlandı
Uluslararası tanınırlığı olan  ve her yıl Arkeologlardan iş insanlarına yüksek lisans sahibi akademisyenlerden öğrencilere üst düzey yöneticilerin katıldığı elit bir yarışma olarak da tarihe geçen 36. Çanakkale Boğazı Wilusa Rotary Yüzme Yarışmaları için  250 yabancı  olmak üzere bin kategorilin kontenjan oluşturuldu. Amerika Birleşik Devletlerinden Avrupa ülkelerine kadar pek çok kişi tarihi yarışmalara katılmak için kontenjanların açılmasını bekledi. Uluslararsı tanınırlığı olan tarihi yarışmaların kayıtları açıldıktan 40 dakika sonra tamamlandı. Bu rekor başvurunun ardından yarışma için geri sayım başladı.
Tüm Dünyaya Çanakkale Adı Bir Kez Daha Tanıtılacak
Yapılacak olan yarışmalar hakkında bilgiler veren Wilusa Turizm Yöneticisi Ahmet Çelik “36. Çanakkale Boğazı Wilusa Rotary Yüzme Yarışmaları dünyanın en eski yüzme yarışmalarından biri.  Uluslararsı camiada bu şekilde biliniyor. 1810 yılında ilk defa bir İngiliz edebiyatçı boğazı yüzerek geçiyor.  Daha öncesinde de  Hero ve Leandros hikayesi ile antik bir hikayesi vardır.  Ancak 1810’da yüzmenin ilk defa gerçekleşmesi ile  dünyanın en eski  yarışmadır Çanakkale Boğazını yüzerek geçme yarışmaları.  Yerel Basının bizde çok ayrı bir yeri var. Yaptığımız işlerin tamamında  Yerel basının önemli katkıları var. Bundan önceki organizasyonlarda tecrübe ettik ve bir marka yarattık hep birlikte  Gelibolu Maratonu gibi.  Ancak Çanakkale Boğazını yüzerek geçme yarışmaları bütün spor etkinliklerin üzerinde.  Çünkü en büyük uluslararası organizasyon.  Her sene 15’in üzerinde ayrı ülkelerden yarışmacıların katıldığı bir organizasyon.  Bu senede 17 ülkeden yabancı yüzücü gelecek.  300’e yakın yabancı yüzücü 700’e yakın yabancı yüzücü olmak üzere  bin kişi Cumhuriyetimizin 100. Yılında Çanakkale Boğazında kulaç açacak ve bu organizasyon  bir kez daha tüm dünyaya Çanakkale adını tanıtmış olacak” dedi.
CEO’lar ve Dünyaca Ünlü Akademisyenler de Katılacak
Ahmet Çelik Yarışmaya dünyanın bir çok ülkesinden şirket CEO’ları ve dünyac ünlü akademisyenlerin de katılacağını belirttiği açıklamasında “Bu sene organizasyonlara çok kıymetli insanlar katılacak.  Bir çok CEO var, dünyaca ünlü akademisyen var,  geçtiğimiz yıllarda da çok önemli isimler gelmişti ve bu sene de öyle olacak.  Bizim hedefimiz bin olan yüzme yarışçıların sayısını 2 binlere çıkarmak olacaktır.  Bu organizasyonu Çanakkale’ye bir hafta katkı sunacak bir organizasyon olacak.  Gelenler sadece Çanakkale Boğazını yüzüp gitmiyorlar. En az bir hafta  öncesinden geliyorlar.  Ve bu insanlar sokaktaki dönercimizden tutun da  otellere ve taşıyıcı firmalarımıza kadar  herkes  bu organizasyondan bir şekilde nasipleniyor.  Bu nedenle Çanakkaleliler olarak hepimizin  sahip çıkması gereken çok kıymetli bir organizasyon” dedi.
Artık Kapasitemizi Aşıyordu
Kulübün artık organizasyonu yapmakta zorlandığını bu nedenle Wilusa ile ortraklık yaparak tarihi yarışların gerçekleştirme kararı aldıklarını belirten Rotary Kulübü Geçmiş Dönem Başkanı Emine Şengören Güzel  “Çok az katılımcı ile bu işe başlamıştık ve çok amatörce yapmıştık.  Fakat  36 yıl içerisinde tabi  gittikçe büyüyen ve  bizim de sınırlarımızı da zorlamaya başladı.  Bu anlamda bir STK olarak bizim  bunu biraz daha geliştirmemiz gerekiyordu. Wilusa firması yıllardır beraber çalıştığımız bir firma bu kapsamda bir ortaklık yapmayı planladık ve  doğru kararı aldık.    Çünkü bu yarışma gelişmek zorundaydı ve yerelde kalmayarak uluslararsı daha  fazla yarışmacının katıldığı bir yarışma olmalıydı.  Bir STK’nın bunu gerçekleştirmesi takdir edersiniz ki  zor. Çünkü  böyle bir örnek yok. Rotary Kulübü dernekler yasasına bağlı bir kuruluş. Dolayısı ile  biz de Wilusa firması ile bir ortaklık yaptık” dedi.
 
Cuma Deren