Bu yıl da  öğrenci kabul edecek Konservatuarda ayrıca  İlkokul seviyesindeki öğrencilere yarı zamanlı  11 müzik  branşında  eğitimler verilecek. Çalgı eğitiminin yanı sıra   Müzik Teorisi ve Solfej dersleri de verilerek  geleceğin yıldızları yetiştirilecek.
2021 yılınsa öğrenci alımına başlayan  ÇOMÜ Devlet Konservatuarı kısa sürede yaptığı projelerle adından söz ettirdi. Sadece üniversitede değil şehirle bütünleşerek müziğe ilgi duyan her kesime yönelik çalışmaların gerçekleştirildiği Konservatuvarda eğitimler bu yıl da devam edecek. ÇOMÜ Devlet Konservatuarı 2023-2024 egˆitim o¨gˆretim yılında Çalgı Anasanat Dalına lisans düzeyinde keman, viyola, viyolonsel, piyano, gitar, flüt, klarinet, trompet, korno, trombon ve tuba  başta olmak üzere 11 ayrı   branşlarında öğrenci alacak. Program için 20 kişilik bir kontenjan belirlendi. Özel Yetenek Sınavı için 21-31 Ağustos 2023 tarihlerinde başvuru yapılması gerekiyor. Sınavlar 4-7 Eylül 2023 tarihleri arasında Anafartalar Kampüsündeki Devlet Konservatuarı binasında yapılacak. Bu sınav için 31 Ağustos - 3 Eylül 2023 tarihleri arasında hazırlık kursu da gerçekleştirilecek.
Gençler Yeteneklerini Gösterme Şansı Bulacak
Çocuk koroları ve çocuk orkestralarının eğitimlerinin yürütüldüğü Nedime Hanım Konağında Yarı Zamanlı Sertifika Programı hakkında bilgi veren ÇOMÜ Devlet Konservatuarı Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Barış Karabulut, "2021 yılında öğrenci alımına başlayan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yarı Zamanlı Sertifika Programı ilkokul sonrasında müzikal açıdan yetenekli öğrencileri sınavla kabul eden bir programdır. Özel yetenek sınavını kazanan öğrenciler programa kayıt hakkını kazanır. Programda Orta 1, Orta 2, Orta 3 ve Orta 4 olmak üzere dört seviyede eğitim verilmektedir. Yarı Zamanlı Sertifika Programında “Çalgı” eğitiminin yanı sıra “Müzik Teorisi ve Solfej” dersleri ile öğrencilerin müzik alanında donanımlı bireyler olarak yetişmeleri amaçlanmaktadır. Geleceğin sanatçılarını yetiştirmeyi hedefleyen Yarı Zamanlı Sertifika Programında öğrencilerin çeşitli konserler ile sahne deneyimi yaşamaları sağlanmaktadır. Yarı Zamanlı Sertifika Programı O¨zel Yetenek Sınavlarına 2023-2024 egˆitim o¨gˆretim yılında keman, viyola, viyolonsel, piyano, flu¨t, klarinet, trompet, trombon, korno, gitar, bagˆlama, kanun ve klasik kemenc¸e c¸algılarıyla o¨gˆrenci alınacaktır. Ön kayıt 14-18 Agˆustos 2023, O¨zel Yetenek Sınavları 09-10 Eylu¨l 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Detaylı bilgi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuarı 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Yarı Zamanlı Sertifika Programı Özel Yetenek Sınavları Kılavuzunda yer almaktadır" diye konuştu.
Kuruluşun 4. Yılı Programlarla Dolu Geçecek
ÇOMÜ Devlet Konservatuarı 2023-2024 sezonu etkinlikleri hakkında açıklamalarda bulunan Karabulut, "ÇOMÜ Devlet Konservatuarı dördüncü yılında dopdolu bir programla Çanakkale halkının karşısına çıkıyor. Bilimsel etkinliklerin; yaz okulu, seminer, atölye çalışmaları, masterclass ve konserlerin yer aldığı yıllık program Türkiye’nin dört bir yanından önemli akademisyen ve müzisyenleri ağırlayarak kentin müzikal ve kültürel yaşamına katkı sunmaya devam ediyor. Etkinlikler konservatuarımıza tahsis edilen Nedime Hanım Konağının yanı sıra üniversitemizin konser mekanları olan İÇDAŞ Kongre Merkezi, Troia Kültür Merkezi ve Anafartalar Kampüsündeki Konservatuar Galeri Sahne, Teras Sahne ve Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilecek. Ayrıca Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi, Çanakkale Seramik Müzesi, Turhan Mildon Kültür Merkezi, Ezine Atatürk Kültür Merkezi, Gelibolu Mevlevihanesi ve Çanakkale Akçansa Güzel Sanatlar Lisesi gibi bir çok mekan da bu yıl Çanakkale Devlet Konservatuarının etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Bu yılki etkinlik sezonunun açılışı 18 Eylül  Pazartesi gerçekleştirilecek olan Türk-Japon dostluk konseri ile başlayacak. Ekim ayında ise ülkemizin yetiştirdiği en önemli keman sanatçılarından Cihat Aşkın Çomü Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası ile bir konser verecek. ÇOMÜ Devlet Konservatuarı yıl boyunca konser ve masterclass etkinlikleri için davet ettiği sanatçılar arasında Gülşen Tatu, Ellen Jewett, Natauko Doi, Ayla Uludere, Aslıhan And, Emine Avren Büyükburçlu, Lilian Tonella Tüzün, Nilay Sancar, Beril Eren, Onur Türkeş, Tuncer Önder, Serkan Ağır, Altuğ Tekin, Birol Aydın, Engin Gürkey, Eylem Demirhan, Cem Babacan, İris Şentürker, Yelda Özgen, İpek Mine Sonakın, Ebru Mine Sonakın, Aysu Zehra Şanver, Deniz Tunçer, Seda Tüfekçioğlu, Orkun Uyar, Barış Kerem Bahar, Nazlı Avcı, Çetin Ceviz, Seren Karabey, Ecem Alnıaçık, Uğraş Torun, Elena Ünaldı, İdil Onaran, Beril Çalgan, Ethem Yavuz, Caner Yavuz, Şafak Ceyhan, Deniz Kuvandık ve Eylem Odabaş gibi isimler bulunuyor. Ayrıca Fırat Kutluk, İlteriş Sun, Ersin Antep ve Gonca Girgin İncedere ile müzikoloji ve müzik eğitimine yönelik söyleşiler gerçekleştirilecek" dedi.
 
Cuma Deren