Çanakkale Ticaret Borsası öncülüğünde yapılan çalışma sonucunda Ocak ayında coğrafi işaret için Başvurusu yapılan Çanakkale Domatesi önce Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından incelendikten sonra askıya çıkan, itirazlar olmayınca da resmi gazetede yayınlanan Çanakkale Domatesi tescillenmiş oldu.
Geçtiğimiz yıl Coğrafi işaret tescilini alan Biga Peynir Tatlısı Çanakkale’nin 11. Coğrafi işaretli alan son ürünü olmuştu. Çanakkale Ticaret Borasaının girişimleri ile Tadı, aroması ve  rengi ile namı Türkiye sınırları aşan, tüm pazarların gözdesi olan Çanakkale Domatesi için de tescil başvurusu yapıldı.  Ocak ayında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından incelenen başvurular arasına giren Çanakkale Domatesi  askıya çıktı  ve itirazlar olmayınca da tescil almaya hak kazandı. Namı Türk sınırlarını aşan Çanakkale Domatesinde süreç tamamlandı ve önceki gün resmi gazetede yayınlanarak tescil almaya hak kazandı.
Güçlü Adımlarla Tarıma Destek Olduk
Çanakkale Ticaret Borsası tarafından Çanakkale Domatesi için 13 Ocak 2022 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumuna coğrafi işaret tescili başvurusu yapıldı.  Çanakkale Domatesi, 01.08.2023 tarihli ve 154 sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı bülteninde yayınlanarak 13.07.2023 tarihinden itibaren korunmak üzere tescil edildi.  Tescillenen Çanakkale Domatesinin tescil süreci hakkında bilgiler veren Çanakkale Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Deniz  “Göreve geldiğimiz günden bu güne ilimiz tarıma dayalı sanayisinin büyümesi adına güçlü adımlar atarken bir yandan da ilimiz ticari hayatının gelişmesi adına projeler üretmeye çalışıyoruz. Bu anlamda Çanakkale Gastronomisinin daha bilinir ve tercih edilir hale gelmesi için marka tescillerini önemsiyoruz. Borsa olarak geçtiğimiz yıllarda ilimizin Coğrafi işaretli ürünlerinin tescil edilmesinde desteklerimiz oldu. Bu yıl da Türkiye’mizin meşhur Domatesine ‘Çanakkale Domatesi’ adıyla Coğrafi İşaret tescili aldık” dedi.
85 Bin Dekarda Üretilen Eşsiz Çanakkale Domatesi Tescillendi
Başkan Abdullah Deniz devamla "Çanakkale'de 85 bin dekarlık alanda domates üretimi yapıyoruz. Yılda 650 bin ton domates üretimi gerçekleştiriliyor. Bu üretim miktarı ile Türkiye'nin %5 oranındaki domatesi biz Çanakkale'de üretiyoruz.  Kendine has tadı, rengi ve kokusuyla tezgahların aranan ürünlerinden Çanakkale domatesinin Coğrafi İşaret Tescil sürecinde bizlere destek olan Çanakkale Ticaret Borsası Meclisimize, ÇOMÜ Ziraat Fakültesinden Değerli Hocalarımız Prof. Dr. Kenan Kaynaş, Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Ali Gündoğdu,  Dr. Öğretim Üyesi Seçkin Kaya başta olmak üzere Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültemize,  Tarım ve Orman İl Müdürlüğümüze, Ziraat Odası Başkanlarımıza, Değerli Milletvekillerimize ve Sayın Valimize çok teşekkür ediyoruz.” dedi.
 
Haber Merkezi