ÇOMÜ Yerleşkesinin yangından korunması için yapılacak çalışmalar değerlendirildi.Diğer illerin aksine Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi doğa ile iç içe olan bir kampüse sahip. Etrafı ormanlarla çevrili ÇOMÜ Terzioğlu yerleşkesi, son günlerde artan orman yangınları nedeni ile tehdit altında. Olası bir yangında Kampüsün de etkilenme ihtimalini göz ardı edemeyen Üniversite yönetimi bir çalıştay gerçekleştirdi.  Küresel ısınmanın da etkisi ile tutuşan ormanların endişe vermesinden harekete geçen Üniversite yönetimi, olası bir orman yangınında yapılacaklar değerlendirildi.  Kampüs etrafında olacak olası bir yangında neler yapılacağının konuşulduğu Çalıştaya ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Erkul, Prof. Dr. Dinçay Köksal, Genel Sekreter Yardımcıları Dr. Mehmet Erkan Kıllıoğlu, Öğr. Gör. Tanju Güdük, Çanakkale Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Bekir Çelen, Çevre, Afet Koordinasyon ve İskan Şube Müdürü Yasemin Demir, Orman Bölge Müdür Yardımcısı Seyit Sayın, Çanakkale Orman İşletme Müdürü Barış Sergin, Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ, Meteoroloji İl Müdürü Erol Öztabak, Çanakkale İtfaiye Amiri Türker Özer, Çanakkale Belediyesi İtfaiye Müdürü Cüneyt Göncü ve ÇOMÜ’lü akademisyenler katıldı.
Olası orman yangınlarının önlenmesi ve zararlarının azaltılması kapsamında Rektörlük Senato Salonunda gerçekleştirilen  “Üniversite Yerleşkelerinde Orman Yangını Çekincesi Analizi Çalıştayı” ÇOMÜ iç ve dış paydaşları da katkı verdi. Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren  Rektör Cüneyt Erenoğlu,  üniversite olarak orman yangınlarına karşı duyarlılık ve farkındalık oluşturmak amacıyla bu Çalıştayın düzenlendiğini belirterek “Bildiğiniz gibi, 2023 yılı Temmuz ayında Çanakkale merkeze bağlı Kızılkeçili Köyü’nde başlayan ve 48 saati aşkın süre devam eden orman yangını, büyük bir felakete neden oldu. Yangın sonucunda 8 köy etkilendi, 6 köy boşaltıldı, büyük orman alanları kül oldu. Yangının çıkış sebebi henüz belirlenemedi; ancak iklim değişikliği ve kuraklığın yangına hassas alanları genişlettiği ve yangınların büyümesine neden olduğu biliniyor” dedi.
Orman Varlığı Yangın Riskini Arttırıyor
ÇOMÜ Çevresindeki orman yangınının fayda verdiği kadar, yangın riskini de arttırdığını belirten Rektör Cüneyt Erenoğlu “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak, böyle bir felaketin tekrar yaşanmaması için elimizden geleni yapmaya kararlıyız. Üniversitemizin yerleşkeleri çevresinde ve yakınında yoğun orman alanları bulunuyor. Bu alanlar hem doğal güzellikleri hem de biyolojik çeşitlilikleriyle üniversitemize değer katıyor. Ancak aynı zamanda orman yangını riskini de artırıyor. Bu nedenle, üniversitemizin yerleşkelerinde orman yangını çekincesi analizi yaparak, yangın riskini azaltmak ve olası bir yangına karşı hazırlıklı olmak için neler yapabileceğimizi belirlemek istiyoruz” dedi.
Yangınlar Sadece Ormanları Değil Ekosistemi Tehdit Ediyor
Rektör Erenoğlu “Bu Çalıştayda; alanında uzman akademisyenler, orman mühendisleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve yerel yönetimlerden yetkililer ile bir araya gelerek, üniversitemizin yerleşkelerinde orman yangını çekincesi analizi yapacağız. Bu analizde, uzaktan algılama teknolojileri, iklim değişikliği senaryoları, yangın risk haritaları gibi araçlardan yararlanacağız. Ayrıca, yangın önleme ve mücadele stratejileri, yangın sonrası rehabilitasyon faaliyetleri, toplumsal algı ve farkındalık oluşturma gibi konularda da görüş alışverişinde bulunacağız. Çalıştayımızın sonucunda ortaya çıkacak raporu, Üniversitemizin ilgili birimleriyle paylaşarak, uygulamaya geçilmesi için gerekli adımları atacağız. Ayrıca, raporu kamuoyu ile de paylaşarak, diğer üniversitelerin ve kurumların da bu konuda örnek alabileceği bir kaynak oluşturmayı hedefliyoruz. Orman yangınlarının sadece ormanları değil, tüm ekosistemi ve insan hayatını tehdit eden bir sorun olduğunu vurgulayan ÇOMÜ Rektörü Erenoğlu, bu sorunun çözümü için hepimize büyük görevler düştüğünün altını çizdi ve “Üniversite olarak bizler, bilimsel araştırma ve eğitim faaliyetlerimiz ile bu soruna katkı sağlamaya çalışıyoruz. Ancak bunun yeterli olmadığının da farkındayız. Bu nedenle, bu Çalıştay ile orman yangınlarına karşı somut adımlar atmayı amaçlıyoruz” dedi.
Açılış konuşmasının ardından katılımcılar ile konuyla ilgili fikir alışverişlerinde bulunularak yapılacak çalışmalar hakkında yol haritası belirlendi.
Cuma Deren