Geçtiğimiz Cuma günü belli olan sonuçlara göre  Biga Ortaokulu öğrencisi Elif Ece Peker tam puan aldı. 500 tam puan alan Elif,  başarılı eğitimini sürdürerek hukuk okuyarak adalet savunucusu olmayı istediğini dile getirdi.
 1 milyon 246 bin 429 öğrencinin girdiği Liselere Geçiş Sistemi’nde (LGS)   öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden toplam 50 soru soruldu ve 75 dakika yanıtlama süresi verildi. İkinci oturumda ise matematik ve fen bilimlerinden toplam 40 soru soruldu.  Sınavlarda ter dökerek doğru yanıt arayan  öğrenciler hayallerine de bir adım daha yaklaştı.  Hukuk okumak isteyen ve adalet savunucusu olmak isteyen Biga Ortaokulu öğrencisi Elif Ece Peker de girdiği sınavda 500 tam puan aldı.
Eksik Yönlerimi Hep Tamamlamaya Çalıştım
Tam puanla sınavı başarı ile tamamlayan Elif,   Türkçe öğretmenliği yapan babası Fikret Peker ve  annesi Emel Aka Peker çiftini olduğu kadar Çanakkale’yi de gururlandırdı. Başarısının sırrı hakkında açıklama yapan ve hayali hukuk okumak olduğunu belirten Elif Ece Peker   “Türkiye birincilerinden biriyim. 5. sınıftan bu yana okulumuz yıkıldığı için ikili eğitim görüyoruz. Okulumuz hala yapılmadı. Bu yüzden özel okula giden öğrenciler oldu. Okulumu ve ailemi gururlandırdığım için çok mutluyum. Öğretmenlerime, aileme, arkadaşlarıma beni destekledikleri için teşekkür ediyorum. Eksik olduğum konuları bilen bir öğrenciydim. Hangi derslere çalışmam gerektiğini çok iyi biliyordum. Onlara çalışırdım. Anne ve babam Türkçe öğretmeni bana hep dil bilgisini çöz diye söylerlerdi ben ise çok fazla onları çözmedim. Türkçede iyiydim ve dil bilgisini biliyordum. Türkçeye ayıracağım zamanı matematiğe ayırmam gerekiyordu. Sene başında matematikte sorun yaşadım. Matematiğe çalıştım” dedi.
Günde 240 Soru Çözdüm
Elif Ece Peker  , başarısını eksik yanlarını tamamlamaya ve her gün fazla soru çözmeye borçlu olduğunu dile getirerek “Soru sayısı önemli değildi benim için. Günde 240 soru çözdüm. Yeni nesil odaklıydım eski nesil soru çözmedim. Konu tekrarı da yapmadım. Dersi derste dinleyerek öğrenebiliyordum. Sınavda ise sayısal beklediğimden çok daha iyi geçti. Tüm sene boyunca sayısalda korktum. Sınavdan çıktığımda çok mutluydum. Başarılı olduğuma inanıyorum. Sınavın yüzde 50'si çalışmak yüzde 50'si sınav stresi. Stresi yönetemezseniz başaramazsınız. Okulumuz bizi üniversite tanıtım etkinliklerine götürdü. Galatasaray Lisesini istiyorum. İkinci tercihim Kabataj Lisesi olacak. Hukuk okumak istiyorum" dedi.
Başkan Bülent Erdoğan’dan Başarılı Öğrenciye Tebrik
 Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Liselere Geçiş Sistemi’nde (LGS) tüm soruları doğru cevaplayarak 500 tam puan alan ve Türkiye birincisi olan Biga Ortaokulu öğrencisi Elif Ece Peker’i evinde ziyaret edip, tebrik etti. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Başkan Erdoğan, “LGS’de tüm soruları doğru cevaplayarak Türkiye Birincisi olan ve hepimizi çok gururlandıran Elif Ece’yi evinde kutladım. Yolun bahtın açık olsun kızım” ifadelerini kullandı.
Burcu Erdal