Bu nedenle yola çıkacak sürücülere  Biga Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Sait Tanur’dan uyarı geldi. Yolların kalabalık ve yaz yağmurları nedeni ile bazı bölgelerde kaygan olabileceğinin altını çizen Tanur, sürücülerin trafik kurallarına uyması gerektiğini de hatırlattı.
9 günlük kurban bayramı tatilini memleketlerinde ya da önceden rezervasyon yaptıkları tatil beldelerinde geçirmek isteyen vatandaşlar tatil için yola kuyulurken, özellikle bayram nedeni ile yollarda yaşanan yoğunluklar, kazalara davetiye çıkarıyor. Yola çıkacak sürücülere Biga Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Sait Tanur’dan uyarı geldi. Hüzünlü tabloların oluşmaması ve kazaların yaşanmaması için öncelikle tüm sürücülerin trafik kurallarına harfiyen uymasının hayati derecede önemli olduğunun altını çizen Tanur, “Yollardaki araç yoğunluğu bir anda çok fazla artacak. Buna sıcak hava ve yaz yağmurları da eklendiğinde trafikte geçireceğimiz zaman yolculuktaki zorluk ve stres katsayısı çoğalacak. Bu yüzden yola çıkmadan önce almamız gereken tedbirleri hiçbir zaman unutmamalıyız. Özellikle uzun yolculuklara alışkın olmayan sürücülerin yorulduklarının farkına varamadıkları uyarısında bulundu. Tanur, uzun yola alışkın olsun veya olmasın sürücülerin 2 saatte bir en az 15 dakikalık dinlenme molaları vermesi çok önemlidir. Bunun yanında tabi ki Tüm sürücülerimizi trafik kurallarına harfiyen uymaları noktasında bir kez daha uyarıyorum" şeklinde konuştu.
Direksiyon Başında Uyuma ve Emniyet Kemeri Uyarısı
Bayramların aşırı hız ve yorgunluk nedeniyle oluşacak dikkatsizlikler sonucunda meydana gelen kazalar sonrasında hüzün gününe döndüğünü ifade eden Tanur, "Bu kazaların alınacak çok basit önlemlerle önüne geçebiliriz. Öncelikle trafik hız sınırlamalarına ve trafik kurallarına mutlaka uymalıyız. Uykusuz ve yorgun araç kullanmamaya dikkat etmeliyiz. Trafik yön ve levhalarına dikkat etmeliyiz. Uzun mesafeli yola çıkacaksak yorulduğumuzu ve dikkat eksikliği yaşadığımızı hissettiğimiz anlarda mola vermeliyiz.  İnsana bağlı trafik kazalarının sebepleri arasında başta gelen hususlar; aşırı hız, hatalı sollama, direksiyon başında uyuma ve emniyet kemeri takılmamasıdır. Bu olumsuz davranışlardan kesinlikle kaçınmalıyız çünkü trafikte hata ve ihmalin telafisi yok. Unutulmayalım ki; Varacağımız yere kısa sürede gitmekten sağ-salim gitmek daha önemlidir. Kazalara sebep olan araç arızalarının önlenmesi için araç bakımlarının ve periyodik muayenelerinin zamanında yapılması gerekir.  Yolculuk öncesi, frenlerin bakımı ve lastik kontrolü hayati önem taşıyor. Ayrıca aracınızdaki ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı gibi önem arz eden ekipmanların yola çıkmadan önce tam ve eksiksiz olduğu kontrol edilmelidir" şeklinde konuştu.
Cuma Deren