Yeni görevi dolayısı ile Çanakkale ve Ülke siyasetinin üst düzey yöneticileri tebrik mesajlarını ilettiler.Uzun yıllar İstanbul İl Başkanlığında görev yapan, bir dönem de İstanbul Milletvekilliği yapan Bülent Turan 2015 seçimlerinde Çanakkale Milletvekili olmuştu. Hizmetleri ile akıllarda ve gönüllerde yer edinen Turan, 3 dönem kuralı nedeni ile 154 Mayıstaki seçimlerde aday olmamıştı.  Grup Başkan Vekilliği görevi de sonlanan Bülent turan İçişleri Bakanlığı  Bakan yardımcılığı görevi verildi.  Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Recep Tayyip Erdoğan, 12. Cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan  Bakanlar Kabinesini belirlemesinin ardından bakan yardımcılığına getirilecek isimleri de belirledi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazetede yayımlanan Bakan yardımcıları listesinde Bülent Turan da yerini aldı. Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atama Kararlarına göre, Bakan Yardımcılıklarına 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 4'üncü maddeleri gereğince, iki dönem Çanakkale Milletvekilliği ve uzun süre AK Parti Grup Başkanvekilliği yapan Bülent Turan, İçişleri Bakan Yardımcısı olarak atandı.
Çanakkale’nin Emrinde Olmaya Devam Edeceğiz
Atamasının ardından ilk açıklamasını yapan İçişleri Bakan Yardımcısı Bülent Turan, "Haydi Bismillah… 13 yıl boyunca büyük bir gururla yaptığımız ve huzurla bıraktığımız İstanbul ve Çanakkale Milletvekillikleri ile Grup Başkanvekilliği görevlerinden sonra şimdi de aynı gurur ve heyecanla İçişleri Bakan Yardımcılığı görevine başlıyoruz. İçişleri Bakanlığı devletimizin en hayati, en kritik kurumlarından. Bu büyük ve önemli teşkilatta görev almak, devletimize ve milletimize hizmet etmek, büyük bir onur. "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" anlayışıyla, insan hakları, adalet, eşitlik ve liyakat perspektifinde, kucaklayıcı bir yaklaşımla, bu ağır emanetin sorumluluğunun farkında milletimizin emrinde olmak için gayret edeceğiz. Dünümüz Çanakkale, bugünümüz Çanakkale, yarınımız da Çanakkale olacak demiştik... Bundan sonra da Çanakkale’mizin emrinde olmaya devam edeceğiz. Artık İçişleri Bakanlığı'nda Çanakkale'mizin, hemşehrilerimizin bir odası, bir kardeşi var. Cumhurbaşkanımıza ve Bakanımıza, en önemlisi emanetin sahibi aziz milletimize, hemşehrilerimize müteşekkiriz. Aday olmadığımız seçim kampanyası ve sonrasında görev almadığımız süreç; hayatımızda çok ciddi arkadaş/dost tartma ve tanıma dönemi oldu. Dostluğu koltuktan ibaret zannedenler olduğu gibi, dostluğu kader birliği görenler, makamsız zamanda kardeş olmayı bilenler bizler için bir kazanım oldu. Bu büyük tecrübe ne büyük bir nimet. Bu dönemde vefa ve dostluk gösterenleri, bizi bağrına basan hemşehrilerimizi asla unutmayacağım. Rabbim utandırmasın, günü geldiğinde de yine gönül huzuruyla bırakmayı nasip etsin.  Ülkemizin huzur ve güvenliği için büyük emek veren, İçişleri Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Sayın İsmail Çataklı, Sayın Mehmet Ersoy ve Prof. Dr. Sayın Tayyip Sabri Erdil'e teşekkür ediyorum" dedi.
 
Daha sonra İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya,  yeni Bakan Yardımcılarının birlikte sosyal medyada fotoğrafını paylaşarak, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın tensip ve takdirleriyle; İçişleri Bakanlığımıza Bakan Yardımcıları olarak atanan kıymetli mesai arkadaşlarım Sayın Bülent Turan, Sayın Mehmet Aktaş, Sayın Mehmet Sağlam ve Sayın Münir Karaloğlu’nu tebrik ediyor, kendilerine yeni görevlerinde başarılar diliyorum. Türkiye Yüzyılı’nın inşasında, ülkemizin huzur ve güvenliği için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Biz büyük ve güçlü bir aileyiz" ifadelerini kullandı.
 Burcu Erdal