Kesin olmayan sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimin galibi oldu.
GİDER’DEN ÇARPICI TESPİT;
“PKK VE UZANTISI HDP İLE YOL YÜRÜMEYİ ŞEREF SAYANLAR,
KENDİ ŞEREF KATSAYILARI İLE BAŞBAŞA KALDILAR!..”
Çarpıcı ifadeler ile ses veren ve sonuçlara ilişkin ilk değerlendirmeye imza atan AK Parti Çanakkale Milletvekili Ahhan Gider çok sert konuştu;
“Apo’ nun heykelini dikeceğiz diye meydanlarda gezenlerin ve bunu diyenlere özgürlük vaadiyle oy isteyenlerin de ideallerini gerçekleştirebilme adına yeni kukla arayışları devam edecektir.
Çanakkale’de PKK ve onun uzantısı HDP ile yol yürümeyi marifet sayıp, ortak hedefe yürümeyi şeref sayanlar, kendi şeref katsayıları ile baş başa kalacak, ancak kesin olan bir şey var ki, Milliyetçi, Vatanperver camiada eski pozisyonlarını koruyamayacaklardır.” dedi.
İkinci tur seçimi için ülke genelinde, 81 il ve 973 ilçe başta, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 bin 885 sandık kuruldu.
----------------------------------------------
Türkiye Seçimini Yaptı;
“Erdoğan’ la Yola Devam”
----------------------------------------------
Türkiye seçimini yaptı, Erdoğan yeniden Cumhurbaşkanı seçildi. Yurt içinde 60 milyondan fazla seçmen oy kullandı. Seçimde, Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yarıştı. Seçimin galibi Erdoğan oldu.
Çarpıcı ifadeler ile ses veren ve sonuçlara ilişkin ilk değerlendirmeye imza atan AK Parti Çanakkale Milletvekili Ahhan Gider çok sert konuştu;
“Apo’ nun heykelini dikeceğiz diye meydanlarda gezenlerin ve bunu diyenlere özgürlük vaadiyle oy isteyenlerin de ideallerini gerçekleştirebilme adına yeni kukla arayışları devam edecektir.
Çanakkale’de PKK ve onun uzantısı HDP ile yol yürümeyi marifet sayıp, ortak hedefe yürümeyi şeref sayanlar, kendi şeref katsayıları ile baş başa kalacak, ancak kesin olan bir şey var ki, Milliyetçi, Vatanperver camiada eski pozisyonlarını koruyamayacaklardır.” Ifadelerini kulandı.
YSK Başkanı Ahmet Yener’ in, seçim sonuçlarına ilişkin yayın yasağının saat 18.15 itibarıyla kaldırıldığını duyurması ile birlikte ilk veriler kamuoyu ile paylaşılmaya başladı.
Cumhuriyet tarihinde İlk’ kez Türkiye Cumhurbaşkanı’ nı ikinci tur’ a kalan seçimle belirledi.
Çanakkale’ de seçim, 14 Mayıs’ da olduğu gibi, dün gerçekleşen ikinci tur’ da da tam bir Demokrasi Şöleni şeklinde geçti.
Türkiye Kararını Verdi
İlk Turu 14 Mayısta gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçiminde %50+1’i alamayan adayların kaderi 2. Tura kalmıştı. Vatandaşlar Cumhurbaşkanlığı seçimi için yeniden sandık başına geçti. Tarihi seçimin galibi ise kesin olmayan sonuçlara göre, %52’ nin üzerinde oy oranı ile Recep Tayyip Erdoğan oldu.
Çanakkale’de Oy Kullanma Katılım Oranı Oldukça Yüksek Oldu
14 Mayıs sonraki 15 günlük sürecin ardından vatandaşlar Cumhurbaşkanını seçmek için yeniden sandık başına geçti. 14 Mayıs’ta 1.592 sandık, 449 bin 206 seçmenin bulunduğu Çanakkale’de 412 bin 774 sandık başına geçerek oy kullanmıştı. İlk seçimde katılımın %91.89 olduğu Çanakkale’de 2. Tur seçimlerinde de katılım yüksek oldu. 14 Mayıs’ta yapılan Milletvekili seçiminde AK Partiden Milletvekili seçilen Ayhan Gider, oyunu yine önceki okulu 18 Mart İlkokulunda kullandı. Gider, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada “Ben İnanıyorum ki her zaman olduğu gibi milletimiz aklıselim ile hareket edecektir. Sandıktan ne sonuç çıkarsa çıksın başımızın tacıdır.  Sandıktan çıkan sonuca göre seçmeni suçlamak, insanlara hakaret etmek kimseye bir şey kazandırmaz. Sandıklar açılacak ve Türkiye Yüzyılı hedefi ile ülkemiz yoluna devam edecek” dedi.
14 Mayısta Cumhuriyet Halk Partisi 1. Sıradan Parlamentoya giden ismet Güneşhan ise oyunu Aksaray’da kullandı. CHP Çanakkale Milletvekili İsmet Güneşhan, Aksaray Hacı Kerim Yardımlı Ortaokulu'nda oyunu kullanmasının ardından
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan İse Endüstri Meslek Lisesinde 1140 nolu sandıkta eşi Hale Gökhan ile birlikte kullandı.
GİDER’DEN ÇOK SERT SÖZLER
Seçim sonuçlarını değerlendiren ve çok çarpıcı ifadeler ile çok sert sözler eden AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, şunları söyledi;
“Cumhurbaşkanlığı seçimimizi Çanakkale’0mize yaraşır bir şekilde dostluk ve barışın hakim olduğu bir ortamda gerçekleştirdik. Bu anlamda tüm seçmenlerimize teşekkür ediyorum
Milletimiz kararını her zaman olduğu gibi akl-ı selim içinde vermiştir. Milletimiz, Memleketimizi Tam Bağımsız Türkiye yolunda , Türkiye Yüzyılı yolunda Genel Başkanımız, Liderimiz, Cumuhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ı tekrar Türkiye’nin liderliğine getirmiştir.”
AK vekil Gider, “Hep söylediğimiz gibi, Millet ne demişse o. Milletimizin tercihi bizim başımızın üstündedir.” vurgusu yapıp, 28 Mayıs’ ın Cumhuriyet tarihimizde millet iradesine yapılan ilk darbenin, 27 Mayıs darbesinin 73. Yılı olduğuna dikkat çekip; “Bu vesileyle tek suçu Milletle birlikte, Milleti için çalışan didinen Şehit Başbakan Adnan Menderes’i, Hasan Polatkan’ı, mevkidaşı olmaktan gurur duyduğum Çanakkale Milletvekili Demokrasi Şehidi Fatin Rüştü Zorlu’yu takdir ve minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygı ile eğiliyorum. İnanıyorum ki Yüce Türk Milleti onları katledenlerin bugünkü uzantılarına karşı da en iyi cevabı sandıkta vermiştir.” Ifadelerini kulandı.
“YARIN NE OLACAK !?..”
AK vekil Gider, ‘Yarın ne olacak’ sorusna yanıt verdi.  “Ülkemiz Dünya Devleti olarak yoluna devam edecektir Dünya Ülkeleri arasında kavga çıktığında, adaleti ve dik duruşuyla Türkiye Cumhuriyeti’nin ve onun lideri Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN ’ın arabulucu vasfı devam edecektir.
Karabağ’daki Azeri Türk kardeşim de, Karadağ’daki Boşnak Arnavut kardeşim de, Kosova’daki, Bosna’daki, Sudan’da, Filistin’de ve dünyanın neresinde olursa olsun haksızlığa maruz tüm kardeşlerimiz de, bir hamileri olduğunu, yalnız olmadıklarını bilmenin huzuruyla yaşamaya devam edeceklerdir.
Irak’ta, Suriye’de kardeşlerimiz, dostlarının ve kardeşlerinin yanı başlarında bulunduğunu, dönem dönem hem ensar hem muhacir olmuş böyle büyük bir milletin, böyle güçlü bir devletin yanlarında olduğunu bilmeye devam edeceklerdir.
46 ruhuyla başlayan YETER SÖZ MİLLETİN mottosu bugünden sonra da devam edecektir.
Nefretin, üsttenciliğin, jakobenizmin  temsilcileri -bugün en net Ataol BEHRAMOĞLU ve onun Çanakkale’deki, Ezine’deki, Türkiye’nin farklı yerlerdeki kopillerinin- kuyruklarını kısıp kendilerini sorgulamalarını beklemiyoruz ancak onlar  abi bildikleri yurtdışı güçlerin eteğinde ağlarlarken, Milletin özünü oluşturan, Çanakkale’de , Dumlupınar’da ve yedi düvelle dünyanın her yerinde çarpışıp şehit-gazi olanların torunları olarak TÜRKİYE YÜZYILI idealimizi adım adım hayata geçireceğiz.
Millete hakareti hayat tarzı haline getiren, Memleketin nimetlerinden en üst düzey faydalanıp, memleket için hiçbir katkı sunmadan, boğaza karşı garibana getirttiği viskisini yudumlayarak ahkam kesenler ve onların torunlarını kendileriyle baş başa bırakarak söylüyorum, köy çocuğu , gariban evladı, milliyetçi muhafazakâr olup, bunlarla yürürse -sözümona- sınıf atladığını inanlara söylüyorum. Orada yancı olmaktansa gelin ana mahalinizde, dedelerimizin aşarla çökertilmekten alınıp itibara kavuştuğu, hizmetçilikten ana unsur olduğu alana gelin. En kötü ana unsur, en iyi yancılıktan evladır.” dedi.
ÇOK SERT KONUŞTU
AK Parti Çanakkale Mliletvekili Gider; “ Aponun heykelini dikeceğiz diye meydanlarda gezenlerin, ve bunu diyenlere özgürlük vaadiyle oy isteyenlerin de ideallerini gerçekleştirebilme adına yeni kukla arayışları devam edecektir.
Çanakkale’de PKK ve onun uzantısı HDP ile yol yürümeyi marifet sayıp, ortak hedefe yürümeyi şeref sayanlar, kendi şeref katsayıları ile baş başa kalacak, ancak kesin olan bir şey var ki, Milliyetçi, Vatanperver camiada eski pozisyonlarını koruyamayacaklardır.” Dedi.
Cuma Deren