Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yürüttüğü çalışmalara da değinen Ayhan Gider “İktidar olayım, ne olursa olsun diye bir düşünce tarzı olmaz. İktidar böyle bir şey değil” dedi.27 Mayısta yapılan seçimde Çanakkale Ak Parti Milletvekili olarak seçilen Ayhan Gider, 28 Mayısta 2. Turu yapılacak 13 Cumhurbaşkanlığı seçimi için ise çalışmalarını sürdürüyor.  Gider, seçim çalışması kapsamında Ezine İlçesinde Muhtarlarla bir araya geldi.  Ezine’de köy ve mahalle muhtarlarıyla buluşan Ayhan Gider, 28 Mayıs’ta gerçekleşecek ikinci tur seçimleri öncesinde konuşan Gider, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun şahsi çıkarları için milletvekilliklerini dağıttığını belirterek; “Kılıçdaroğlu’nu aday göstermeleri karşılığında yüzde sıfır oy katkısıyla 37 milletvekilliği aldılar. Bunun adı tokatçılıktır” dedi.AK Parti’nin Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider,  “Oylarını toplasan yüzde 2 etmeyecek 4 parti toplandı. İkisi bizden ayrılma. Biri Saadet Partisi, öbürü ise Demokrat Parti. Pazarlıklar yaparak, ittifak oluşturdular.  Biz kaç senedir MHP ile yol yürüyoruz, ne bir bakanlık talepleri oldu ne de biz onlara bakanlık verelim dedik. Çünkü bizim birlikte yürümemiz, bakanlıktan çok daha kıymetli bir şey. Bizim birlikte yürürken ki hedeflerimiz bakan yardımcısı kimin olacağından çok daha önemli bir şey. Bakan yardımcın, bakanın kim olursa olsun, yürüdüğün yol önemli. Bunlar daha baştan pazarlıklara başladı. Şu kadar başkan yardımcısı, ona bu kadar bakanlık, buna bu kadar vekillik…
 
CHP’ye Bir Fayda Sağlamadan 37 Vekil Aldılar
 
Ayhan Gider konuşmasında  Cumhuriyet Halk Partisinin içinde bulunduğu Millet İttifakından meclise giren 37 vekil ile ilgili de  “37 tane vekil almışlar CHP’den. Getirdikleri oy kaç? Yüzde sıfır. Yüzde bir falan değil, sıfır. Bu tokatçılık. Bunu şurada esnaf esnafa yapsa, mahkemeye verir. Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olmasını sağladılar. Tamamen kişisel bir şey. CHP’ye bir fayda sağlamadılar, getirdikleri oy yok. Onlar orada olmasaydı, belki Meral Hanım onay vermeyecek diye, bunu sağladılar” dedi.
 
Derdi Milleti Bozmak Ama Adı Millet İttifakı
 
 Ayhan Gide, Masanın gizli ortağı HDP ile ilgili de  “Millet İttifakı’nın adı niye millet, Allah şahit bilmiyorum. Garip geliyor bana. Ali Babacan’ın ekibi, her gezdikleri yerde millet lafını sevmedikleri, hoşlanmadıklarını söylüyor. HDP’nin derdi milleti bozmak, parçalamak ama adı Millet İttifakı.  İYİ Parti diyor ki MHP yeterince ülkücü değil, biz ondan ayrıldık. HDP Genel Başkanı, Kılıçdaroğlu ile stratejik hedeflerimiz aynı diyor. Bütün bunları nerede birleştirebilirsiniz? Hiçbirinin tek bir ses çıkardığı yok. Siz nasıl iktidar olacaksınız? Nasıl iktidar olacakları ikinci tura kalınca belli oldu” dedi.
 
İktidar Böyle Bir Şey Değil
 
Millet İttifakı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylemlerini de hatırlatan Ayhan Gider Konuşmasının devamında “Dün, HDP bayrakları altında, Demirtaş’a özgürlük vereceğini bas bas bağıran Kılıçdaroğlu, şimdi bozkurt işareti yapmaya başladı. Bu akılla, mantıkla olacak bir şey değil. Bir çizginde dur. Bir yerinde dur. İktidar olayım, ne olursa olsun diye bir düşünce tarzı olmaz. İktidar böyle bir şey değil. Ben iktidara geleyim de ne olursa olsun, olmaz öyle şey. Sen iktidara geleceksen, düşündüklerini yapmak için geleceksin”  dedi.
 
Cuma Deren