Son yıllarda yemeklerde en çok tercih edilen deniz canlılarından biri olan Jumbo Karides av yasakları kalktı. Yılın belli dönemlerinde getirilen av yasakları canlıların üremesine  yardımcı olurken Jumbo karidesinde av yasağının sona ermesi ile  Biga İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü Karabiga Belediyesi, Karabiga Su Ürünleri Kooperatifi iş birliği ile yürütülen Jumbo Karides Av Sezonu açılışı yapıldı. Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesinde 15 Mayıs'ta başlayacak tescilli jumbo karides av sezonu öncesi, Karabiga Balıkçı Barınağı'nda Karabiga Su Ürünleri Kooperatifi tarafından belediyenin katkılarıyla gerçekleştirilen açılış törenine Törene Biga Erdinç Dolu, Çanakkale Milletvekili Sayın Özgür Ceylan, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, Çanakkale Tarım ve Orman İl Müdürü Erdem Karadağ, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Atmaca, siyasi parti temsilcileri ve kooperatif üyeleri katıldı. Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren ve  Jonbo karides avcılığı hakkında bilgiler veren Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ  “Karabiga'mız her şeyiyle gerçekten güzel, ama karides Karabigamıza bir değer daha katmıştır. Karabiga karidesinin tescillenmesi ciddi anlamda bölgeye ve balıkçılarımıza değer katmıştır. İnşallah bundan sonra yapacağımız başka çalışmalarla Karabiga'daki balıkçılarımızın en iyi şekilde kazanmasını temin edeceğiz. Ben buradaki balıkçılarımızın jumbo karides av sezonunda çok iyi bir yıl geçirmesini temenni ediyorum” dedi.
Balıkçı Esnafımızın Yanındayız
Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi ise törende yaptığı konuşmasında “İnşallah kazasız belasız bereketli bir sezon geçer. Biz de Karabiga Belediyesi olarak balıkçılarımızın, esnafımızın, çiftçimizin yanındayız, yanında olmaya da devam edeceğiz. Yakın zamanda balıkçılarımızla istişare ederek müjdeyi verdik. Balıkçılarımıza bir tane son sistem tekne çekme aparatı siparişi verildi. Yapılıyor, inşallah yaklaşık 25 gün içinde teslim edeceğiz. Bundan sonra artık dışarıdan vinç kiralayıp tekne çekme yerine balıkçılarımız kendi tekne çekme aparatlarını kullanacak. Karabiga karidesimizi tescilledik. Karabiga'mız için ayrı bir değer. Büyük marketlere gittiğimizde artık reyonlarda Karabiga karidesi olarak satılması bizi gururlandırıyor, onurlandırıyor. İnşallah bundan sonraki hedefimiz de tescille birlikte coğrafi işareti almak ve işlenir hale getirmek olacak. İnşallah Karabigamızdan değerinde çıkacak” dedi.
Karabiga Karidesi Artık Arananların Listesinde
Biga Kaymakamı Erdinç Dolu ise artık Karabiganın tescilli karidesini herkesin tezgahlarda arar hale geldiğini belirterek “ Karabiga karidesinin tescillenerek çok önemli bir aşama kaydedildi. Ama bununla da yetinmemeliyiz. Balıkçı kardeşlerimize yüksek katma değer bırakabilen bir ürün sınıfına sokabilmemiz gerekiyor. Bugün birçok ulusal market zincirlerinde ya da herhangi bir balıkçıya gittiğiniz zaman artık Karabiga karidesi istenir, aranır vaziyete geldi. Dolayısıyla tescillendi, çok önemli bir aşama kaydedildi. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Kazasız belasız ve her şeyden önce hayırlı, bol kazançlı bir sezon diliyorum” dedi.
Cuma Deren