Tarımsala alanların yanı sıra Hayvancılığın da yaygınlaşması ve verimli  olması için çalışmalar gerçekleştiren  Çanakkale Tarım ve Orman Müdürlüğü Gökçeada ilçesine bağlı Eşelek köyünde mera ıslah çalışmaları gerçekleştirdi. Özellikle Bölgenin en iyi ırkı olan Gökçeada Kuzusunun yetiştirilmeine önemli katkı verecek  4 bin 150 dekarlık mera alanın otlatmaya açıldı.  Gökçeada Kaymakamı Dr. Serhat Doğan, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Latif Candan, İlçe Tarım ve Orman Müdürleri, Eşelek Köy Muhtarı Erol Dönmez, Teknik Personel ve üreticiler katılımı ile açılışı yapıldı.
Karlı Hayvancılık İçin Meralar Önemli
Meranın açılışında bir konuşma gerçekleştirilen ve hayvancılıkta meraların önemine değinen Tarım İl Müdürü Erdem Karadağ “ “Çanakkale de 330 bin dekar alan meralardan oluşmaktadır. Bu alanların 90 bin dekarı, % 27 si Gökçeada da. Bir hayvancılık işletmesinin temel giderlerinin % 70 i yem masraflarından oluşmaktadır. Karlı bir hayvancılık için meralar çok önemlidir. Yem masraflarını ancak Islah edilmiş, yüksek verimli meralarla düşürmemiz mümkündür. Bizler Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüz olarak bunun bilincinde olduğumuzdan başta mera ıslahları olmak üzere meralarımızdaki verim ve kaliteyi arttıracak çalışmalar yapmaktayız. İlimizde 27 merada ıslah çalışmalarını tamamladık” dedi.
İki Islah Projesi Yürütüldü
Mera çalışmaları ile ilgili bilgiler veren Karadağ “Eşelek köyünde ilki 2009 yılında, sonuncusu şu anda üzerinde olduğumuz mera olmak üzere iki ıslah projesi yürüttük. Son yapılan çalışma ile 4 bin 150 dekarlık mera parselinin etrafının Tel çit ile çevrilmesi, Gökçeada'daki mera alanlarında yoğun miktarda bulunan Abdestbozana karşı yabancı ot mücadelesi uygulaması; Yonca, Korunga, Domuz Ayrığı ve Kamışsı yumak bitkilerden oluşan tohumlama çalışması ve gübreleme faaliyetleri yapılmıştır. Üreticilerimize, bölgemize hayırlı olmasını temenni ederim." dedi.
Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri ve katılımcı üreticiler mera alanını gezerek incelemelerde bulundular. Yapılan incelemenin ardından ıslah çalışması tamamlanan mera alanı otlatmaya açıldı.
 
Şerife Erdem