Böylesi İlkkez Yaşandı. Çanakkale Şok' ta.
Propaganda Bitti, Sandalyeler Uçuştu. Tekme, Tokat Giriştiler, 4 Yaralı!?!...
Yerel Yönetimin Alışagelmiş Söylemine Gölge Düştü.
"BARIŞIN KENTİ,  SÖZDE KALDI"
Önceki akşam,iddiaya göre, Vekil adayının uzaattığı eli,  'sıkıp-sıkmama' gerekçesi ile partililer ile seçmen vatandaş arasında arbede yaşandı. Tekme tokat kavga sırasında, Sandralyeler havada uçuştu,  4 kişi yaralandı.
Yaşanılanlardan, CHP' yi sorumlu tutan İktidar Partili Miletvekili adayı Ayah Gider şöyle dedi;
“Bu Cesareti, CHP’den Aldılar”
İddiaya göre; Yeşil Sol Partili yaklaşık 25 kişilik bir grup, AK Partili olduğunu beyan eden 4 Çanakkaleliyi hastanelik etti. Bu yaşanılanlar üzerine, partilileri hastanede ziyaret eden AK Parti 1. sıra Miletvekili adayı Ayhan Gder ile  AK Parti Çanakkale Milletvekeli ve Milletvekili 2. sıra adayı Jülide İskenderoğlu, yaralılara geçmiş olsun dedi.
AK Partili vekil adayı Gider yaptığı açıklamada; “Önce HDP, CHP’yle aynı hedefe sahip olduklarını söyledi. CHP’nin mitinglerinde Apo sloganları da atılınca, bunlar cesaret buldu. Bu olay, Çanakkale’ye yakışmadı” ifadelerini kullandı.
-----------------------------------
 SANDALYELER KONUŞTU
Beyaz Güvercin Uçuştu
SÖZDE KALDI, BARIŞIN KENTİ!?!...
----------------------------------
Çanakkale' de hiç olmayan oldu, propaganda çalışması bitti, ziyaret edilen kahvehanede kavga çıktı. Tekme tokat yanında, sandalyeler havada uçuştu.  4 mahalle sakini yaralandı.  
Yaşanılanların bahanesi, 'yok artık' dedrirtti. İddiya göre; Siyasetçi el uzattı, seçmen sıkmadı, bahene bu oldu, ortalık karıştı.
Seçim çalışmaları çerçevesinde bir kahvehaneye giren Yeşil Sol Partililer, kahvehanede tartıştıkları 4 kişiyi darp ederek hastanelik etti.
Yerel Yönetimin sık dile getirdiği, bilindik o söyleme böylelikle gölge düştü. Barışın kenti'nde ilkkez böylesi yaşandı.
Barbaros Mahallesi'nde bir kahvehanede meydana gelen olay, iddiaya göre şöyle gelişti;
Seçim çalışmaları çerçevesinde bir kahvehaneye gelen Yeşil Sol Parti Çanakkale Milletvekili Adayı Adile Yalçın vatandaşlarla bir süre sohbet etti. Vekil Adayı Yalçın, Babaros mahallesi sakinlerinden Mustafa Kılıç’ın da (42) aralarında bulunduğu 4 kişinin masasına yöneldi.
 Yalçın, Mustafa Kılıç ile tokalaşmak istedi. Kılıç, kendisinin bayanlarla tokalaşmadığını belirtti. Ardından tartışma yaşandı.
Kahvehanede bulunanların araya girmesi ile oluşan gerginlik sona erdi. Bi süre sonra, kahvehaneye gelen, Yeşil Sol Parti üyesi oldukları iddia edilen yaklaşık 25 kişilik grup, Kılıç' ın oturduğu masaya yönelip,  4 kişiyi darp etti.
Vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralanan 4 Barbaros sakini, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Hastanesinde  tedavi altına alındı.
Polis olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı. Yaralılardan Mustafa Kılıç, yaşanılanları anlattı;
 “Dumlupınar Camisi'nin oradaki kahvede otururken Yeşil Sol Partisi’nin Milletvekili Adayı geldi. Herkesin masasını gezdi. Bizim de masamıza geldi. Tokalaşmak istedi. Ben bayanlarla tokalaşmıyorum, dedim. Tamam dedi. Hoş karşıladı. Bizden oy istedi.
Ben AK Partili olduğumu söyledim, o ana kadar herhangi bir şey yoktu. Ondan sonra bir başkası geldi. Ortalığı karıştırdılar. İlk arbedede üç dört kişi saldırdılar. Polisler geldi sonra, ortalık sakindi. İkinci defa ise üç dört araba 20-25 kişilik grup geldi. Bize sorgusuz saldırdılar. Bizi bu hale soktular. Ondan sonra oradaki sloganları, biz barış istiyoruz siz niye böyle yapıyorsunuz. Ben de, barış isteyenler böyle mi yapar, dedim. Siz kendinizi topluma kabullendirmek istiyorsunuz, dedim. Bu şekilde mi kabullenir insanlar, dedim. Oradaki sorunları kaba kuvvetle çözmeye çalışıyorlar.
Biz hangi devirdeyiz? Kaba kuvvetle şimdiye kadar ne çözülmüş ki?
Darp edilen bir arkadaşımız Kürt. Ben Türküm. Aramızda ayrı gayrımız yok. Biz bu insanlarla 10 yıldır iç içeyiz. Birbirimizi tanıyoruz. Ama onlar içlerinde biriktirmişler seçim arifesinde geldiler gövde gösterisi yapmaya çalıştılar. Hepsinden de şikayetçiyim. Hakkımı da savunacağım”
YARALILARA ZİYARET, CHP' YE VERYANSIN
Saldırganlar için; ”Bu Cesareti, CHP’den Aldılar”dedi..
Gider, çok çarpıcı sözler etti, CHP’ ye yüklendi, şunları söyledi; “Önce HDP, CHP’yle aynı hedefe sahip olduklarını söyledi. CHP’nin mitinglerinde Apo sloganları da atılınca, bunlar cesaret buldu. Bu olay, Çanakkale’ye yakışmadı” dedi.
AK Parti Çanakkale 1. Sıra Milletvekili Adayı Ayhan Gider, beraberinde, Çanakkale milletvekili ve ikinci sıra vekil adayı Jülide İskenderoğlu ile ÇOMÜ Acil servisine geldi. Yaralanan 4 partilisine geçmiş olsun dedi.
Kameralar karşısına geçen vekil adayı Gider “Bu akşam ne Çanakkale’mize ne Türkiye’mize yakışmayacak bir olayla karşı karşıyayız." Diyerek söze başladı, şöyle devam etti;
"Biz seçim sürecinin güvenlik ve huzur içerisinde geçmesi için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Bu akşam Yeşil ve Sol Parti’nin Milletvekili Adayının bir kahve ziyaretinde 4 tane vatandaşımız gerek siyasi fikirlerinden gerekse dini saiklerle el sıkmamışlar. Teşekkür ederek, olayı sonuçlandırmak istemişler. Ancak orada grubun içindeki bir kişinin önce sözlü saldırısına daha sonra fiziksel saldırısına maruz kalmışlardır.
Olay bu kadarla da kalmamış, bu kişiler kahveden uzaklaştıktan sonra 25-30 kişi toplanarak, tekrar kahveye baskın vermişlerdir. Biz siyaset ve şiddetin yan yana olabilecek iki olgu olmadığı biliyoruz. Siyaset şiddet dışıdır. Şiddet siyaset dışıdır. Ne yazık ki bu konjonktürde bu tip şiddet eğilimli arkadaşlar öncelikle yanlarında gezdikleri adayın ve partinin sorumluluğundadırlar.
ŞİDDİET EĞİLİMLİ KİŞİLERİ, YANLARINDA GEZDİREMEZLER
Şiddet eğilimli kişileri adaylar yanlarında gezdiremezler. Tabii bunun münferit bir olay olmasını arzu ediyoruz ancak gittikten sonra geri gelip saldırının devam etmesi bunun sıradan bir adi olay olmadığı izlemini veriyor. Hele hele bu günlerde HDP Genel Başkanının çıkıp Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’yla stratejik hedeflerinin örtüştüğü beyanından sonra, desteğini tam ve net bir şekilde açıkladıktan sonra, yapılan siyasi mitinglerde sözüm ona CHP temsilcilerinin zafer işaretlerinden sonra atılan ‘Apo’ sloganlarından sonra, Çanakkale’de bile bazılarının bu cesareti göstermiş olabilmesi tesadüfi değildir.
Biz bu ve bunun gibi saldırıları şiddetle kınıyoruz. Ne ilimizde ne ülkemizde şiddete izin vermeyeceğimizi ısrarla bildiriyor, bu ve bunun gibi olayları şiddetle telin ediyoruz. Bunun ötesinde her fırsatta olur olmaz yerde sandık güvenliğini söyleyenlerin bugüne kadar sandıklarla ilgili hiçbir problem yaşamamasına rağmen her gün bu minvalde açıklama yapanların sandık güvenliğiyle ilgili neyi kastettiklerini gayet net görüyoruz.
DEMEK Kİ, BU TİP YÖNTEMLERE BAŞVURACAKLAR
Demek ki Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi bu güvenlikleri sağlamak için bu tip yöntemlere başvuracaklar. Ancak şunu bilmelidirler ki biz Çanakkale olarak büyük savaşlara sahne olmuş topraklarda barışın temsilcileriyiz.
Aklıselimin, iyi niyetin, hoşgörünün temsilcileriyiz. Ne burada ne de Türkiye’nin herhangi bir yerinde buna izin vermeyiz.” İfadelerini kullandı.
ŞİDDETE ŞİDDETİ TASVİP ETMİYORUZ
Vekil adayı Gider, sözlerini çok net bir çağrı ile noktaladı. “Emniyet teşkilatımızın da bu gece gereğini yapacağını biliyoruz. Konu adli makamlara intikal ediyor. Ben partilim veya partilim olmayan bu olaydan etkilenen tüm arkadaşlara sesleniyorum
‘Şiddete şiddet bizim tasvip edeceğimiz, hoş göreceğimiz bir şey değildir. Bunun gereği devlet görevlilerinin işidir.’
Onlar da görevlerini en iyi şekilde yapacaklardır. Hiçbir şüphemiz yok. Tüm adaylara özellikle Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na sesleniyorum.
BU MİLLETİ GERMEYİN
‘Bu milleti germeyin. Buna hakkınız yok. Üç koltuk için olmayacak yerlere olmayacak tavizler vermeyin. Bu millete bunu yapmaya hakkınız yok’ ” ifadelerini kulandı.
Haber: Erdem Sürek – Cuma Deren
Fotoğraflar: Boğaz Haber Ajansı (BHA)