Ayrıca kurulan Kentsel Risk Yönetimi Komisyonu ile  alınan önlemler, STK’lara da aktarılıyor. Bu kapsamda ÇATOD ve Mahalle Muhtarları ile gerçekleştirilen toplantıda Belediye Başkanı Ülgür Gökhen yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verildi. Başkan Gökhan “Giderek inşaat denetimlerini sıkılaştıracağız. Tabi biz bu çalışmalar konusunda ileri aşamadayız. Yani Çanakkale Belediyesi tarafından önceden alınan birçok karar, daha sonra yasalaştırıldı. Dolayısı ile Çanakkale Belediyesi olarak bu konuda hazırlıklıyız” dedi.
Kahramanmaraş Merkezli yaşanan asrın felaketi deprem sonrasında ders çıkaran belediyelerden biri de Çanakkale Belediyesi oldu. Deprem kuşağında yer alan Çanakkale için Belediye, alınacak önlemler için olağanüstü toplanmış ve  Belediye Meclisi Kentsel Risk Yönetimi Komisyonu oluşturmuştu. Kurulan Bu Komisyon çalışmalarına başlayarak kentteki STK ve kurumlarla bir araya gelerek araştırmalarına başladı. Bu kapsamda  Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın da katılımı ile komisyon üyeleri, Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği (ÇATOD) ve Muhtarlar ile bir araya geldi. Toplantıda bir konuşma yapan ve Çanakkale Belediyesinin depreme karşı aldığı tedbir ve önlemlerine değinen Başkan Ülgür Gökhan “Deprem olduktan sonra olağanüstü bir meclis toplantısı yaptık. Orada meclis içerisinden bir komisyon oluşturduk. O komisyona da istediği kadar alt komisyon kurabilme yetkisi verdik. Dolayısı ile depreme yönelik çalışmalarımıza böylelikle başlamış olduk. Belediyenin içerisinde İmar Müdürlüğümüze bağlı bir alt birim oluşturacağız. Bu birim tamamen deprem koordinasyonu ile ilgili olacak. Buraya yapı denetim ekipmanlarını alacağız ve binaları belediye olarak biz denetleyeceğiz. Burada temel olan şu; Mevcut yapı stoğumuz ve durumu, şu anda yapılmakta olan binalar ve bundan sonra yapılacak olan yapılar ile ilgili alacağımız önlemler.  Mesela yapılar ile ilgili şöyle bir karar alınabilir; öncelikle altlarında işyerleri olan yapılar denetlenecek. Ne için? Olası kolon kesilmesini denetlememiz gerekiyor. Biliyorsunuz bu depremde yıkılan binaların en başında bu binalar geldi. Onun dışında insanların toplu bulunduğu alanlar. Mesela kamu kurumları, yurtlar ve oteller. Buralarda insanlar kitleler halinde bulunduğu için öncelikli olarak denetlenmeli. Tabi bu çalışmalar ile ilgili kurumlar ile görüşmeler yapılacak ve ne yapılması gerekiyorsa bunlar bir bir yerine getirilecek” dedi.
 Deneyimliyiz Denetimleri Daha da Sıklaştıracağız
Başkan Ülgür Gökhan, alınan bir çok kararda Çanakkale Belediyesinin önde olduğunu ve bir çok kararın kendilerinden sonra yasalaştırıldığını da belirttiği açıklamasında ayrıca inşaat yapım sürecinde denetimlerin de sıklaştırılacağına değinerek  “Çanakkale Belediyesi olarak 2013 yılında Çanakkale'nin zemin haritasını çıkardık. Bunu Türkiye'de ilk yapan biziz. Üniversite ile birlikte yaptık. O günden beri binaların temelleri ile ilgili raporları geoteknik mühendislerine imzalatıyoruz. Bunları eskiden inşaat mühendisleri imzalıyordu ama şu anda bunları geoteknik mühendisleri imzalıyor. Bununla ilgili bina inşa edilirken yapılan zemin iyileştirme raporlarını istiyoruz. Ondan sonra geoteknik mühendislerinin raporlarını istiyoruz. Şimdi bunlara bir ilave daha yaptık ve yapılan binaları biz inceleyeceğiz. Yani giderek inşaat denetimlerini sıkılaştıracağız. Tabi biz bu çalışmalar konusunda ileri aşamadayız. Yani Çanakkale Belediyesi tarafından önceden alınan birçok karar, daha sonra yasalaştırıldı. Dolayısı ile Çanakkale Belediyesi olarak bu konuda hazırlıklıyız” dedi.
Kimseden Talimat Beklemeden  Can Kurtarmaya Başlamalıyız
Başkan Gökhan, ÇATOD üyelerinin ardından da muhtarlarla bir araya geldiği toplantıda, olası bir depremde yardımın geç gelmesi nedeni ile kimseden talimat almadan deprem anında can kurtarmaya başlayacak ve geçtiğimiz gün tanıtımı yapılan Mahalle Gönüllüleri  ile ilgili de muhtarlara bilgiler vererek   “Olası bir deprem durumunda kullanılmak üzere hazırda bulundurulması gereken çadır ve konteyner gibi barınma ekipmanlarını temin ederek, bunları belirlenen mahallelerdeki noktalara yerleştirmemiz gerekiyor. Tabi bunların dışında deprem olduktan sonra 48 saat içerisinde yapılması gereken bir arama ve kurtarma çalışması var. O sürede ne kadar çok insanı kurtarabilirsek zaiyatı azaltmış oluruz. Deprem oldu, binalar yıkıldı diyelim. Biz burada kimi bekleyeceğiz. AFAD mı asker mi gelecek. Bunları bekleyene kadar buraya müdahale edebilecek mahalle gönüllülerini oluşturmamız gerekiyor. Her bir mahallemizde arama kurtarma gönüllülerinin olması gerekir. Bu insanları belirlemeli ve onları eğitmemiz gerekir. Hatta onlara gerekli malzemeleri tedarik etmemiz lazım. Onlar da deprem olduktan sonra kimsenden talimat beklemeden mahallesindeki çalışmalara başlaması lazım. Burada sizlere de büyük görev düşüyor. Sizler de mahallelerinizde bu çalışmaya insanları katılmaya teşvik etmelisiniz” dedi.
Gönüllü Mahalle Sivil Savunmacıları Oluşturmamız Lazım
Başkan Gökhan Gönüllülere verilecek eğitimlerin sürekli hale getirilerek hem gönüllüleri arttırmak hem de sivil savunmayı arttırmak amacı ile eğitimlerin sürekli devam etmesi gerektiğine değinerek   “Mahalle gönüllüsü çalışmasının bir kereliğe mahsus olmaması gerekir. Sürekli olarak yeni gönüllüler oluşturmamız gerekiyor. Bu çalışma her sene olmayabilir ama bunu belirli bir periyotta yaparak yeni gönüllüleri yetiştirmemiz gerekiyor. Eskiden sivil savunma diye bir kurum vardı. O kalktı ama bizlerin gönüllü mahalle sivil savunmacıları oluşturmamız gerekir. Zaten o mahalle de olanlar komşularını kurtarmak için canla başla çalışacaktır. Tabi bu gönüllülerin AFAD'la da koordinasyonunu kurup bir çalışma planı yapılması gerekir” dedi.
Başkan Gökhan'ın konuşmasının ardından sohbet ortamında devam eden toplantıda mahallelerde yapılacak çalışma ve planlamalara ilişkin görüş alışverişinde bulunulmasının ardından toplantı sona erdi.
Cuma Deren