7 Düvel'e dur denilen Şehitler Diyarında, Zafer coşkusu 11 ili vuran deprem nedeniyle buruk yaşandı.
18 Mart deniz Zaferi'nin 108'ncçi yıl dönümü törenlerine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; konuşmasında 11 ili vuran onbinlerce vatandaşımızı canından eden depremin üstesinden gelmek için Çanakkale Ruhu'na ihtiyaç olduğunu vurguladı.
"En büyük gücümüz olan seferberlik ruhumuzun zedelenmesine fırsat vermeden gece gündüz çalışarak en kısa sürede şehirlerimizi yeniden ayağa kaldıracağız." diyerek, Yüzyılın felaketinin yaşandığı coğrafyaya seslendi.
HİÇBİR VATANDAŞIMIZı, ÇARESİZ, SAHİPSİZ BIRAKMAYACAĞIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşamsınad; "Hiçbir insanımızı, hiçbir vatandaşımızı çaresiz ve sahipsiz bırakmayacağız. Çanakkale birbirine kenetlenmiş bir milletin aşamayacağı hiçbir engel, hiçbir badire olmadığını bize göstermiştir.
Türkiye Devleti ve milleti ile zorluklara göğüs gerecek, küllerinden yeniden doğacak kapasiteye sahiptir.
Fitne ve fesat peşinde olanlara kulak asmayalım.
Yeter ki birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize halel getirmeyelim. Yeter ki sürekli karamsarlık aşılayan şeamet tellallarına fırsat vermeyelim" ifadelerini kullandı.
-----------------------------------
ERDOĞAN ŞEHİTLER DİYARINDAN SESLENDİ
"TÜRKİYE, KÜLLERİNDEN YENİDEN DOĞACAK KAPASİTEYE SAHİPTİR"
----------------------------------
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zaferin 108'nci yılında, Çankakale örneği vererrezk seslendi. Erdoğan; " Çanakkale birbirine kenetlenmiş bir milletin aşamayacağı hiçbir engel, hiçbir badire olmadığını bize göstermiştir.
Türkiye Devleti ve milleti ile zorluklara göğüs gerecek, küllerinden yeniden doğacak kapasiteye sahiptir. " dedi.
Dnya savaş tarihine altın harflerle yazılan, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108'nci yıl dönümütçörenlerine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yüzyılın felaketi ile sarsılan coğrafyada yaraların sarılacağını söyledi.
Şehitler Abidesi'ndeki 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 108'inci yıl dönümü nedeniyle düzenlenen tören, dün saat 14.00'da başladı.
Seddülbahir köyü yakınlarındaki Hisarlık tepede bulunan ve 253 bin Çankakale Şehidi'nin anısına dikilmiş, Şehitler Abidesi Şeref holönde düzenlenen töreni, canlı yayınla  Türkiye izledi.
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki törenlere de katılan 16 Türk devletini temsil eden üniformalı askerlerin katıldığı Şehitler Abidesindeki tören alanına Erdoğan ve bareberindeki delet arkanı , helikopterle geldi.
Protokolun yanı sıra, şehit yakını, gazi ve gazi yakınları da törende yer aldı.
Türkiye Cumhuriyeti Devleti adına, Cumhurbaşkanı Erdoğan' ın Abide Şeref hölündeki Atatürk anıtına  çelenk sunumuyla başlayan tören,  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Çanakkale Valisi İlhami Aktaş yanısıra, TBMM Başkanı, Kültür ve Turizm Bakanı gibi isimler de yer aldı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şehitler Abidesinde, 11 ili vuran 49 bin kişinin hayatını kaybettiği Yüzyılın afeti diye isimllyendirilen depremin üstesinden Çanakkale Ruhu ile geleceklerini söyledi.
Erdoğan, Yeniden Çanakkale Ruhu'na ihtiyaç olduğunu vurgulayıp şunları söyledi;
"En büyük gücümüz olan seferberlik ruhumuzun zedelenmesine fırsat vermeden gece gündüz çalışarak en kısa sürede şehirlerimizi yeniden ayağa kaldıracağız. Hiçbir insanımızı, hiçbir vatandaşımızı çaresiz ve sahipsiz bırakmayacağız. Çanakkale birbirine kenetlenmiş bir milletin aşamayacağı hiçbir engel, hiçbir badire olmadığını bize göstermiştir. Türkiye Devleti ve milleti ile zorluklara göğüs gerecek, küllerinden yeniden doğacak kapasiteye sahiptir. Fitne ve fesat peşinde olanlara kulak asmayalım. Yeter ki birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize halel getirmeyelim. Yeter ki sürekli karamsarlık aşılayan şeamet tellallarına fırsat vermeyelim"
18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferinin 108'nci yılı nedeniyle,  Şehitler Abideside düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, asrın felaketinin üzerinden birlik beraberlik ile geleceklerini vurguladı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çanakkale Zaferi'nin tarihi şanlı zaferlerle dolu milletin asli kimliğini bulduğu, üzerine serpilen ölü toprağını kaldırdığı tıpki bir Anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğduğu bir dönüm noktası olduğunun altını çizip;
"Tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen dönemin en modern ordularını dize getiren milletimiz Çanakkale’de yazdığı destanla istiklal harbimizi zafere ulaştıracak inancı ve direniş ruhunu da kuşanmıştır. Bu yönüyle Çanakkale; Kurtuluş Savaşı'nın adeta provası, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurtuluş müjdesidir. Çanakkale’yi milletimizin bu topraklarda var olma için verdiği en zorlu en kutlu mücadelelerden biri olarak görüyoruz. Üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin, 108 sene önce burada yazılan o büyük destanı daima gururla hatırlıyoruz. Çanakkale bizim için sadece iftihar vesilesi değil, aynı zamanda zorluklar karşısında bizlere mücadele azmi veren ilham ve güç kaynağıdır. 85 milyonun tamamının Çanakkale’den burada koyun koyuna yatan şehitlerimizden ecdadımızın sergilediği mücadeleden alacağı çok kıymetli dersler olduğuna inanıyorum" diye konuştu.
"Deprem ve sel felaketi ile yüreklerin yandığı bu sancılı dönemde Çanakkale Ruhu’na tekrar ihtiyacımız var" diyerek sözlerini sürdüren Cumhurbaşkanı;
"Yaklaşık 49 bin kardeşimizin hayatını kaybettiği 11 ilimizde ciddi yıkıma ve acıya yol açan depremin yaralarını ancak bu ruhu dirilterek sarabiliriz. Nasıl 108 sene önce omuz omuza vererek imkansızı başardıysak, asrın felaketinin üstesinden de yine dayanışmayla yine kardeşlikle gelebiliriz. Milletimizin depremin ilk anlarından itibaren ortaya koyduğu birlik ve beraberlik tablosu bu konuda bize güven ve umut aşılıyor. Ziyaret ettiğimiz şehirlerde insanlarımızın metanetini, sabrını, vakarını ve hayata yeniden tutunma iradesini gördükçe biz de cesaret kazanıyoruz. En büyük gücümüz olan seferberlik ruhumuzun zedelenmesine fırsat vermeden gece gündüz çalışarak en kısa sürede şehirlerimizi yeniden ayağa kaldıracağız. Hiçbir insanımızı, hiçbir vatandaşımızı çaresiz ve sahipsiz bırakmayacağız. Çanakkale birbirine kenetlenmiş bir milletin aşamayacağı hiçbir engel, hiçbir badire olmadığını bize göstermiştir. Türkiye Devleti ve milleti ile zorluklara göğüs gerecek, küllerinden yeniden doğacak kapasiteye sahiptir. Fitne ve fesat peşinde olanlara kulak asmayalım. Yeter ki birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize halel getirmeyelim. Yeter ki sürekli karamsarlık aşılayan şeamet tellallarına fırsat vermeyelim. Rabbim ülkemizi her türlü kazadan beladan afetten muhafaza eylesin. Çanakkale Deniz Zaferi’mizin 108.yıldönümünü tebrik ediyorum. 18 Mart Şehitler Günü’nde; Anafartalar Komutanı ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere bütün komutanlarımızı kahraman Mehmetçiklerimizi, şehit ve gazilerimizi rahmetle anıyorum" ifadelerini kullandı.
Zaferin 108'nci yılında, Şehitler Abidesi önünde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise;
"Bu asra kavuşan yolun ilk taşları ise işte burada, bu kutlu topraklar üzerinde sabır, sebat ve sarsılmaz bir imanla döşenmiştir." vurgsuu yapıp, şöyle devam etti:
"Çanakkale Muharebeleri sadece bir cephe mücadelesi değil aslen bir varoluş ve kimlik mücadelesidir.
Çanakkale öylesine hassas bir çizgiydi ki, geçilseydi Türk milleti ruh ve beden olarak bütünüyle tükenecekti. Ancak atalarımız, en zor şartlar altında dahi varlığına yönelik tehditleri bertaraf etmeye muktedir olduğunu burada bir kez daha dünyaya göstermiştir." dedil.
Bakan Ersoy,  "İşin aslı bu aziz millet tükenişi aklına dahi getirmemiştir. Bu, karşısındakilerin bir hayali ve dayatmasıydı." diyerek 108 yıl öncesine dikkat çekti. Şöyle dedi;
"Ama binlerce yıldır olduğu gibi milletimizin iradesi karşısında bu dayatma da tarihe gömüldü. İnsan iradesinin, inanmışlık ve adanmışlığın teknolojik ve lojistik üstünlükle çarpışıp mağlup ettiği bu coğrafyada, Mehmetçik sadece milletimizin istikbalini değil yeni çağın bütün düzenini değiştirmiştir.
Seyit Onbaşı, Yüzbaşı İsmail Hakkı Bey, Yüzbaşı Hafız Nazmi Bey gibi kahramanların direniş ve cesareti Irresistible, Ocean ve Bouvet gibi dönemin en muazzam savaş gemilerini burada sulara gömmüştür. Geri kalan savaş gemileri ise bir kısmı ağır olmak üzere ciddi oranda hasar görmüş; yenilmez armada diye tanımlanan bu büyük deniz gücü çok ciddi kayıplar vermiştir. İtilaf Devletleri, boğazın sularını kendilerine kapatan bu direniş karşısında kara savaşına yönelmiştir. Ancak dünyanın gördüğü en kanlı, en akıl almaz kara savaşlarından birinin yaşandığı bu topraklarda, Bigalı Mehmet Çavuş'tan Hemşire Safiye Elbi'ye kadar yiğit kadın ve erkekler işgalcilere bir kez daha aynı cevabı vermişlerdir. “Çanakkale Geçilmez” gerçeği buradan dünyaya ilan edilmiştir. 108 yıl geçti bu eşsiz tarihin, benzersiz müdafaa ve mücadelenin üstünden. Ve bu toprakların üzerinde vuku bulan, denizinde cereyan eden olayların insanlık ve vicdan, vatan ve bayrak sevgisi, mukaddesata bağlılık gibi hususlarda bizlere öğrettiği dersler, miras bıraktığı değer ve emanetler 108 yıldır anlatılmaya, öğretilmeye, yaşatılmaya devam ediyor. Dün Çanakkale'de kazanılan mücadelenin fikri ve manevi ruhu, bugün dünyanın birçok coğrafyasında devam eden benzer mücadelelerde özgürlüğüne ve kimliğine sahip çıkan herkese ilham olmayı sürdürüyor. Zira Çanakkale Muharebeleri haklı olanın güçlü olduğunun ispat edildiği; inancın imkânı galebe çaldığı yerdir"
Törende, Türk Silahlı Kuvvetleri adına 2. Kolordu Komutanı Tümgeneral Rasim Yaldız da bir konuşma yaptı.
Tümgeneral Yıldız konuşmasında;  "Kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden, isimlerini kalbimize yazdığımız aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz.
Çanakkale; şanlı tarihimizde bütün görkemiyle yerini alan ve tüm dünyaya karşı azmin, cesaretin ve fedakarlığın sayısız örneklerinin sergilendiği, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin vatanı için hangi zorluklara göğüs gerebileceğinin en güzel örneğidir. Ülkemizin bugün ulaştığı seviye başta Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı olmak üzere Kore'de, Kıbrıs'ta, teröristle mücadelede, yurt dışında icra edilen harekatlarda hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimizin eseridir. Üzerinde yaşadığımız toprağı vatan yapan bayrağımıza rengini kanlarıyla veren kahraman şehitlerimiz! Ülkemizin birliğine göz diken düşmanlarımızın ve terör örgütlerinin kutsal vatan topraklarına yönelik tüm tehditleri, dün olduğu gibi bugünde Türk milleti ve onun bağrından çıkmış Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kararlılıkla bertaraf edilecektir. Sizlere söz veriyoruz ki; Çanakkkale'ler sonsuza dek geçilmeyecek, gök kubbeden ay yıldızlı al bayrak hiç inmeyecek, dünya var oldukça bu topraklar Türk yurdu olmaya devam edecek, Çanakkale ruhumuzda var olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşlarına Türk ulusunun birlik ve beraberliği için canlarını feda etmekten çekinmeyen aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun" ifadelerini kullandı.
Şehitler Abidesinde icra edilen tören, Şehitler için Kur'an-ı Kerim Tilaveti okunup, dualar edilmesinin arndından, Şehitlik Defterinin imzalanması,  temsili şehit mezarlıklarına karanfil bırakılmasıileson buldu.
Şehitler Abidesindeki törenin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki protokol üyeleri, Sedüülbahir Kalesi'nin açılışı için Seddülbahir Köyüne geçti.
Ardından da, Gelibolu yarımadasında, Gelibolu-Eceebat'ı bir birine bağlaan karayolu üzerinde inşaası tamamalnana tünellerin video konefranas ile açılışı gerçekleştirildi.
Cuma Deren-Şerife Erdem-Burcu Erdal