ÇOMÜSEM GWO Onaylı Eğitim Sağlayıcısı Ünvanını Aldı

Rüzgarları ile meşhur Çanakkale’de de kurulan Rüzgar Santralleri, üretim, montaj, servis ve işletilmesi sürecinde önemli  güvenlik önlemi gerektiriyor.

167
 ÇOMÜSEM GWO Onaylı Eğitim Sağlayıcısı Ünvanını Aldı


Çanakkale’de faaliyet gösteren firmalarda  güvenliği sağlamak amacı ile  başvuru yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Sürekli Eğitim Merkezi (ÇOMÜSEM) 10 Ocak 2023 tarihi itibariyle, GWO onaylı Temel Güvenlik Eğitimi  vermeye yetkili kurum onayını aldı.   Onay sonrasında başlanan süreçte çalışanlara eğitimler verildi.
Çanakkale’nin rüzgarlarını enerjiye çevirmek için yatırım alan firmalar Bir yandan Rüzgâr Enerji Santrali (RES kurarken, bir yandan da  çalışanlarının can güvenliğini sağlamak amacı ile güvenlik eğitimi veriyor Bu tür alanlarda eğitim vermek amacı ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Sürekli Eğitim Merkezi (ÇOMÜSEM)  10 Ocak 2023 tarihi itibariyle, GWO onaylı Temel Güvenlik Eğitimi  vermeye yetkili kurum onayını aldı. Bu  Onayı alan ÇOMÜSEM artık Çanakkale’de faaliyet gösteren RES şirketlerine ilkyardım ve güvenlik eğitimleri vermeye başladı.  Ülkemizin, yenilenebilir  enerji sektörlerinden biri olan RES’lerin kurulmasının her aşaması ayrı bir dikkat  ve güvenlik gerekirken,   çalışanların da bilinçli olması için eğitimler gerçekleştiriliyor.  
ÇOMÜSEM GWO Onaylı Eğitim Sağlayıcısı Ünvanını Aldı
Çanakkale’deki RES firmalarına eğitim vermek amacı ile Global Wind Organisation – Küresel Rüzgar Örgütü  Eğitim Sağlayıcısı için başvuru yapan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Sürekli Eğitim Merkezi (ÇOMÜSEM) 10 Ocak’ta bu ünvana sahip oldu.  Rüzgâr Enerji Santrali (RES) sektörünün; üretim, montaj, servis ve işletilmesi sürecindeki tüm çalışanlara yönelik sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturulmasını amaçlayan, küresel birlik konumundaki GWO  onayını alan ÇOMÜSEM, eğitim çalışmalarına da başladı.
Çalışanlar Bilinçleniyor Çalışma Ortamı Güvenilir Oluyor
GWO Temel Güvenlik Eğitimi (BST), katılımcılara yangın farkındalığı, ilk yardım, yüksekte çalışma ve elle kaldırma ve taşıma gibi önemli beceriler kazandırıyor. GWO Temel Güvenlik Eğitimi’ni (BST) tamamlayan katılımcılar, rüzgar endüstrisinde çalışırken karşılaşılan tehlikeler ve bu tehlikelerin nasıl kontrol edileceği ve azaltılacağı konusunda gerekli yetkinliğe sahip oluyorlar. Böylelikle sektörün ihtiyacı olan, sıfır iş kazası ve tam güvenlikli yüksekte çalışma ortamı sağlanıyor.
Eğitim Alan Personel Uluslararası Şirketlerde de Donanımlı Oluyor
ÇOMÜSEM akredite GWO eğitimleri, Rüzgar Enerji Santralinde ve türbinlerinde çalışan personelin, sadece ulusal değil, uluslararası alanda Rüzgar Türbinleri için gerekli olan Temel İş Güvenliği Eğitimlerini, aynı standartta alabilmesini kapsıyor. Bu sertifikasyon, Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülmekte olan İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Sektörel Operasyonel Programı’na Güney Marmara Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanarak başvurusu yapılan ve desteklenmeye hak kazanan Yenilenebilir Gençlik Enerjisi (Re-You) Operasyonu bünyesinde yapılan, kapasite geliştirme desteği ile sağlandı.  
 
Cuma Deren
 
  
 
Etiketler; #ünvan
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.