İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı Ekosisteme Değer Sağlıyor

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı, geride bıraktığı 5 yılda desteklediği sosyal girişimcilerle, ekosistemde 24,5 milyon TL’lik katma değer yarattı.

149
İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı Ekosisteme Değer Sağlıyor


 Kale Grubu’nun, yaşadığı dünyaya ve çevreye karşı kendini sorumlu hisseden ve bu uğurda hayatları iyileştirmek için harekete geçme cesaretini gösteren sosyal girişimcilere destek olmak, onların yarattığı pozitif etkiyi çoğaltmak amacıyla hayata geçirdiği İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı, geride bıraktığı 5 yılda desteklediği sosyal girişimcilerle, ekosistemde 24,5 milyon TL’lik katma değer yarattı.
Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, ekosistemin sürdürülebilir büyümesine yatırım yaptıklarını belirterek, “Geçen 5 yılı değerlendirmek üzere çıkardığımız etki analizi, bize, sosyal girişimcilerin bilinirliklerini artırıp etki alanlarını genişletmeleri yolunda önemli katkı sağlandığını, değerli iş birliği fırsatları yaratıldığını, programın her geçen yıl daha güçlü ve kapsayıcı hale geldiğini gösterdi” diye konuştu.
İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı’nın altıncı yılında ödül kazananlar da açıklandı. Impact Hub Istanbul’un desteğiyle düzenlenen programda; 300’e yakın başvuru arasından yapılan değerlendirme sonucunda, Erken Aşama kategorisinde ‘Esmiyor’, İleri Aşama kategorisinde ‘Up School’, İş Birliği kategorisinde ‘This Mana & Yargıcı’, Gençlik kategorisinde ise ‘Biriktir’ ödüle değer bulundu.
Türkiye sanayinin duayen isimlerinden, Kale Grubu’nun kurucusu İbrahim Bodur’un değerlerini yaşatmayı amaçlayan İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı’nın kazananları, 2 Aralık Cuma akşamı The Seed’te düzenlenen törende açıklandı.  Dört ayrı kategoride 300’e yakın başvurunun değerlendirildiği sürecin sonunda; Erken Aşama kategorisinde iklim krizi ve sürdürülebilirlik alanlarında çalışan, amaç odaklı bir tasarım stüdyosu olan ‘Esmiyor’; İleri Aşama kategorisinde kadınların teknoloji alanında potansiyelini açığa çıkararak, yetenek ihtiyacını kapatmayı hedefleyen ‘Up School’; İş Birliği kategorisinde kadın gücüyle döngüsel ekonomi yaratmayı amaçlayan ‘This Mana & Yargıcı’; Gençlik kategorisinde ise sürdürülebilir çevre teknolojileri geliştiren ‘Biriktir’ adlı sosyal girişimler ödüle değer bulundu.
 
Ödül Programı Daha Kapsayıcı Ve Güçlü Hale Geliyor
Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay, ülkemizdeki sosyal girişimcilerin sayısının artması gerektiğini belirterek, “İbrahim Bodur’un oluşturduğu özgün kalkınma modelinden aldığımız ilhamla sosyal fayda üreten ve ülke ekonomisine katkıda bulunan bir şirket olarak, yolumuzun sosyal girişimcilerle kesiştiğini gördük, bu girişimlerin büyümesi için desteklenmesine katkı sunmayı amaçladık. Bu yıl altıncısını gerçekleştirdiğimiz İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı ile sosyal etki bırakabilecek bir program tasarladığımız için de mutluyuz. Etki analizi, bize, Kale Grubu ile iş birliğini kalıcı hale getiren ve ekosistemi güçlendiren sosyal girişimcilerin bilinirliklerini artırdıklarını ve etki alanlarını genişlettiklerini gösterdi. 5 yılda desteklediğimiz sosyal girişimcilerle birlikte, ekosistemde 24,5 milyon TL’lik katma değer yarattık. Katılımcılardan alınan geri bildirimler, programın giderek daha kapsayıcı ve güçlü olduğunu ortaya koyuyor”
İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Ödül Programı’nın Türkiye sosyal girişimcilik ekosisteminin en önemli topluluğu haline geldiğini dile getiren Zeynep Bodur Okyay, etki raporu sonuçları ve 5 yılda edinilen farkındalık doğrultusunda programı; topluluk oluşumu, ağ kurma, platform sağlama, fon kaynaklarına erişim gibi alanlarda derinleştireceklerini kaydetti.
Liselileri Sosyal Girişimcilik Dünyasıyla Tanıştıracak
Kale Grubu, bu yıl içinde eğitime başlayan Dünyasına İyi Bakanlar Akademisi ile Türkiye’nin dört bir yanından üniversite öğrencisi gençleri, sosyal girişimcilik dünyasıyla tanıştırmak için önemli bir adım attı. Zeynep Bodur Okyay, yeni projelerinin liselere yönelik olacağını belirterek, “Kale Seramik Vakfımız ile AB Erasmus + (Plus) programı altında, yıl boyunca Büyükçekmece ilçe sınırları içerisindeki 50 öğretmene verilecek interaktif eğitimler aracılığıyla 2.000 lise öğrencisinin erken yaşta sosyal girişimcilik kavramıyla tanışmasına öncülük edeceğiz. Önümüzdeki yılın konsantrasyon alanlarından birisi de liseler olacak” dedi.
Sosyal Girişimcilere Maddi Destek
Erken Aşama, İleri Aşama, İş birliği ve Gençlik kategorilerinde birinci olan sosyal girişimcilere 120 bin liralık para ödülü takdim edildi. Ayrıca Türkiye'nin ilk çağdaş seramik sanatçısı Füreya Koral'ın öğrencilerinden seramik sanatçısı M. Tüzüm Kızılcan'ın imzasını taşıyan seramik tohum heykeli hediye edildi.
Etki Analizinden Çarpıcı Sonuçlar
Etki görüşmelerine katılan finalist ve kazananların büyük çoğunluğu, görünürlük elde etmek, kendini anlatıp etkisini çoğaltabilmek, iletişim ağını genişletebilmek için programa başvurduğunu dile getirdi. Kale Grubu ile iş birliğini kalıcı hale getiren ve ekosistemi güçlendiren sosyal girişimcilerin bilinirliklerini artırdıkları ve etki alanlarını genişlettikleri görüldü. Finalist ve kazananların yüzde 40’ı, Kale Grubu’nun desteğini aldığını ve/veya bir veya birden fazla kez sosyal girişimlerinin paydaşı haline geldiğini söyledi.
Katılımcılar, programın süreçlerinin detaylı olması, adaylara sunum ya da görüşmeler esnasında seçici kurul tarafından geri bildirimlerde bulunulmasının, onların gelişim süreçlerine de ciddi katkılarda bulunduğunu vurguladı. Finalist ve kazananların yüzde 48’i, kurucusu ya da kurucularından en az biri kadın olan sosyal girişimlerden oluşuyor. Bu oran, programın kapsayıcılığı açısından da başarısını gösteriyor.
  
Erken Aşama Kategorisi- Esmiyor, İleri Aşama Kategorisi – Up School, İş Birliği Kategorisi- Thıs Mana X Yargıcı Gençlik Kategorisi- Biriktir projeleri kazananlar oldu.
 
Haber Merkezi
 
 
 
 
Etiketler; #değer
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.