Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden (ÇOMÜ) 9 bilim insanı, Stanford Üniversitesi tarafından yapılan araştırma sonucunda ‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi’nde yer aldı.
 
Stanford Üniversitesi bilim insanlarından Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve araştırma ekibi tarafından, 22 anabilim dalı ile 176 alt bilim dalında dünyadaki bilim insanlarının yer aldığı listede ‘nitelikli yayın sayısı’, ‘yayınlara yapılan atıflar’, ‘h-indeksi’, ‘hm-indeksi’ gibi göstergeler dikkate alındı. Elsevier veri tabanında yayınlanan ve 2021 alıntı yılına göre, ilk yüzde 2’lik dilimde bulunan ‘Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları’ listesi, ‘kariyer boyu etki’ ve ‘yıllık etki’ olarak iki kategoride hazırlandı. ÇOMÜ’den ‘kariyer boyu etki’ kategorisinde 3, ‘yıllık etki’ kategorisinde ise 8 akademisyen sıralamaya girdi.
 
Elsevier kariyer boyu etki kategorisinde yer alan ÇOMÜ'lü şu akademisyenler yer aldı: Prof. Dr. Cengiz Caner- Gıda Mühendisliği, Prof. Dr. İsmet Kaya-Kimya, Prof. Dr. Mustafa Kemal Sezgintürk-Biyomühendislik.
 
Elsevier yıllık etki kategorisinde yer alan ÇOMÜ'lü bilim insanları listesi ise şu şekilde oldu: Prof. Dr. Cengiz Caner- Gıda Mühendisliği, Prof. Dr. Emin Yılmaz- Gıda Mühendisliği, Doç. Dr. Hasan Arslanoğlu- Kimya Mühendisliği, Prof. Dr. Mustafa Kemal Sezgintürk- Biyomühendislik, Prof. Dr. Mehmet Seçkin Aday- Gıda Mühendisliği, Prof. Dr. Ramazan Çakmakçı- Tarla Bitkileri, Dr. Öğr. Üyesi Ümit Acar- Yetiştiricilik, Doç. Dr. Sevdan Yılmaz- Yetiştiricilik.
 
Haber Merkezi