Kabine Toplantısı sonrasında sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından  yazılı bir açıklama yapan Hizmet-İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Vedat Yılmaz, Hükümetin sözleşmeli memurlara kadro vermesinin sevindirici olduğunu dile getirdi.
Bakan Vedat Bilgin, 4B kadrolarında yer alan ancak sözleşmeli statüde bulunan memurlar için 4A kadrosuna geçmesi hakkında değişikliklr yapılacağını bildirmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamasında sözleşmeliye kadro müjdesini vermişti. Cumhurbaşkanının açıklamalarını değerlendiren  Hizmet-İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Vedat Yılmaz, Hükümetin sözleşmeli memurlara kadro vermesinin sevindirici olduğunu, ancak Belediyelerin, yani kamunun asıl işini yapan şirket işçilerinin de kadroya geçirilmesinin iş barışı ve çalışma hayatı için elzem olduğunu ifade etti.
Vedat Yılmaz yaptığı yazılı açıklamasında “Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından sözleşmeli memurlara kadro verilmesi, çalışma hayatının bir sorunun daha çözülmesi ve yararlanacak arkadaşlarımız açısından önemli ve sevindiricidir. Ancak yerel yönetimlerin yükünü çeken bulunduğu il ve ilçelerde vatandaşlarımıza hizmet etmek için, yaz kış demeden, afetlerde, salgınlarda en zor şartlarda sahada çalışan Belediye Şirket emekçilerine de kadro verilmesi gerekir.  Çalışma hayatının tek tarafı memurların olmadığını ifade eden Yılmaz; çalışma hayatı içinde özellikle belediye çalışanlarının büyük çoğunluğunu oluşturan yıllarca taşeron olarak çalışan 2018 yılında belediye şirketlerine geçirilen yaklaşık beş yüz bin emekçinin bugüne kadar çektiği ekonomik ve sosyal sıkıntılardan kurtulması gerekir. Aynı işyerinde kadrolu işçiler ve memurlarla çalışan ancak hala kamu işçisi görülmeyen bu garabet uygulamaya son verilerek Belediye şirket işçilerinin de hak ettikleri kadroya geçirilmesini istiyoruz. Belediye İşçileri Kamu İşçisidir. Ayrımcılık Son Bulsun Haklarımız Verilsin” ifadelerine yer verdi.
 
Haber Merkezi