HELAL OLSUN ÇOCUKLAR!..
Dünya Helal Zirveinde, Dünya Aşçılar Şampiyonası 1.’leri Gökçeada’dan çıktı.
ÇOMÜ Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 7 Ülke arasında 1. oldu.
--------------------------------------------------
EN BÜYÜK ADA İLÇE,
DÜNYA BİRİNCİSİ...
---------------------------------------------------
Dünya Aşçılar Şampiyonası'nın birincisi, Türkiye'nin en süyük ada ilçesi Gökçeada' da öğrenim gören  ÇOMÜ' lü gençler oldu.
Cumhurbaşkanlığı Himayesinde düzenlenen 8. Dünya Helal Zirvesi ve 9. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı ile eş zamanlı olarak düzenlenen Uluslararası Aşçılık Şampiyonası, geçen 24-27 Kasım tarihleri arasında, İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi.
HELAL OLSUN ÇOCUKLAR!..
Dünya Helal Zirveinde, Dünya Aşçılar Şampiyonası 1.’leri Gökçeada’dan çıktı.
ÇOMÜ Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 7 Ülke arasında 1. oldu.
8. Dünya Helal Zirvesi Uluslararası Aşçılar Şampiyonası’na 3 kişilik bir ekip ile katılan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu (GUBY) Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, eşsiz lezzetlere imza attı.  7 ülkeden katılan üniversiteler arasında 1'liği elde etti.
Cumhurbaşkanlığı Himayesinde düzenlenen 8. Dünya Helal Zirvesi ve 9. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı ile eş zamanlı gerçekleşen Uluslararası Aşçılık Şampiyonası, geçen 24-27 Kasım tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlendi.
Bu yıl "Sürdürülebilir Ticaret İçin: Global Helal Endüstrisinin Gelişimini Tüm Yönleri ile Keşfedin" mottosuyla gerçekleştirilen etkinlik kapsamında 350’ye yakın genç aşçı ile yarışan ÇOMÜ’lü genç gastronomlar, Tarih ve Destanın Şehri Çanakkale olarak Zirvede tarih yazdı.
Üniversiteler kategorisinde 1. olarak, altın madalyayı Çanakkale’ye kazandıran gençler, Gökçeada' da haklı sevinç yaşattı.
Jurisinde 25 farklı ülkeden 100’e yakın uluslararası şefin yer aldığı Uluslararası Aşçılık Şampiyonası’nda, ödül alan Öğr. Gör. Zeynep Ceren Akkök önderliğindeki ÇOMÜ GUBY 4. Sınıf öğrencisi üç genç şef adayı, Akif Yunus Yurtman, Burak Saygı  ve İlker Güler, eğritmenilerinni yüzünü güldürdü.
Tarifleri ile beğenileri üzerine çekmeyi başaran ekip, Dünya birincisi oldu.
ÇOMÜ Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Ekici; “Büyük özveri ile yarışmaya hazırlanan ve üniversitemize 1.lik ödülü kazandıran öğrencilerimiz, yalnızca okulumuzun değil aynı zamanda tüm Çanakkale’nin de gururu oldu" ifadelerini kullanıp, başarıyı değrelendirir iken , ayrıca şunları söyledi;
"Öğrencilerimiz yarışmada ÇOMÜ’yi temsil etmenin yanı sıra, dört yıl boyunca aldıkları eğitim sonucunda kendi öz geçmişlerine yazabilecekleri önemli bir başarının da altına imza atmıştır. Kendilerini gönülden kutluyoruz ve başarılarının daim olmasını diliyoruz.”
ÇOMÜ Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü şampiyon öğrencileri etkinliğe, kafile başkanı Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Ekici, Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Özkan Yazar ve Ögr. Gör. Zeynep Ceren Akkök ile birlikte katıldığı öğrenildi.
Haber: Burcu Erdal
Fotoğraflar: ÇOMÜ Gökçeada (GUBY)