Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Çanakkale Seramikleri Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (ÇASEM), ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü ile Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Tekstil ve Moda Tasarımı Uygulama ve Araştırma Merkezi (TEMAM), Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Kaleseramik Çanakkale Kalebodur Seramik San. A.Ş. arasında imzalanan işbirliği protokolü ile başlayan Miras Semboller Zanaattan-Tasarıma ‘Çanakkale’ Projesinin Sergisi Troya Müzesi’nde açıldı.
Sergi açılışına; Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Özleyiş Çetin, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Evren Karayel Gökkaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, Kaleseramik yöneticileri, Atölye Kale, Proje Yöneticileri Prof. Gaye Kırlıdökme Belen (MSGSÜ), Doç. Yeşim Zümrüt (ÇOMÜ), akademisyenler ve öğrenciler katıldı. ÇOMÜ Çanakkale Seramikleri Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Yeşim Zümrüt, bu projenin bir yüzey değerlendirme ve kültürel mirastan beslenen özgün önermeler projesi olduğunu, tekstil ve seramik olmak üzere iki farklı disiplinin Çanakkale üst başlığında seramik ve tekstil yüzeylerde değerlendirilebilecek tasarımlar ürettiğini söyleyerek proje hakkında bilgiler verdi. Doç. Yeşim Zümrüt, projenin yürütülmesinde, Ürge çalışmalarında ve bir katalog ile sonuçlandırılmasında üniversite-sanayi işbirliği adına örnek teşkil eden Kale grubuna ve tüm paydaşlara teşekkürlerini sundu.
MSGSÜ Tekstil ve Tasarım Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Nuray Bıyıklı, projeye destek veren tüm kurumlara teşekkür ederek “Bizim için çok kıymetli olan bu proje, anlamını bulduğu bir mekanda sergileniyor. Bu sebeple değeri çok büyük. Bize ev sahipliği yapan ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesine ve ÇASEM’e ayrıca teşekkür ediyor ve herkese iyi seyirler diliyorum” dedi.
MSGSÜ adına Proje Yöneticisi Prof. Gaye Kırlıdökme Belen ise “Proje çerçevesinde güzel ve uzun soluklu bir çalışma oldu ve projeye dahil olan her kurum için de tatmin edici sonuçlara ulaştığımız için çok mutluyuz. Bu çalışmaların sergilenmesi için daha uygun bir yer olduğunu düşünmüyorum çünkü bu eserler hazırlanırken bu şehirden, müzelerinden, tarihinden ilham alındı. Çanakkale, bir coğrafya olarak çok misafirperver bir şehir. Bu bir başlangıç olsun, Çanakkale’de başka bölümlerle başka çalışmalar yapalım” dedi.
Konuşmasında Kale Grubu olarak böyle bir projede yer almaktan gurur duyduklarını belirten Kale Seramik ÜRGE Yöneticisi Elif Alptekin “Sanayi-üniversite işbirliği kapsamında yapılacak çok iş, açılacak çok serginin olduğunu düşünüyoruz. Bundan sonra da her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” dedi. Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat Yılmaz, günün anlam ve önemine binaen başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün öğretmenlerin öğretmenler gününü kutladı ve konuşmasına devam etti “Biz Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak gençlerimizin arkasında değil onlarla birlikte yol alıyoruz. Bunun en güzel örneği şuanda içinde bulunduğumuz mekân. Biz burayı müze müdürlüğümüz ve müzede çalışan arkadaşlarımızla siz gençler burada olun, burada yaşayın diye organize ediyoruz. Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün bütün ören yerlerinde siz sanatçı arkadaşlarımızın çalışmalarına ev sahipliği yapmak istiyoruz.”
ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, Çanakkale’nin her yönüyle sanatsal potansiyelinin çok yüksek olduğunun altını çizerek  “Doğasıyla, tarihiyle, deniziyle, insanıyla bambaşka bir şehir olan Çanakkale’de turizmin, kültürün, sanatın ön planda olmasını çok istiyoruz. Güvenin, kardeşliğin, sevginin başat olduğu Çanakkale’de ecdadımızın yazdığı destanın ruhunu her birimiz hissetmeli ve bu ruh ile Çanakkale değerlerini sanatla buluşturmak için çalışmalıyız” dedi ve projede emeği geçen herkese teşekkür ederek başarılar diledi.
 
Açılış konuşmalarının ardından Troya Müzesi Sergi Salonunda bulunan sergi, katılımcılar tarafından ziyaret edildi.     Miras Semboller Zanaattan-Tasarıma “Çanakkale” Projesinin Sergisi, 24 Kasım - 25 Aralık 2022 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.
 
Haber Merkezi