Ümmügül Aydoğdu, aşçılık mesleğini bırakarak, sanayide işyeri açan eşi İbrahim Aydoğdu'ya temizlik, yemek yapmak için yardım etmeye başladı.  Anahtar takımlarını ve dükkanı temizlerken tamirciliğe merak saran Ümmügül Aydoğdu, gerek eşinden gerekse kurslardan aldığı eğitimlerle zamanla motor ve alt takım tamirinin yanı sıra araçların periyodik bakımını yapan eşine yardım etmeye başladı. Motor ustalığı merakı git gide artan ve araçların motorları, bakımları, parçaları üzerine araştırma yaparak bilgi sahibi olmaya başladı. İlk olarak kalfalık belgesini, ardından ustalık ve usta öğretici belge alarak, eşinin işyerinde motor utası olarak çalışmaya başladı. 9 yıldır eşi, kızı, oğlu ve damadı ile birlikte çalışan Ümmügül Aydoğdu, aracını yaptırmaya gelen araç sahiplerinin, 'sen yapamazsın' diyenlere inat 9 yıldır motor ustası olarak işinde başarılı bir şekilde çalışıyor. Araçlarının bakımını, alt takım, motor tamiri yaptırmak için Efe Otomotiv’e gelen erkek ve kadın araç sürücüleri karşılarında kadın motor ustası Ümmügül Aydoğdu’yu görünce şaşkınlarını gizleyemiyor.
Anahtar Takımlarını Silerken 9 Yıllık Usta Oldu
Kocasının Sanayide dükkan açmasının ardından aşçılığı bırakarak yardım eden Ümmügül Aydoğdu, anahtar takımlarını silerken  tamir ustalığına merak sardı. Gördüğü eğitimler sonrasında 9 yıldır tamir ustası olan Aydoğdu, kariyeri ile ilgili yaptığı açıklamada  “Daha önceki mesleğim aşçılıktı. Eşim sanayide dükkan açtı. Ben ona yardım etmek için aşçılık mesleğimi bıraktım. Dükkanı silip, süpürürken, takımlar silerken bu işe heveslenmeye başladım. Sonra ben bu işi yapacağım diye karar verdim. Araçlara yedek parça isterken bu işi öğrenmeye başladım. Sanayide beni görüp de sen bu işi yapamazsın diyenlere inat bu işi öğrendim. Ustası oldum ve 9 yıldır da motor ustalığı yapıyorum” dedi.
Kadın Usta Görünce Şaşırıyorlar
 Tamir için gelen araç sahiplerinin karşında kadın usta görünce şaşırdıklarını dile getiren Ümmügül Aydoğdu “Usta olmadan önce, kalfalık belgemi, sonra ustalık belgemi sonrasında ise usta öğretici belgemi aldım. Şu an işimi çok seviyorum ve severek yapıyorum. İnsanlar gelip bir bayan ustayla karşılaştığında şok oluyorlar, şaşırıyorlar. Ama sonrasında araçları için yapılan işten memnun kalınca fikirleri değişiyor. 9 yıldır bir aracın ön takımını, yağ değişimini, bakımlarını, motorla ilgili ne varsa yapıyorum. Dükkanımıza gelen müşteriler araçlarına ben bakarken, şaşırıyorlar ama sonrasında araçlarını teslim ettiğimde yapılan işten memnun kalıyorlar. Dükkanda eşim, ben, kızım ve oğlum aile şirketi olarak çalışıyoruz” dedi.
Araç Sahipleri de Memnun
Kadın elinin değdiği her işin güzel olduğuna inanan araç sahipleri  de Ümmügül Usta’ya araçlarını gönül rahatlığı ile teslim ediyor. Üstelik çok da memnun kalıyor.  Memnun kalanlardan birisi de Kamil Dağlı oldu. Aracındaki sorun için gitmediği usta bırakmayan ancak sorunun bir tek Ümmügül Ustanın çözdüğünü dile gediren Dağlı “Aracımızı sanayide birçok ustaya gittik. Ama bir sonu alamadık. Ümmügül ustayı duyduk. Arabamızı getirdik. Ümmügül usta bilgisayar tespiti ile aracın arızasını buldu. Arızanın giderilmesi için söylediği parçayı aldık. Arıza çıkaran parçayı değiştirdi. Aracımız sıfır araç gibi performansı gibiydi, memnun kaldık. Artık aracımızı Ümmügül ustaya getiriyoruz. Aracımızı ilk getirdiğimizde Ümmügül ustaya şaşırmıştık. Tedirginliğimiz olsa da aracımızı götürecek usta kalmamıştı. Ustamıza güveneceğiz dedik, ustamızda aracımızı yaptı. Ümmügül ustaya güvendiğimize de değdi.”
 
Cuma Deren