Mitolojide ‘Bin Pınarlı İDA’  diye anılan Kazdağları’ nın eteğindeki Bayramiç barajı gibi, Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı Atikhisar’da da manzara aynı.
Rezerv %50’nin Altına İndi, Tedbirler Kapıda...

Barajların son durumunu gören herkes endişeli. Beklenen yağışlar gelmedi,  Ekim gibi Kasım da kurak geçti. Barajlar için tehlike çanları, çalmaya başladı.

PINARLAR KURUDU, KAYNAKLAR CAN ÇEKİŞİYOR
Son Baharın ortalarına gelmemize rağmen beklenen yağışlar bir türlü gerçekleşmeyince Yurt genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de barajdaki su seviyesi indi. %46’ya kadar gerileyen Atikhisar Barajında Alarm seviyesine geçildi.

BİN PINAR SANKİ KURUDU, BARAJA SU GELMEZ OLDU
Benzer manzara, Bayramiç Barajında da aynı. Mitolojide’ Bin Pınarlı İDA’ olarak geçen Kazdağları’nda, sanki tüm pınarlar kurudu, pınarlar akmayınca, efsanelere konu Kazdağlarının eteklerinde kurul Bayramiç barajına da su gelmez oldu.
Atikhisar için son duru değerlendirmesi yapan, CHP’ li Çanakkale belediyesi kurmayı Mutluay, hiç de mutlu edecek sözler etmedi.
Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, su kullanımında tedbir alabileceklerini söyledi.  Susuzluk riskinin gözükmediğinin de altını çizen Başkan Mutluay, Çanakkale halkına suyu tasarruflu kullanmaları gerektiği uyarısında bulundu.
Pandemi döneminde hijyen dolayısı ile vatandaşların bol su kullanması, tarımda yapılan sulama planlamalarının yanlış olması dolayısı ile 2020 yılında Çanakkale Susuzlukla karşı karşıya kalmıştı. Barajların alarm seviyesine geldiği dönemde Çanakkale Belediyesi de su kuyusu açmak başta olmak üzere bir çok alternatif yol için çalışma başlatmıştı. geçtiğimiz yıl yağışların da ii olması ile  Atikhisar Barajındaki su seviyesi %50’nin altına hiç inmedi.  Ancak Kasım ayına  girdiğimiz bu yılda hala beklenen yağışlar gerçekleşemeyince su seviyesi %50’nin altına indi.  Alarm seviyesine doğru giden Atikhisardaki su seviyesine karşı tedbirler gündeme gelebilir.

Doluluk Oranı %44.9
 54 milyon 115 bin metreküp su kapasitesine sahip Atikhisar Barajı’nda doluluk oranı %46.4 gerilemiş konu Kasım ayı belediye meclisi görüşmelerinde de gündeme gelmişti. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan susuzluk tehlikesinin bulunmadığını belitmiş ancak su tasarrufuna dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulmuştu. Atikhisar barajı ile ilgili bugünün verileri ile değerlendirme yapan Çanakkale Belediyesi Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay, Atikhisar barajında %44.9 doluluk oranı olduğunu, Baraj ve göletlerin dolması için beklentinin  kış ve ilkbahar yağışları olduğunu dile getirdi.

Suda Tasarruf Zamanı
Çanakkale’nin içme ve kullanma suyunu sağlayan Atikhisar barajında yaşanan kuraklık sebebi ile su seviyesi düşmeye devam ediyor. Çanakkale Belediyesi Kasım ayı belediye meclisinde de gündeme gelen Atikhisar Barajı konusunda Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Barajının su seviyesi konusunda bilgiler vermiş  barajda 25 milyon metreküp su kaldığına dikkat çekmişti. Gökhan  barajda bulunan 25 Milyon mekreküp içme ve kullanma suyunun barajın  %46.4’lukkısmına denk geldiğininde altını çizen Gökhan “ Baraj doluluk oranı şuan yarınında altına düştü. Kuraklık var. Yağış sıkıntısı var. umarız ki Kasım ayı ile birlikte Aralık ayı ile birlikte beklediğimiz yağmurlar başladığında umarız ki Atikhisar barajı normal su seviyesine gelir. Şu an için bir susuzluk riski gözükmüyor ama yine de suyumuzu tasarruflu kullanmamız gerekiyor. Çanakkale halkımızdan sularını tasarruflu kullanmalarını bekliyoruz” demişti.

  24 Milyon 300 Bin Metreküp Su Kaldı
Çanakkale’de yağış mevsimi bir iki yıl önceki gibi kurak geçti. Yağmur yağması beklenen Eylül ve Ekim aylarında Çanakkale’de yağış olmazken yağmur bekleyen  çiftçilerde kuraklık nedeni ile çok zor durumda kaldı. Atikhisar Barajı ile ilgili son verileri paylaşan Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay Atikhisar Barajının doluluk oranının %44.9 olduğunu ifade ederek  “ Şu an Çanakkale’nin içme ve kullanma suyunun karşılandığı Atikhisar Barajında su rezervimiz 17 Kasım Perşembe günü itibari ile 24 milyon 300 bin metreküp. Atik hisar barajının su seviyesi %44.9. Öncelikle 2020’de yaşanan kuraklığı hatırlatmak isterim. 2020 yılında yaşanan kuraklıkta gerçekten çok kurak bir dönem geçirmiştik. Çanakkale halkımız şunu bilmeli küresel ısınmaya bağlı olarak iklim değişiyor. İklim değişikliğinin yaşandığını artık tüm dünyada kabul etmiş durumda. 2020 yılında yaşadığımız kuraklığa dönecek olursak 2020 yılında tamda bu aylarda Atikhisar Barajımızdaki su seviyesi 12.5 milyon metreküptü seviyelerindeydi. Barajdaki doluluk oranı da %22 - %23 seviyelerindeydi. Yani şu anda Atikhisar Barajının doluluk oranının neredeyse yarısı kadardı. Dolayısıyla 2020 yılında bu aylarda su seviyesi açısından çok kötü durumdaydık.2020 yılında yaşanan kuraklıkta hepimizin bildiği gibi Çanakkale Belediyesi encümen kararı ile su kullanımı konusunda bir takım önlemler aldık. Su kullanımına yönelik aldığımız tedbirlerden bir tanesi özellikle oto yıkamalarda kullanılan su miktarlarına sınırlama getirmek oldu. Oto yıkama yerlerine su kullanımı ile ilgili kota koyduk. Oto yıka yerlerinin belirli bir ton üzerinde su kullanmalarına izin vermedik. Halkımıza sıkça su kullanımında tasarruf yapılması ile ilgili duyurularda bulunduk. Özellikle apartman , işyeri önleri ve merdiven yıkanmasında titiz davranılması bu gibi temizliklerin silinerek yapılması yönünde önlemler almaya çalıştık. Tarımsal sulamada da basınçlı dediğimiz damlama ve yağmurlama sulama yöntemlerin kullanılması konusunda duyuru ve bilgilendirmeler yaptık.

Yağış Bekliyoruz
Mutluay, değerlendirmesinde kış ve ilkbahar yağışları konusunda beklentileri olduğunu ve bu yağışların alınması durumunda Atikhisar Barajı başta olmak kaydıyla Çanakkale’de ki baraj ve göletlerin su seviyelerinin de artacağına inandığını ifade ederek  “Eğer beklentilerimiz doğrultusunda yeterli, yağış alamazsak Çanakkale Belediyesi olarak kentin su kullanım ve ihtiyaçlarına yönelik tedbirler alırız dedi. Mutluay değerlendirmesinde şu cümlelere yer verdi. “Şuanda geldiğimiz noktada  çok ciddi bir kuraklık yaşadığımız 2020 yılına göre daha iyi durumdayız. Mevsim itibari ile Baraj ve gölet gibi su depolama tesislerinin debilerinin en düşük bulunduğu aylardayız. Özellikle sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında meydana gelecek yağışlar ile su depolama tesislerinde su seviyeleri yükselecektir. Buradaki beklentimiz kış ve ilkbahar yağışlarının beklentiler ölçüsünde gerçekleşmesidir. Ana bu beklentini gerçekleşmemesi halinde Çanakkale Belediyesi olarak kente su kullanımına ve sağlanmasına yönelik bir dizi önlemleri alacağız. Şu anda su seviyemizi takip ediyoruz. Bu takip ile kritik bir duruma geldiğimizi düşündüğümüzde ilgili yetkililer ile de meteoroloji ve devlet su işleri yetkilileri ile görüşerek bir dizi önlemler alırız.”

 Cuma Deren