Artık konut alma gücü kalmayan vatandaş ev hayalini ertelerken  Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre Ekim Ayında da konut satışları azaldı.  Diğer aylarda olduğu gibi Türkiye genelinde konut satışları 4'üncü ayda da düşmeye devam etti. Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre konut satışı, yüzde 25,3 azalarak 102 bin 660 oldu. Çanakkale’de de düşüşe geçen konut satışları ekim ayında 839 olarak gerçekleşti.
Çoğu malzemede dışa bağımlı olan Ülkemizin inşaat sektörü, 2018 yılından beri  konut üretiminde sorun yaşıyor. Pandeminin de araya girmesi ile satışlar düşse de pandemi sonrasında verilen kredilerle ayakta duran İnşaat sektöründe üretim her geçen ay düşüyor. Pandemi sonrasında dövizin yükselmesine bağlı olarak yaşanan ekonomik kriz nedeni ile malzeme tedarik etmekte zorlanan ve tedarik ettikleri malzemelerin de pahalıya mal olması nedeni ile  maliyetler arttı. Buna bağlı olarak da inşaatlardaki üretim her geçen ay düşüyor.  Türkiye İstatistik Kurumu, 2022 Ekim ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Türkiye genelinde konut satışları Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 25,3 azalarak 102 bin 660 oldu. Konut satışlarında İstanbul 16 bin 987 konut satışı ve yüzde 16,5 ile en yüksek paya sahip olurken Çanakkale’de ise sadece 839 konut satılabildi.
Maliyetler Arttı Üretim Azaldı
Döviz kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile her şeyin ateş pahası olduğu bu dönemde özellikle inşaat sektöründe dışa bağımlı olduğumuz malzemelrede  fiyatlar kat kat arttı. Yaşanan bu artışlar nedeni ile bina inşa etmek zorlaştı. Malzemeyi tedarik ettiği halde yüksek maliyet nedeni ile daireleri pahalı satmak zorunda kalan müteahhitler kar edemiyor.  Yaşanan pahalılık nedeni ile ev hayali kuran vatandaşlar almaktan vazgeçince  konut satışlarında da son aylarda yaşanan düşüş devam ediyor. Konut üretiminde yaşanan düşüş nedeni ile kiralar da arttı.
İkinci El Konut Satışlarında Artış Var
 Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre İkinci el konutları alan kişi sayısı daha fazla. Türliye İstatistik Kurumunun Ocak-Ekim ayları verilerine göre, Yaşanan üretim maliyetleri nedeni ile sıfır konut almak isteyenler Ekim ayında   bir önceki yılın aynı ayına göre %22,0 azalarak 32 bin 692 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışının payı ise  %31,8 oldu.  Türkiye genelinde ikinci el konut satışları ise Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %26,7 azalış gösterse de ilk ele göre yükseliş olarak  69 bin 968 oldu. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışının payı %68,2 oldu. İkinci el konut satışları Ocak-Ekim döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %7,6 artışla 815 bin 43 olarak gerçekleşti.
Ekim’de En Çok Konut Ruslara Satıldı
Yabancılara yapılan konut satışları Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %8,8 azalarak 5 bin 377 oldu. Ekim ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %5,2 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 2 bin 123 konut satışı ile Antalya aldı. Antalya'yı sırasıyla bin 658 konut satışı ile İstanbul ve 490 konut satışı ile Mersin izledi. Ekim ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye'den 2 bin 23 konut satın aldı. Rusya Federasyonu vatandaşlarını sırasıyla 498 konut ile İran, 310 konut ile Irak ve 216 konut ile Ukrayna vatandaşları izledi.
 
Cuma Deren