ÇOMÜ İletişim Fakültesi  bünyesinde eğitim gören öğrencilerin yoğun katılım gösterdiği eğitim kapsamında afetlerle ilgili bilgiler tazelendi.
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından vatandaşların afet yönetimi anlamında bilinçlenmesi amacıyla hazırlanan ‘Birey ve Aileler İçin Afet Farkındalığı’ konulu eğitim, kapsamında Radyo Televizyon ve Sinema ile Gazetecilik Bölümü öğrencilerine v afet eğitimi verildi. birinci derecede deprem kuşağında olan Çanakkale’de yaşayan öğrencilerin deprem başta olmak üzere yaşanabilecek doğal afetler esnasında  öğrencilerin nasıl davranacağı ile ilgili eğitim verildi.  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şakir Eşitti’nin dersi kapsamında verilen eğitim öncesinde bir konuşma yapan    Doç. Dr. Eşitti   “Bilindiği üzere ülkemizde 2021 yılı Afet Yılı olarak ilan edildi. Bu doğrultuda afete hazırlık konu ile ilgili pek çok eğitim ve seminer düzenleniyor. Özellikle farkındalık açısından büyük bir önem arz eden eğitim videosunda ilk 72 saatin önemi vurgulanıyor. Fakültemizde gerçekleşen etkinlikle öğrencilerimizin afet farkındalık düzeylerinin arttığını düşünüyoruz” dedi.
Bilgilendirmenin ardından öğrencilere  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından hazırlanan ‘Birey ve Aileler İçin Afet Farkındalığı’  eğitim videosu izletildi. Afet eğitiminin ikinci seansı ise RTS Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pınar Özgökbel Bilis’in dersi ile devam etti.    Bu derste  RTS Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ali Emre Bilis de öğrencilerle bir araya gelerek katılım sağladı. Doç. Dr. Ali Emre Bilis, derste yaptığı açıklamada “Türkiye bir afet ülkesi olduğu için bu tür eğitimlerin oldukça önem arz ettiğini düşünüyoruz. Bu bağlamda öğrencilerimizin bilinçlendirilerek afete hazırlık durumlarını en üst seviyeye çıkarmayı hedeflemekteyiz.” dedi.
Eğitime katılım sağlayan RTS Bölümü 1.sınıf öğrencilerinden Alihan Dolu, eğitimin önemini vurgulayarak “Ülkemizde son zamanlarda meydana gelen deprem ve afet olaylarının yaşanması ve fay hattı sınırlarının içerisinde yaşam kurduğumuz için bu tür bir eğitimin verilmesi herkese oldukça fayda sağlayacaktır. Hem öğrenciler hem de diğer vatandaşlar için çok yararlı ve başarılı bir eğitim olacağını düşünüyorum.” ifadelerini aktardı.
 
Haber Merkezi