Devrimleri, getirdiği yenilikler, düşünceleri ile  bir devrin lideri olan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 84. Yıldönümünde düzenlenen törenlerle yeniden anıldı.  Fikirleri ile günümüzü de aydınlatan Dünya lideri için Atatürk Düşünce Derneği Çanakkale Şubesi de bir yürüyüş düzenleyerek fikirlerine bir kez daha dikkat çekti. Ata’ya Saygı yürüyüşüne   Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Çanakkale Şubesi, CHP Çanakkale İl Örgütü ve çevreden dahil olan vatandaşların da yoğun katılımı ile gerçekleştirilen  yürüyüş  Golf Çay Bahçesinde başlayarak sloganlar eşliğinde İskele Meydanında tamamlandı.
 
Yürüyüş sonrasında programın sunumunu gerçekleştiren   ADT Yönetim Kurulu Üyesi Sıla Topal gerçekleştirdiği konuşmasında  “ Bugün burada Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 84’üncü yıldönümü nedeniyle toplanmış bulunuyoruz. ‘Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir” diyen Atatürk, bugün ebediyete intikal etmiş ve o çok sevdiği vatan toprağına kavuşmuştur. 10’uncu Yıl Nutku’nda el yazısıyla yazıp sonradan üzerini çizdiği cümlesinde şöyle diyor Atatürk: ‘Beni hatırlayınız’. Tüm ömrünü verdiği milletinden bunu istemeyi bile uygun görmeyip, üzerini çizen yüce gönüllü insan ve büyük liderimizin aziz hatırası önünde saygıyla eğilirken ‘Seni hiç unutmadık ki hatırlayalım’ diyoruz” dedi.
 
Sunuşun ardından bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.   İstiklal Marşı’nın ardından, ADD Genel Başkan Yardımcısı Doktora Öğretim Üyesi Necmi Akyalçın günün anlam ve önemine binaen bir konuşma gerçekleştirdi. Akyalçın  “ Ey büyük Atatürk, bedenen aramızdan ayrılışının 84. Yılında emperyalizme ilk defa diz çöktürdüğün topraklarda seni anmak için bir araya geldik. Yolun yolumuzdur sözü yetersiz kalıyor söz konusu sen olunca. Sen, yoktan var oluş, küllerinden yeniden doğuş, olanaksızlıklara karşın mucize yaratmak demeksin. Öylesine inanmışlığın ve inadına Cumhuriyet demenin özüsün sen. İhanetlere, hainliklere, Cumhuriyet düşmanlıklarına karşı inancımızın özüsün, uğruna baş koyduğumuz Kemalizmin ruhusun. Rahat uyu Büyük Atam, bir ölümlü ancak, senin kadar ölümsüz olabilir. Devrimlerinin bekçisi ve onları geleceğe taşıyan emanetçileriniz. Mustafa Kemal'in askerleriyiz.  Ey Anafartalar Kahramanı Atatürk, ey Kocatepe’nin aslanı büyük Atatürk, ey cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk. Seni bedenen aramızdan ayrılışının 84’üncü yılında, büyük bir saygıyla Çanakkale’de anıyoruz. Sonsuz kadar da anacağız. Biz yolundan giden gençler, Mustafa Kemal’in askerleriyiz. Yani düşüncelerinin, ilkelerinin, devrimlerinin en kararlı savunucuları ve emanetçileriyiz. Bu Meydan’da haykırıyoruz; ‘Çağdaş Atatürk Cumhuriyeti sahipsiz değildir’” dedi.
 
 Ardından; kalabalık tarafından toplu bir şekilde, Bursa'da Türkçe ezan okunmasına karşı bir protesto gerçekleşmesi üzerine şehre giden Mustafa Kemal Atatürk'ün, kendisi ve heyeti için 6 Şubat 1933 akşamı verilen yemek sırasında yaptığı iddia edilen konuşma olan Bursa Nutku okunarak, yürüyüşe son verildi.  
 
Şerife Erdem