Enflasyon Nedeni İle Serbest Muhasebeciler Ücret Artışına Geçti

Enflasyonun artış gösterdiği ekonomik krize direnen sektörlerden biri olan Çanakkale Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasında da ücret artışı gerçekleştirildi.

363 0
Enflasyon Nedeni İle Serbest Muhasebeciler Ücret Artışına Geçti

Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı yıllık %79 yıllık enflasyon hem kamu ham de özel sektörde çalışan vatandaşların maaşını adeta eritmişti. Yüksek enflasyon nedeni ile alışmakta zorlanan bir başka sektör olan  Çanakkale Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası da ücret artışına geçti. 18 Temmuz’da yapılan toplantı sonrasında oda yöneticileri ücretlere %59 artış gerçekleştirdi.  Toplantının detayları ile ilgili bilgi vermek amacı ile Çanakkale Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Hakkı Alacaoğlu bir basın açıklaması gerçekleştirdi.  Başkan Yardımcısı Eyüp Sağlam, Oda Sekreteri Serap Özcan Çelik  ,Yönetim Kurulu Üyeleri Özgün Kamar ve Alper Küplü, Oda Meclis Başkanı Metin Erol, Haksız Rekabetle Mücadele Kurulu Başkanı Hanife Özen’in de hazır bulunduğu Basın açıklamasında, yapılan ücret artışı ile ilgili bilgiler veren   Başkan Hakkı Alacaoğlu  “Ülkemizde ekonomik anlamda yaşadığımız son gelişmeler biz Mali Müşavirlerin mesleğimizde verdiğimiz hizmetlerimizin ücretlerini olumsuz etkilemiştir. Geçtiğimiz yılın enflasyonu göz önüne alınırsa ücret tarifemiz maalesef günümüz koşullarında verilen hizmetin karşılığı olmaktan tamamen uzaklaşmış bulunmaktadır. Her sektörde olduğu gibi bizlerinde ofis , personel ve bunun gibi maliyetlerimiz artmıştır” dedi.
Ücretlerimizi Yeniden Belirledik
Enflasyonda yaşanan artış nedeni ile Temmuz ayında gerçekleştirilen toplantı sonrasında ücretlerde mecburi artış yapmak zorunda kaldıklarını belirten Çanakkale Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Hakkı Alacaoğlu “Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre Aralık 2021 Tüketici Fiyat Endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %36,08 Mayıs 2022döneminde ise Aralık 2020 dönemine göre %84,58 artış göstermiştir.Bizlerde bu durumda  Çanakkale Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının  18 Temmuz tarihinde yapılan  Oda Danışma Meclis toplantımızda Kurullarımız Komisyonlarımız ve meslek mensuplarımız ile birlikte  ücretlerimiz enflasyondan kaynaklı kayıpları telafi edecek şekilde yeniden belirlenmiştir. Bu durumda tarifemize yansıtılması gerekli enflasyon farkı(%84,58-%25=%59,58) olarak hesaplanmıştır. Enflasyon farkının yansıtılması ,hizmetlerin devam edebilmesi için bir zorunluluk haline gelmiştir.Enflasyon farkının yansıtıldığı yeni  tarifemiz Çanakkale Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasının 18 Temmuz  tarihinde yapılan Oda Danışma Meclis toplantısında  Yüksek enflasyon kaynaklı kayıpları telafi edecek şekilde yeniden belirlenmiştir.Yeni ücret tarifemiz Odamız internet sitesinde yayınlanmış ve üyelerimize de duyurulmuştur” dedi.
 
Şerife Erdem
 


Etiketler; #enflasyon
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.