Yerel İstihdama önem veren Kaleseramik, yöne önemli bir protokole imza attı. Mesleki Eğitim Merkezlerinde eğitimlerini sürdüren Lise Öğrencilerine yönelik  ücretli çalışma imkanı veren ve mezun olduklarında iş imkanı sağlayan işbirliği protokolü imzalandı.

Çan Kaymakamlığı,  Çan Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Kaleseramik Çanakkale Seramik Sanayii A.Ş. Arasında Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü imzalandı. Bu protokol kapsamında Lise çağındaki öğrenciler, lise eğitimlerini Mesleki Eğitim Merkezinde devam ettiklerinde meslek lisesi diploması yanında, Kaleseramik Çanakkale Seramik Sanayii A.Ş.’ de iş başı eğitimlerini yaparak mezun olduklarında da Kaleseramik Çanakkale Seramik Sanayii A.Ş. de işe başlayabilecek.  Düzenlenen işbirliği protokolü imzalama törenine  Çan Kaymakamı Mustafa Gürdal, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, Kaleseramik Genel Müdürü Altuğ Akbaş, Kale Grubu Başkan Yardımcısı-İnsan Kaynakları Müdürü Selda Seçkinler, İnsan Kaynakları Direktörü Hüseyin Bayıroglu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yaşar Çakır ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Faruk Aydın katıldı.
Yapılan Protokol kapsamında Lise Öğrencileri Haftada 1 gün Mesleki Eğitim Merkezinde teorik eğitim, 4 gün süre ile de Kaleseramik Çanakkale Seramik Sanayii A.Ş. de çalışıp asgari ücretin üçte biri kadar maaş alacaklar. Kaleseramik Çanakkale Seramik Sanayii A.Ş. çalışanlarından ilk ve ortaokulu mezunlarına; kalfalık, ustalık belgesi verilecek. Ortaokul mezunları bu belgeleri alırlarsa fark derslerini vererek meslek lisesi diplomasına sahip olacaklardır. Lise mezunları ise 27 haftalık çalışma sonunda ustalık belgesi ve alanında meslek lisesi diploması alacaklar.

Burcu Erdal