Dövizin sürekli artması, hükümetin kayıtsız kalarak sadece günü kurtarma politikasını  izlediği son günlerde artan kura bağlı olarak sürekli artan fiyatlar, her geçen gün eriyen Türk Lirası ile karşılığını bulamayan işçilerin emeklerine karşın bir basın açıklama yapan Disk Genel-iş Sendikası Çanakkale Şubesi Başkanı Metin Ceylan, İşçinin  satılık mal olmadığını belirterek “Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir. Uluslararası pazarlarda kelepire satılığa çıkarılacak şahsa ait bir mal değildir” dedi.

Artan Döviz kuru karşısında eriyen Türk Lirası beraberinde pahalılığı ve zammı da getirdi.  Son bir haftada yaşanan artışla neredeyse ger  gün zamların yapıldığı, etiketlerin sürekli değiştiği bu gidişata dur demek için Disk Genel-iş Sendikası Çanakkale Şubesi Başkanı Metin Ceylan da yazılı bir açıklama yaptı. Ceylan yaptığı açıklamasında  “İşsizlik, pahalılık, zamlar, faturalar belimizi büküyor.  1 Ekim'den beri geçinmemiz için alınması gereken önlemleri iş yeri işyeri, meydan meydan anlatıyoruz.  Milyonlarca işçi adına, emekçi adına, emekli adına, geçinemeyenler, barınamayanlar, iş bulamayanlar adına haykırıyoruz.  Ekonomik krizin ve pandeminin ağır yükü altında karakışa girerken geçinebilmek için ülkeyi yönetenleri önlemler almaya çağırıyoruz.  Tüm bu çağrılarımıza ve somut taleplerimize yanıt verilmedi. Üstüne üstlük yaşadığımız döviz krizi ile geçinmek giderek daha imkânsız hale geliyor. Ülkeyi yönetenler ‘dövizden size ne’ diyorlar.  Bizim aklımızla dalga geçmeyin! Biz Türk Lirası kazanıyoruz, ancak döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz” dedi.
Döviz Arttıkça Emeğimiz Ucuzluyor
 Doların yükselmesi ve döviz kurunun artması ile Türk lirasında yaşanan değer kaybı ile birlikte emeğin de ucuzlandığını belirten  Disk Genel-iş Sendikası Çanakkale Şubesi Başkanı Metin Ceylan “Ayrıcalıklı 3-5 müteahhit şirketiniz gibi döviz üzerinden geçiş garantili ihalelerle yaşamıyoruz. Döviz artıkça milyarlarımıza milyarlar katmıyoruz. Aksine Türk Lirası değer kaybettikçe, emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor.  Ülkeyi yönetenler Türk Lirasının değer kaybetmesi ile övünüp buna ‘kurtuluş savaşı’ diyorlar. Oysa paramız değer kaybettikçe bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor” dedi.
İşçi Sınıfı Satılık Değildir
Hükümetin rekabet gücümüz artacak, yabancı sermaye Türkiye'ye akacak’ söylemlerine de cevap veren  Disk Genel-iş Sendikası Çanakkale Şubesi Başkanı Metin Ceylan, işçi sınıfının emeğinin satılık olmadığını belirterek “Asgari ücretin Avrupa'da en düşük olduğu ikinci ülke, Arnavutluk'tan sonra Türkiye idi. Ama ekonominin kitabını yazanlar bu unvanı da kimseye kaptırmadılar. TL'nin hızla değer kaybetmesi ile Avrupa'nın en düşük asgari ücreti bugün artık Türkiye'de.  ‘Türk Lirası değer kaybedince ücretler azalacak, rekabet gücümüz artacak, yabancı sermaye Türkiye'ye akacak’ diyorlar.  Yok öyle yağma! Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir. Uluslararası pazarlarda kelepire satılığa çıkarılacak şahsa ait bir mal değildir.  Türk Lirasını ucuzlatarak, işçi sınıfını yoksullaştırarak rekabet gücü kazanmaya, yabancı sermaye çekmeye çalıştığını kendi ağzıyla itiraf eden bir iktidarı uyarmak görevimizdir.  
Emeğe Sahip Çıkmak Yurtseverliğin Gereğidir
Metin Ceylan “Bugün ülkemize, emeğimize sahip çıkmak yurtseverliğin gereğidir.  TL'nin ve emeğin değersizleştirilmesi politikasından derhal vazgeçilmelidir.  TL'nin değersizleşmesi nedeniyle yaşanan tüm kayıplar asgari ücret artışıyla telafi edilmeli, bu artışta işçiler büyümeden de pay almalıdır.  Asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadar bölümünde vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılmalıdır.  İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımı önündeki tüm yasal ve fiili engelleri kaldırılmalıdır. Diğer işçi konfederasyonları Türk-İş, Hak-İş başta olmak üzere tüm emek ve demokrasi güçlerini emeğimizi, geçimimizi ve memleketimizi savunmak için, üretimden gelen gücün kullanımı da dahil olmak üzere demokratik her türlü yöntemle ortak mücadeleye çağırıyoruz.  Yoksulluğa ve emeğimizin ucuzlatılmasına teslim olmayalım, kara kışı işçi baharına çevirelim. Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir” dedi.
 
Cuma Deren