Reklam

BU REHBER HERKESE '8 MADDE’ DE, ‘COVİD’SİZ KIŞ..'

Pandemi’nin başından buyana katıldığı canlı yayınlar başta, sosyal medya paylaşımları ile kamuoyunu  bilgilendiren ve adı adeta ezber edilen Prof. Dr. Alper Şener, çok çarpıcı bir çağrıya imza attı. 

350 0
BU REHBER HERKESE '8 MADDE’ DE, ‘COVİD’SİZ KIŞ..'

Pandemi’nin başından buyana katıldığı canlı yayınlar başta, sosyal medya paylaşımları ile kamuoyunu  bilgilendiren ve adı adeta ezber edilen Prof. Dr. Alper Şener, çok çarpıcı bir çağrıya imza attı. 

BU ÇAĞRI TÜRKİYE’ YE
“ÜNVANI NE OLURSA OLSUN,
AKSİNİ İDDİA EDENLERE KANMAYIN”

Uzman isim hem ürküttü, hem de yüreklere su serpen sözlere imza attı. “Hala 70’li yaşlarda AŞI’sız hastalar geliyor… İnanması güç ama… Bu kış var ya… Çok zor geçer… Hem de çok! Daha da ilginç olan AŞI ayağına kadar geldiği halde olmamış… Bunca emeğe yazık oluyor…” dedi.
Ürküten tahmini yanında, KışI Covid-19’ siz atlatmak için 8 önemli maddeyi sıraladı.
Şener’ in bu çarpıcı sözlerinin sonuna, 8. Maddesi noktayı koyar gibiydi:
“8-Akademik ünvanı ne olur ise olsun, söylediklerimin aksini iddia edenlere kulaklarınızı tıkayın…”

--------------------------------
ŞENER NE DİYORSA O…!
“AKSİNİ İDDİA EDENLERE KULAKLARINI TIKA,
KIŞI RAHAT GEÇİR…!”
---------------------------------

Uzman isim hem ürküttü, hem de yüreklere su serpen sözler etti. Enfeksiyon Hastalıkları Profesörü Alper Şener, Türkiye’ ye çağrı yaptı. “Akademik ünvanı ne olur ise olsun, söylediklerimin aksini iddia edenlere kulaklarınızı tıkayın” dedi .
Covid -19’ suz Kış için, 8 madde’ de yapılması gerekenleri de  sıralayan Alper hoca,  yapılacakların en sonuna, herkese yapıtğı çarpıcı çağrıyı da ekledi.
Pandemi’nin başından buyana katıldığı canlı yayınlar başta, sosyal medya paylaşımları ile kamuoyunu  biglilendiren ve adı adeta ezber edilen Prof. Dr. Alper Şener, çok çarpıcı bir çağrıya imza attı. 
Prof. Dr. Şener, verilere dayalı bilgi paylaştı. Ürküten sözler etti;
“Hala 70’li yaşlarda AŞI’sız hastalar geliyor… İnanması güç ama… Bu kış var ya… Çok zor geçer… Hem de çok! Daha da ilginç olan AŞI ayağına kadar geldiği halde olmamış… Bunca emeğe yazık oluyor…” diye sesini yükseltti.

COVİD’SİZ KIŞ İÇİN,BUNLAR ÖNEMLİ…
Enfeksiyon Hastalıkları Profesörü Alper Şener yapılması gerekenleri 8 madde’ de özetledi.
Kışı covid 19’suz atlatma rehberi…
Prof. Dr. Şener, “Aşılarınızı olun yada tamamlayın” diyerek, ilk maddeyi açıkladı. Ardından da değerlerini tek tek sıraladı:
“ -Olabildiğince az kişi ile kapalı alanda temasta bulunun…maskeli bile olsa!
-İş yerinizi (kapalı)aralıklı havalandırın,
- Toplu taşıma, asansörde mutlaka N 95 veya çift kat Cerrahi maske takın,
-Açık alanda yürüyüş yapın, bisiklete binin…egzersiz…açık alanda…maskesiz!
-Bolca C vitamin içeren besin tüketin; mandalin, portakal vb…
-Covid 19 semptomlarınız olur ise ilk fırsatta hekime başvurun… etken tanı ve tedavi çok önemli!
-Ayrıca;  Akademik ünvanı ne olur ise olsun, bu söylediklerimin aksini iddia edenlere kulaklarınızı tıkayın…
Salgının başından beri binlerce hasta takip etmiş bir hekim olarak söylüyorum, son dönemece çok süratli girmemek için…” diye de ekledi.

HERKES İÇİN, BİR DE AÇIK MEKTUP
Prof. Dr. Şener, uzun süre görev yaptığı Çanakkale’ nin insanlarının sağlığını düşünerek, ilgili ve yetkililere hitaben “ÇOMÜ ve BELEDİYEYE AÇIK MEKTUP” diyerek seslenmişti.
 "Her gün 30 bin pozitif…200 ölüm varken bittiğini söylemek mümkün değil…” vurgusuna imza atan Prof. Dr. Şener şu görüşü savunmuştu;
“1. Toplu taşımada çift maske veya N95
2. Sınıflarda da maske, ders süresini kısa tutma…arada sınıfı havalandırma…dersi anlatan kişi ilk temas alanı (1. Sıra) 2 m’den fazla ise çıkarabilir- dersin anlaşılırlığını arttırmak için…maske takamayan için risk yüksek…
3. Aşı şart…
4. HES kodunun kullanılan ulaşım kartına tanımlamış olması diğer bir önlem; İzmir’de böyle mesela…"
AŞI, 12-18 yaş arasında da oldukça etkili…
Enfeksiyon Hastalıkları Profesörü Şener’ in, altını çizidği bir diğer konu ise, geleceğin güvencesi çocuklar içindi.
Şener; “Aşı, %93 hastaneye yatışı önlüyor. Bu yaş grubunda hastaneye yatanların %97’si aşısız. Aşı’lı yoğun bakım yatışı yok!” bilgisini paylaştı.

Cuma Deren 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.