Sosyal Konutlar Sakinlerinin, Deprem Korkusuna Çare Olacak Karar Meclis’ten Çıktı
8 Yıllık Süreçte, Sona doğru
“BU SEFER, İNŞAALLAH…!”
Birçoğunda, dış görünüşleri itibari ile de Ürkütücü görüntüler oluşan Sosyal Konutlar için, ‘Yenilenme Zamanı’ başlamasını sağlayacak görüşme, Belediye Meclisi’nde gerçekleşti, karar bağlandı.
Deprem kuşağında bulunan Çanakkale’nin, en riskli yapıları diye anılan, Kentsel Dönüşümü tam 8 yıldır gündemde olan Sosyal Konutlara çözüm olacak bir adımı da AK Parti Grup başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan atmıştı.
CHP’ li Belediye Meclisi’nin, Ağustos ayı oturumunda masaya yatırılan Meseleyi Neticeye kavuşturacak önemli bir karar alındı.

----------------------------------
MECLİS’TEN, RAHATLATAN KARAR
KENTSEL DÖNÜŞÜMDE, SONA DOĞRU…
------------------------------------

8 Yıllık Bekleyiş için önemli bir karar çıktı. Sosyal Kontular sakinleri bu karara çok sevinecek.
Ülkede yaşanan her deprem sonrasında gözlerin çevrildiği, 8 senedir her belediye meclisinde tekrar tekrar gündeme gelen Sosyal Konutlar sorunu, Ağustos meclisinde resmen çözüme kavuştu.
CHP’ li Çanakkale Belediyesinin yarışma ile belirlediği proje Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Riskli Alan ilan etmemesi engeline takılmıştı ve son olarak binaların tek tek dönüştürülmesi kararlaştırılmıştı.
Bunun için yeniden plan tadilatına giden Çanakkale Belediyesi’ nin İmar Müdürlüğü’ ne bağlı ekiplerin yoğun çalışmaları sonucu hazırlanan ‘Plan Tadilatı’ ile tek tek dönüştürülecek olan konutlarda kat sayısı 8 oldu.
860’ı mülk sahiplerine olmak üzere toplamda bin 450 konutun yer alacağı Plan Tadilatı İmar Komisyonunda da kabul edilerek, Belediye Meclisi gündemine geldi. 

Olağanüstü toplanan Belediye Meclisi, önceki gün plan tadilatını görüştü.

Fikir alışverişlerinin ardından, Sosyal Konutlarının dönüşeceği plan tadilatı oy birliği ile meclisten geçti.

Riskli alan ilan edilmeyen Sosyal Konutlar Mevki için yıllardır çaba gösteren Çanakkale Belediyesi son olarak bir plan tadilatı daha gerçekleştirdi.

CHP’ li Çanakkale Belediyesi İmar Müdürlüğü ekipleri tarafından hazırlanan plan tadilatı İmar Komisyonunda da görüşülerek oy birliği ile son hali kabul edildi.

Mülk sahipleri ile de tek tek görüşüldükten sonra  plan tadilatı yapılan Sosyal Konutlar Mevkiinin yeni projesi meclis gündemine getirildi. Tek Maddelik olağanüstü meclisle toplanan Çanakkale Belediye Meclisi yeni plan tadilatına oy birliği ile evet dedi.   

Çanakkale’nin kanayan yarasına dönüşen ve yıllardır çözülemeyen Sosyal Konutlar Mevki yenileme proje çalışmasında gelinen son aşamada yeni bir proje yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının riskli alan ilan edilmediği mevkide yapılan yeni plan tadilatının İmar komisyonunda kabul edilmesinin ardından Belediye Meclisi Olağanüstü toplanarak konuyu görüştü.

İŞTE O DETAYLAR…
Yapılan plan tadilatı Hakkında bilgiler veren Çanakkale Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü Birim Müdürü Kemal Albayrak “Yapılan çalışmalarla alakalı 2 Nisan 2021 Nisan ayı içerisinde detaylı olarak sunum yapılmış, çalışmaların içeriği konusunda halkımız bilgilendirilmiştir.  Bu kapsamda idaremizce söz konusu alanda uygulanacak proje üzerinde Bakanlığın belirttiği şartlar doğrultusunda rezidans çalışmaları yürütülmüştür.   Yeni öneri, proje çalışmaları ve alternatifleri konusunda çalışmalar hazırlanmış olup 7 Temmuz itibari ile hak sahiplerine sunulmuştur.  Söz konusu bölge ile ilgili plan revizyonları hazırlanarak, hak sahipleri ile yapılan bilgilendirme toplantıları sonucunda, hak sahipleri tarafından herhangi bir olumsuz sonuç bildirilmemiştir. Söz konusu plan revizyonu ile binaların tek tek yapılması mümkün yapılacağı şekilde bina kitleleri yapılmıştır. Bina kitleleri, vaziyet planında belirtilen  A,B,C olarak üç bölgeye ayrılmıştır.  A bölgesi içerisinde zemin kat 41.40 çarpı 30 metre ebatlarında 4 adet, 41.90 çarpı 30 metre ebatlarında 2 adet, 42.90 çarpı 30 ebatlarında 3 adet, 31.34 çarpı 30 metre ebatlarında 4 adet bina kitlesi bulunmaktadır.  Bina kitleleri iki blok şeklinde olarak düzenlenmiştir.  B bölgesinde 22-50’ye  14 metreye 8 bina kitlesi bulunmaktadır.   12 metreye 21  metre ebatlarında  42 adet sadece zemin kat ebatları işlenmektedir.  17 metreye 18 metre ebatlarında 4 adet bina kitlesi bulunmaktadır.  Plan teklifine göre toplam inşaat alanı yaklaşık olarak 215 bin m2’dir.  Toplam nüfusun ise 5 bin 130 kişi olacağı hesaplanmıştır.    Bölgedeki getireceği ihtiyaçları karşılamak amacı ile yükseklik 7.5 olmak koşulunda  bir adet sağlık tesis alanı, bir adet sosyal tesis alanı, bir adet kreş alanı ve bir adet belediye hizmet binası  önerilmiş olup  mevcut dini tesis alanı ve ortaokul alanı aynı şekilde  mevcut haliyle korunmuştur.  Bölgeyi bağlayan ulaşım bağlantıları tekrar incelenmiş ve Tuğsavul caddesi 30 metre,  Setboyu Caddesi 17,50 metre, 10 Ağustos Caddesi 12 metre, 30 Ağustos Caddesi 17 metre olarak düzenlenmiştir.  
Ayrıca alan içerisindeki ulaşım ağları yeniden düzenlenip tüm taşıt yolları 10 metre ve üzeri olarak tasarlanmıştır.  Meydan teklifine göre Kuzey’de meydan olarak tasarlanmış olan  alanın altı bölgesel otopark alanı olması önerilmiştir.  Ayrıca Tuğsavul caddesine cephe olan  ticaret ve konut alanlarının  zemini otopark olarak planlanmıştır. Bununla birlikte bölge içerisinde 900 adet kapalı 450 adet açık otopark alanı olacağı öngörülmüştür.  İdaremizce hazırlanan nazım imar plan ve uygulama imar planı revizyonları  meclis imar komisyonumuzca incelenmiştir” dedi.

Binalar Tek Tek Dönüştürülecek
İmar Müdürü’ nün Komisyon tarafından alınan karar  ve gündem maddesi ile ilgili yaptığı konuşmasının ardından bir değerlendirme yapan ve süreç hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan “Bu konuda uzun bir çalışma yapıldı hem Belediye hem de oradaki mal sahipleri ile beraber.   Toplam beş toplantı gerçekleştirdik ve bu toplantılarımıza İmar Komisyonu Üyelerimiz de katıldı.  Mahalle Muhtarının da katılımı ile her birine ne olacağını tek tek anlattık.  Daha önceki projenin uygulanması için biliyorsunuz riskli alan talebimiz vardı.  Fakat Bakanlık riskli alanı uygun görmedi.  Dedi ki ‘Siz burada riskli yapı üzerinden hareket edin. Eğer buradaki yapılar riskli yapıysa gerekli tedbirleri alın ve bunu çözün’ dedi.  Binaları tek hale getirmek suretiyle, zemin kat ticaret alanı, altı üstü 7 kat olmak üzere toplam  8 kat olarak planladık.  Burada Belediyeye ait olan yerler var. Bunların da sadece  dezavantajlı olduğunu varsaydığımız  binalara katkı olabilir düşüncesiyle  konut alanı olması halinde devam ediyor.  Belediyeye ait dört yeri de  iki kat olmak üzere 7,5 yükseklikte, yarın orada  bir sağlık ocağı, Belediye hizmet alanı veya buna benzer sosyal  ve kültürel bir mekan olabilir düşüncesiyle  onları da  yapılaşmanın içine katmadık sadece planlarını yaptık” dedi.
 
Sayı Belli, Bin 450 Konut Yapılacak

Plan tadilatının içeriği hakkında da bilgiler veren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, alanda bin 450 konutun yapılacağını bunun 860 tanesi hak sahiplerine verileceğini belirterek
 “Toplam planlama alanımız 100 bin m2 toplam inşaat alanı 215 bin m2 daire sayısı ise bin 450. Bunlar  bin 500 küsur civarındaydık fakat Belediyeye ait olanları iptal ettirdik. Belediyeye ait alanda yapı yapmayı iptal ettik Onun için bu rakam bin 450’ye düştü.  Dağıtılan dair sayısı 860 çünkü 860 konut var.  Belediye mülkiyetinde kalacak olan, eğer o  köşeler yapılırsa 92 ama şu anda onları yapma planımız yok.  Toplam Ticaret alanı 16 bin m2 Toplam açık ve kapalı otopark sayısı 900’ü kapalı 450’si açık olmak üzere bin 350 otopark alanı olacak. 14 adet park alanı ve 1 adet meydan olmak üzere 17 bin 500 m2 alan var. Sosyal tesis alanı, sağlık alanı kreş ve Belediye hizmet alanları gibi de 800 m2’lik bir alan var.  Bu alanla ilgili Müteahhitlerle iki tane toplantı yaparak görüş alış verişinde bulundu.  Biz Bakanlığın öngördüğü şekliyle yapabilmek için bu plan tadilatını bu hale çevirmemiz lazım.  Çünkü bu binalar bire bir riskli yapı olmak suretiyle ancak yapılabilecek.  Riskli alan olarak yapabilmemiz şu an itibari ile kalmamıştır” dedi.

8 Yıllık Bir Süreç Zor İşti Emeği Geçenlere Teşekkür Ederiz
Sosyal Konutlar Mevkinde yapılan plan tadilatı hakkında bir değerlendirme yapan AK Parti Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Esra Yüksel ise,  8 yıl süren sürecin zor olduğunu, tüm hatları ile planlama yapan ekibe teşekkür ederek “ Biz Belediye Meclis Üyesi olduğumuz günden bu yana hemen hemen her meclis gündeme getirdiğimiz bir konuydu.  
Konumuz yine Sosyal Konutlar. Burada bine yakın konut deprem riski altında yaşıyordu.  8 senelik bir hikaye vardı.  Kasım ayıydı sanırım bir kurum risk testi yaptıktan sonra hemen tahliye edip dönüşüm  ve yıkımındaki yasayı da ifade ettikten sonra  Bakanlıkça da  kentsel dönüşüme uygun şekilde bir projenin başladığını ifade etti.  İmar Müdürlüğümüzün bünyesinde bir ekip çalışmaya başladı.  Tabi burada iş kolay değildi çünkü kriter olan bir çok unsur vardı  bütün kriterleri göz önünde bulundurarak planlamak çok zor bir süreçti.  Neydi bunlar? Sosyal Konutlarda kaybedilmiş bir zaman vardı. Depremin ne zaman geleceğini bilmiyorduk dolayısı ile hızlı olmamız gerekiyordu. Sürekli bunu ifade eden bir muhalefet vardı.  Onun dışında orada yaşayanlar aynı m2’ de sadece yenilenmesini talep etmişti.  Ona yönelik bir beklenti vardı. Onun dışında burada insanların kaldıramayacağı yüklerle karşılaşmaması sebebi ile  kentsel dönüşümden avantajlarından yararlanması için uygun bir proje hazırlamak vardı. Dolayısı ile çetrefilli bir iş vardı. Ben öncelikle bu projede emek harcayan İmar Müdürü ve ekibine teşekkür ediyorum.  Biz projeyi genel olarak biliyoruz. 100 bin m2’lik imar planının her hatlarıyla hakim olmamız mümkün değil.    Proje şu anda bir kağıt üzerinde ve buna sadece projeyi çizenler hakim.  Projenin ne olduğuna bittiğinde bakacağız. Ben inanıyorum ki bu  konunun çözümüne ilişkin büyük bir gayretle hazırlanan bu proje herkese hizmet edecektir.  Hayırlı olsun” dedi.

Vatandaşlar Belediyeden Garantörlük İstiyor
Projenin değerlendirdiği toplantılara katılırken ki yaptığı gözlemlere değinen İYİ Parti Belediye Meclisi Grup Başkan Vekili Didem Güner ise yaptığı değerlendirmede “Hem grubumu bilgilendirmek hem de Çanakkale’yi ilgilendirdiği için tüm toplantılara katılmaya çalıştım.  Öncelikle emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.  Katıldığım toplantılarda hem Sosyal Konutlar sakinlerinin hem de  son iki gündür yaptığımız Müteahhitlerin katıldığı toplantılarda da  her iki tarafında Belediye’den garantörlük istediklerini, çözümün burada bitmediğini ve bu konutlar teslim edilene kadar  Belediyenin ve Meclis üyesi arkadaşlarımızın  elimizin gözümüzün olmasını talep ettiklerini çok hissettim.  Biz de bu konunun takipçisi oluruz. Tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

İnşallah Bunun Sonu İyi Olur
MHP Grup Başkan Vekili Muharrem Kocabey de konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede artan inşaat maliyetlerine dikkat çekerek “Sosyal Konutlarda yapılan bütün toplantılara ben de katıldım.  İnşallah bunun sonu iyi olur. Neden bunu söyledim? Yoğun artışlardan dolayı önemli olan Müteahhitlerin buraya girip yapması önemli.  Bu alan çok büyük her müteahhit burayı yapamaz.  Birkaç adaya bölersek talep daha iyi olur. Ben de emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

Depreme Dayanıklı Bina Birinci Önceliğimizdi
Belediye Meclis İmar Komisyonu Başkanı CHP Meclis Üyesi Egemen Ergun İse yaptığı değerlendirmede depreme dayanıklı konutların yapılacağının altını çizerek “Çalışmalara katkı sağlayan arkadaşlara gerçekten teşekkür ediyorum.  Daha önce uygulayamadığımız yarışma projesinde de  çok daha farklı alanlar, yeşil alanlar vardı ama  Şu anda yaptığımız çalışma  muhataplığı biraz daha azaltarak blokların kendi  başlarına karar verme noktasında olmaları  için böyle bir plan hazırlandı.  Görsellik olarak gene güzel oldu ama depreme dayanıklı bina yapıyor  olmasının değerlendirilmesi birinci önceliktir.  Oradaki 860 bağımsız konut sahibine hayırlı olsun diyorum” Dedi.

Yapılan konuşmaların ardından gerçekleştirilen oylamada Cumhuriyet Halk Partisi, AK Parti, İYİ Parti ve Milliyetçi Hareket Partisinin kabul oyları ile Plan Tadilatı oy birliği ile kabul edildi.

Cuma Deren