İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karar kapsamında dün kurulan pazara vatandaşlar T.C. Kimlik numaraları ile giriş yaptı. Dün kurulan pazara T.C Kimlik No’su son hanesi 6 ve 8 olanlar giriş yapabildi.

Koronavirüs risk haritasında 'çok yüksek risk' grubu olan 'kırmızı' kategoride yer alan Çanakkale'de, 100 bin kişide görülen vaka sayısı bir haftada 797,34'ten 962,98'e yükseldi. Çanakkale, bu artış ile 10-16 Nisan haftasındaki vaka sayısında Türkiye'de en riskli il olarak kayıtlara geçti. Çanakkale'de vaka sayıları, 8 Şubat'tan günümüze değin 26 kat artış gösterdi. Bu tablo kentte yaşayanları endişelendirirken, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplanarak ek terbirler aldı. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, işyerlerine, verilen hizmet dışında ziyaretleri ve ikramları yasakladı. Yüz yüze eğitim yapmaya devam eden okul öncesi eğitim kurumları ve anasınıflarının uzaktan eğitime devam etmesi kararlaştırılırken en ilginç Madde ise Halk Pazarlarına getirildi. Kurul Pazar yerlerine Kimlik numarası ile girilmesini kararlaştırdı.

Uygulama Bugün Gerçekleştirildi
Kentte salı ve cuma günleri kurulan halk pazarlarında daha önce alınan kararlar doğrultusunda sebze ve meyve reyonları ile giyim reyonlarının farklı günlerde kurulması ve tezgahlar arasındaki mesafenin 3 metre olması kararlaştırılmıştı. Alınan yeni tedbirler kapsamında, vatandaşların halk pazarlarına girişlerine de kısıtlama getirildi. Salı günü kurulan pazara T.C Kimlik No’su son hanesi 0,2 ve 4 olanların, Cuma günü kurulan pazara T.C Kimlik No’su son hanesi 6 ve 8 olanların giriş yapmalarına izin verilmesi kararı alındı. Alınan bu karar sonrasında önceki gün Zabıta ekipleri ile bir araya gelen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ilk kez yapılacak uygulamanın  planlamasını değerlendirdi. Yapılan değerlendirmelerin ardından  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısı ile uygulanacak sokağa çıkma yasağı nedeni ile dün kurulan Cuma Pazarına vatandaşlar kimlik nomaralarına göre giriş yaptılar.
 
Cuma Deren