5 Nisan Avukatlar Günü dolayısı ile Çanakkale Barosu tarafındna Cumhuriyet Meydanında düzenlenen Çelenk Koyma Programında bir konuşma yapan ve Avukatların sorunlarını dile getiren Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan, konuşmasında yargı bağımsızlığı, Avukatlara yönelik saldırılar, İstanbul Sözleşmesi ve Koronavirüs Aşı önceliği vardı. Av. Bülent Şarlan, Yargı bağımsızlığı, Hukuk üstünlüğü ve vatandaşların haklarını savunan Avukatlara yönelik artan şiddetti hatırlatarak “Angarya noktasına getirilen düşük CMK ücretleriyle çalıştırılan, Kamu hizmeti yaptığı unutturulmak istenen bizleriz.  
Cüppelerimize düğme dikilmeye çalışılan, Genel kurulları yaptırılmayan yine bizleriz.  Oysa unutulmasın ki avukatların sesi kesilirse, toplumun nefesi kesilir” dedi.

Türkiye'nin dört bir yanında, hukuk ve adalet için vatandaşın yanında, en ön safta mücadele veren avukatlar, adalet terazisinin doğru tartması için çalışıyor.  Adaletin terazisini haklıdan yana ağırlaştırmak için tarafsız bir  kamu görevi yürüten    Avukatların, mesleki sorunlarına çözüm bulunması ve savunmanın imkanlarının güçlendirilmesine dikkat çekmek amacı ile ülkemizde 1934 yılından beridir 5 Nisan Avukatlar günü olarak kutlanıyor.  Bu kapsamda Çanakkale Barosu, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeni ile Cumhuriyet Meydanında bir Çelenk Koyma töreni düzenledi. Düzenlenen Törene Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan ve Avukatlar katıldı. Saygı Duruşu İstiklal Marşı ve Çelenklerin koyulmasının ardından Günün Anlam ve Önemini belirten bir konuşma yapan Baro Başkanı Av. Bülent Şarlanın gündeminde yargı bağımsızlığı, Avukatlara yönelik saldırılar, İstanbul Sözleşmesi  ve Koronavirüs Aşı önceliği vardı.

 Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan  yaptığı açıklamada “5 Nisan Avukatlar Günü, yargı yoluyla hakkına ulaşmaya çalışan herkesin günüdür. Avukat olmak, hele ki ülkemizde avukat olmak ve avukat kalabilmek çok zordur. Bizler, Hukuk Devleti’nin varlığı için avukatız. Bizler, Hukukun her şeyi çözdüğüne inandığımız için;   hukukun üstünlüğünden yana olduğumuz için avukatız. Bizler, halkın güvencesi olabilmek için avukatız. Biz Avukatlar;  çocuğa, kadına, canlılara yapılan şiddetin karşısında duranlarız.  Doğa katliamlarına karşı mücadele edenleriz.  Halkın yargıdaki gücüyüz.  Bizler,  kamunun vicdanı,  demokrasinin teminatı olan; avukatız. Ve bizler,  Hiç tanımadığımız insanların hakkına ulaşması için  hakkı yenilenler için çalıştık, çalışmaya da devam edeceğiz. Demokrasi için, güçler ayrılığı için bağımsız, tarafsız yargı için  dün olduğu gibi bugün de, yarın da çalışmaya devam edeceğiz. Engellensek de, zorluklarla karşılaşsak da, yok sayılmaya çalışılsak da, halkın yargıdaki gücüyüz.   yargının kurucu unsuruyuz. Hukukun emekçisiyiz.  ‘herkes için adalet!’ diyenler bizleriz.  Ve Adaletin bekçisi olabilmek için daima varız, var olmaya da devam edeceğiz.  Avukatlar mücadeleyi sever, çünkü mücadelenin kendisi, avukatlık mesleğidir. Avukatlar olduğu sürece, bağımsız ve tarafsız yargının varlığı sürecektir.  Türkiye Cumhuriyeti;  Atatürk İlkelerine, Demokratik, Laik ve Sosyal Hukuk Devletine bağlı kalmaya devam edecektir” dedi.  

Davanın Tarafı Gibi Görülüp Saldırıya Uğramak İstemiyoruz
Avukatlara yönelik son dönemde yaşanan saldırılara da değinen Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan “Hep haykırdık  ‘Avukat, yargının teminatıdır’,  ‘Hakim ve savcı nasıl korunuyorsa, avukat da öyle korunmalıdır.’ dedik.  ‘Uygulama ve söylemlerle meslek mensuplarımızı hedef göstermeyin’ dedik.  Gün gelecek sizin de avukata ihtiyacınız olacak’ dedik. Ama daha kötü bir tabloyla karşılaştık.  Hakarete uğradık, dövüldük, öldürüldük.  ‘Artık yeter’ diyoruz, daha ne kadar öleceğiz’ diye soruyoruz. Mesleğimizi yaptığımız için kategorize edilmek istemiyoruz.  Davaların tarafı gibi görülüp, saldırıya uğramak, öldürülmek istemiyoruz. Daha 16 Mart da Kocaeli, Gebze de genç meslektaşımız Av. Ersin Aslan, haciz sırasında öldürüldü.  Meslektaşımıza rahmet dilerken bu tür olayları şiddetle kınıyor, benzeri olayların bir kez daha yaşanmamasını diliyoruz” dedi.

Avukatların Sesi Kesilirse Toplumun Nefesi Kesilir
Sizlerin de bildiği gibi yargının vazgeçilmez unsurları; avukatlar, hâkimler ve savcılardır. Dünyanın hangi ülkesinde olursak olalım, bir ülkenin; yargı sisteminin bağımsızlığı, tarafsızlığı ve savunmaya verdiği değer o ülkeyi gerçek hukuk devleti yapar.  Yargılamada savunmaya ne kadar önem verilirse,  yargının bağımsız ve tarafsız kalabilmesi, o kadar mümkün olacaktır. Bu sebeple; ‘Yargı Sistemi İçerisinde Avukatlığı Güçlendirmek’  demek; ‘Hukuk Devletini Güçlendirmek’ demektir.  Yargılama içinde avukatlar ne kadar güçlü ise,  yargı o derece adil kararlar verecek, bağımsız ve tarafsız kalabilecektir. Oysa tüm bunlara rağmen; Davaların tarafı gibi görülüp müvekkilin yerine konulan,  kimi Siyasetçiler tarafından yıpratılmak istenen,  yaptıklarımızdan rahatsız olanlarca hedef tahtasına koyulan,  sesleri kısılmaya çalışılan bizleriz.  Angarya noktasına getirilen düşük CMK ücretleriyle çalıştırılan, Kamu hizmeti yaptığı unutturulmak istenen bizleriz.  Cüppelerimize düğme dikilmeye çalışılan, Genel kurulları yaptırılmayan yine bizleriz.  Oysa unutulmasın ki avukatların sesi kesilirse, toplumun nefesi kesilir” dedi.

Çanakkale Barosu,  Yargı Bağımsızlığı ve Güçlü Savunma İçin Var
Çanakkale Barosunun görevlerine ve tarihine de değinen Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan “70 yılı aşan mazisi ile Çanakkale Barosu, Demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti için, hukukun üstünlüğü için, yargı bağımsızlığı ve güçlü savunma için çalışan bir barodur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedefe ulaşma adına, açtığı yolda ilerlemeyi görev bilmiştir. Bu yolda karşılaştığı zorluklara hiçbir zaman boyun eğmemiştir. Çanakkale Barosu, avukatlarımızın bağımsız ve özgür yanının koruyucusu,  Yurttaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerini savunucusudur. Avukatlık Kanunu’nun Barolara verdiği görev çok net ve açıktır.  ‘Hukukun üstünlüğünü, insan hak ve özgürlüklerini savunmak ve korumak’ baroların görevidir.  Çanakkale Barosu da gerek Çanakkale’de gerekse ülkemizde,  her türlü çevre, insan hakkı ve hukuk ihlallerine karşı taraf olmayı sürdürecektir” dedi.

Avukatlar, Aşıda Öncelikli Meslekler İçinde Olmalıdır
Yaşamın her alanında herkesle temas halinde olan Avukatlara da aşıda öncelik tanınmasını isteyen Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan “Sağlık açısından çok zorlu bir süreçten geçiyoruz. Salgına karşı kendimizi savunmak durumundayız. Hepimizin geleceği için gerekli tüm hassasiyeti göstererek, tedbirlere uymak zorundayız. Son günlerde çıkan bazı haberlerde Sayın Sağlık Bakanı’nın yaptığı açıklamada  ‘Kritik görevlerde bulunanların aşılamasına bu hafta başlanacak. Öğretmenler aşı için şu an tanımlı. Emniyet, jandarma, hâkimler, savcılar hepsinin aşıları bu hafta başlıyor.’ denilmiştir.  Oysa, Avukatlar da, hakimler ve savcılar gibi kritik görev yapmaktadır.  Avukatlar; duruşma salonunda, kalemde, icrada, müdürlüklerde,  hatta adliye dışında herkesle daha yoğun bir temasta bulunmaktadır.  Yani daha fazla risk altındadır.  Öte yandan avukatların aşı olması, adliyedeki herkesin sağlığı için gereklidir. Avukatların aşı planlamalarının hakim ve savcılarla birlikte yapılmalıdır” dedi.
 
Pandemi Gerekçe Gösterilerek,  Genel Kurullarımızı Yapamadık
Kongrelerin yapılmasını hatırlatarak, Pandemi gerekçe gösterilerek Çanakkale Baro Başkanlığı Genel Kurulunun yaptırılmadığını belirten Bülent Şarlan “Pandemi gerekçe gösterilerek, Genel Kurullarımızı yapamadık. Maalesef; bu süreçte yasalara ve mevzuata aykırı durumlara şahit olduk.  Yönetmelik ve İdari Kararlar, Avukatlık Kanununun üzerinde görüldü.  Yüksek Seçim Kurulu bu konuda birbiriyle çelişen kararlar verdi.  AVM’ler açıkken, salonlar ağzına kadar dolu Parti Kongreleri yapılıyorken; Baroların Genel Kurulları yapılamadı, yaptırılmadı.  Ekim ve Aralık 2020 de yapamadığımız Genel Kurulumuzu Mayıs 2021’de yapmakla ilgili yasal süreci başlatmış bulunuyoruz.  Sağlık dışında başkaca bir engelle karşılaşmamayı temenni ediyoruz” dedi.

Kadın Hakları Mücadelesini  Daha Da Güçlendirmeye Kararlıyız
Konuşmasında İptal edilen İstanbul sözleşmesine de değinen Av. Bülent Şarlan  “İstanbul Sözleşmesi ile ilgili alınan kararı hepimiz biliyoruz.  Çanakkale Barosu olarak kadına yönelik her türlü şiddetin daima karşısındayız. Kadın hakları mücadelesini daha da güçlendirmeye kararlıyız. Kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğunu vurgulamaya,  kadını birey olarak görmeyen anlayışın karşısında durmaya devam edeceğiz.  Hukuki ve fiili eşitliği sağlama yolunda,  Kadın erkek eşitliğini anlatmaktan vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz” dedi. 
 
Şerife Erdem