TUZLA’DA SUÇÜSTÜ…!

Ayvacıklıların tepki gösterdiği JES projelerinin çevreye verdiği bir yeni zarar ihbarı üzerine CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Akça,  baskın ziyaret düzenledi.

504 0
TUZLA’DA SUÇÜSTÜ…!

Ayvacıklıların tepki gösterdiği JES projelerinin çevreye verdiği bir yeni zarar ihbarı üzerine CHP’li İl Genel Meclis Üyesi Akça, baskın ziyaret düzenledi.

Aylardır JES projelerinin tarımı bitirdiği, toprağın verimini kaçırdığı ve dahası toplu balık ölümlerine yol açtığı iddiaları dilden dile Ayvacıklıların gündemindeydi.
Tepkiye neden projenin çevreye saldığı ve adeta köpük köpük olduğu gözlenen atıklar,  CHP’li İl Genel Meclisi Üyesini harekete geçirdi.
 Tuzlalıların şikayetleri üzerine bölgeye giden CHP’li Akça hayli sert sözlerle eleştirilerini dizeledi.
……………………………………………………………………….

Akça’dan JES Mesaisi
Tarımı bitirdiği Marka ürünlerin tadını kaçırdığı iddialarının odağındaki JES projesi alanına CHP’li İl Genel Meclisi Üyesi Nizamettin Akça, adeta baskın ziyaret gerçekleştirdi.
Akça, Tuzla Çayı'na zehirli atık bırakılıyor ihbar ile  harekete geçti. 2020 Yılı Ekim ayında Tuzla’da bulunan jeotermal enerji tesislerinin Tuzla Çayına kimyasal atık bıraktığı yönünde bölge halkının şikayetleri  dikkatleri yöreye çekmişti.
Bu iddialar üzerine, Tuzla köyü sakinlerinin şikayetini yaptığı gündem dışı konuşma ile İl Genel Meclisinde gündeme getiren ve şikayetlerin artması üzerine de Çanakkale İl Genel Meclisi Şubat ayı toplantısında  Şerafettin Alkan ile birlikte, konunun meclis çevre komisyonu şikayetleri yerinde tespit etmesi ve rapor hazırlayarak İl Genel Meclisine sunmasını talep eden Cumhuriyet Halk Partisi Ayvacık İl Genel Meclisi Üyesi Nizamettin Akça, tepkilere neden,  şikayetlere konu olan olayı bölgeye giderek yerinde tespit etti.
 Çanakkale’nin Ayvacık İlçesine Bağlı jeotermal kaynakları ile adından sıkça söz ettiren Tuzla köyünde, köy sakinlerinin “jeotermal enerji tesisleri Tuzla Çayına kimyasal atık salıyor” şikayetleri üzerine Çanakkale İl Genel Meclisinde konuyu ve şikayetleri gündeme getiren Cumhuriyet Halk Partisi Ayvacık İl Genel Meclisi üyesi Nizamettin Akça, Tuzla köy sakinlerinin ”Tuzla Çayında yine köpükler görülüyor“ ihbarı ile bölgeye giderek incelemeler yaptı.
Akça, bölgede  birebir vatandaşlarla görüştü. Şikayete konu çay üzerinde  köpüklerin kendisinin de gözlediğini söyledi.    
Akça, bölgede yaptığı tespitlerin ardından şöyle dedi  “ Tuzla’ da bulunan sıcak suyu enerjiye çevirmek için kurulacak jeotermal enerji tesisleri ile ilgili   alınan ÇED olumlu raporunda çevreye hiçbir zararın verilmemesi gerekiyordu” hatırlatması yapıp  şunları söyledi “ Ayrıca Tuzla çayına da hiçbir şekilde doğayı kirletecek kimyasal ve biyolojik atıklar atılmaması gerekiyordu. Ancak bugün burada jeotermal enerji tesissinin yanında gördüğümüz görüntülerde, ÇED raporunun iptal edilmesine kadar varabilecek bir durumun söz konusu olduğunu gördük.
 
Sabah saatlerinden itibaren köy sakinlerinden gelen ihbar ile jeotermal enerji tesisinin Tuzla Çayına köpüren bir madde salındığını öğrendik ve bölgeye gelerek, tesisin yanında incelemeler yaptık.
 
Bu konuyu Tuzla Köyü sakinlerinin şikayeti ile daha öncede de İl Genel Meclisi gündemine getirmiştim. Konu ile ilgili Şubat ayı İl Genel Meclisi oturumunda, CHP Ayvacık İl Genel Meclisi üyeleri olarak  Şerafettin Alkan ile birlikte, Tuzla’da jeotermal tesislerinin Tuzla Çayına kimyasal salarak kirlenmeye sebep oldukları konusunun araştırılması için İl Genel Meclisi Çevre komisyonunun, bu alanda inceleme yapması için yazılı önerge verdik.  Tuzla Köyü sakinlerinin şikayeti ile bölgeye geldim ve köy sakinlerinin ihbarlarında anlattıkları olayın, bire bir aynı şekilde olduğunu bizzat gördüm.

Burada bir doğa katliamı ile karşılaştım. Bundan önceki süreçte de bölgeden gelen haberlerde, Çayda balık ölümleri ve çay içinde yaşayan canlıların ölümleri ile ilgili bilgiler almıştım. Bu arada, Tuzla çayından sulama yapılan arazilerde de ürünlerin kuruması gibi bilgilerde de bizlere ulaşmıştı. Tuzla’ da bulunan Jeotermal enerji tesislerinden, Tuzla Çayına zehirli olduğunu düşündüğümüz atık maddelerin salındığını gördüm. Bugünkü yaşanan olay ile ilgili bu köpüren sudan numune alıp, laboratuvara tahlile göndereceğiz. Aslında Ekim ayı Çanakkale İl Genel Meclisi Toplantısında Tarım İl Müdürlüğünü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünü ve Orman Bölge Müdürlüğünü burada  yaşanan durumun araştırılması gerektiğini ifade edip, kurumları göreve davet etmiştik.
 
Ama kutumlar bu konuda bir inceleme yapmadı. Ve ben Cumhuriyet Halk Partisi Ayvacık İl Genel Meclisi üyesi olarak köy sakinlerinin isteği ile buraya geldim ve köy sakinlerinin iddialarının doğru olduğunu gördüm. Tuzla köyü sakinlerinden gelen bir bilgide de jeotermal tesisinin Tuzla Deresine atık saldıktan sonraki süreçte de dere kenarında bulunan Yonca tarlasını kuruduğunun görüldüğünü ifade etti.  Tuzla’da yaşanan bu olayın kesinlikle takipçisi olacağız” dedi.
 
Cuma Deren

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.