Koronavirüs nedeni ile geçtiğimiz yıl sezonu erken kapatan ve 6 ay gibi uzun bir süre denize açılmayan balıkçılar, 1 Eylülde kalkan av yasakları ile sezona yeniden merhaba dedi. Balıkçıların sezonu açması ile bollaşan balıklar tezgahları doldururken son günlerin gözdesi ise Palamut oldu.  Palamut’un bollaşması ile tanesi 10 liraya düştü. Ucuzlayan Palamut’a hem pazarda hem de Balık halinde talep arttı.

Tüm sektörlerin etkilendiği Koronavirüsten etkilenen bir diğer kesim ise Balıkçılar oldu. Koronavirüs nedeni ile geçtiğimiz yıl sezonu erken kapatan ve 6 ay gibi uzun bir süre denize açılmayan balıkçılar, 1 Eylülde kalkan av yasakları ile vira bismillah diyen balıkçılar adeta tezgahları yeniden doldurdu. Koronavirüs nedeni ile ortaya çıkan bağışıklık zayıflığı için uzmanlar da balık önerisinde bulununca, pandemi döneminde adeta balık patlaması yaşanmıştı. Koronavirüs sürecinde gidilen normalleşmede ve av yasaklarının kalkması ile de bollaşan balık tezgahlarında son günlerde en gözde balık Palamut oldu.  Denizlerde palamut bolluğundan dolayı vatandaşlar bu sene palamut balığına doyarken fiyatların 10 liraya kadar düşmesi vatandaşı mutlu etti. Azalan balık fiyatlarından dolayı balık tezgahların önünde kalabalıklar oluştu.  Vatandaş en çok ucuz olan palamuda yoğun ilgi gösterdi.
Tezgahlarda Bollaşan Balık Fiyatları Düşürdü
Balık avı yasağının bitimiyle balıkçılar denize açıldı. Sezonun başlamasıyla birlikte tezgahlar da doldu taştı. Tezgahlarda balık çeşitliliğinin atmasıyla, balık bolluğu fiyatların düşmesine neden oldu. Palamut balığının ağırlığının 800 gram civarına çıktığını belirten balıkçı esnafı bu iri palamutların fiyatının tanesinin 25 liradan satıldığını ifade etti. . Sardalye balığının kilosu bazı tezgahlarda 15 liraya kadar düşerken palamut tanesi 10 lira oldu. Palamut sezonunun gelmesiyle birlikte tezgahlarda en çok tercih edilen balık palamut oldu. Palamut balığının satışının sardalyeden fazla tercih edildiğini belirten balık esnafı, hem kendilerinin hem de vatandaşın fiyatlardan çok memnun olduğunu belirtti. 
Palamut 10 Liraya Kadar Düştü
Balık esnafları balıkların bu sene çok olduğunu ve balık fiyatlarının da buna bağlı olarak düşmesini beklediklerini söyledi . Sezonun hem vatandaş hem de esnaf için iyi geçeceğini umutladıklarını söyleyen esnaflar palamut balığının bu dönemde yağlanıp tatlandığını belirtti. Esnaflar, "Bu sene palamut bol görünüyor. Fiyatları 10 liraya kadar düştü.  Havalar soğudukça lüfer balığı da  tezgahlara düşecek. Bu sene balık çeşitleri bollaşacağını ümit ediyoruz. Hamsi gelmeye başladı. İstavrit de bollaşacak. Vatandaşımız tahmin ediyorum bu sene çok fazla ucuz balık yiyecek. Balıkçılar olarak bu sezonun iyi geçeceğini  ümit ediyoruz" dedi.
 
Şerife Erdem