Dijital Gösteri Merkezi Ziyarete Açıldı

İletişim Başkanlığı tarafından Bursa, Samsun, Konya, Kayseri, Antalya, Diyarbakır ve Çanakkale’de açılan Dijital Gösterim Merkezi, geçtiğimiz ay İskele Meydanında kurulmak istenmişti.

486 0
Dijital Gösteri Merkezi Ziyarete Açıldı

İletişim Başkanlığı tarafından Bursa, Samsun, Konya, Kayseri, Antalya, Diyarbakır ve Çanakkale’de açılan Dijital Gösterim Merkezi, geçtiğimiz ay İskele Meydanında kurulmak istenmişti. Ancak Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın da devreye girmesi ile yeri Anadolu Hamidiye Tabyaları olarak değiştirildi. Hamidiye tabyalarında kurulan gösterim merkezi ziyaretçilerine kapılarını açtı. Hain darbecilere karşı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Milletin verdiği Mücadelenin anlatılacağı Gösterim merkezi. Hain geceyi dijital ortamda sergileyecek.
 
 Milli, tarihi, kültürel ve bilimsel zenginliklerimizi yeni iletişim ve gösterim tekniklerini kullanarak vatandaşların erişimine sunan İletişim Başkanlığı, “15 Temmuz Milletin Zaferi” temalı yeni Dijital Gösterim Merkezlerini Bursa, Diyarbakır,  Samsun, Konya, Kayseri, Antalya ve Çanakkale’de de açtı.  

 15 Temmuz zaferini unutturmamak adına hazırlanan Dijital Gösterim Merkezlerinde, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz hain darbe girişimi karşısında milletin verdiği mücadele ve kazanılan zafere ilişkin önemli anlar Temmuz ayı boyunca dijital ortamda sergilenecek.
 
Merkez 5 Bölümden Oluşuyor
FETÖ Terör örgütünün hain gecede gerçekleştirdiği hain saldırıları nesillere aktarmak için oluşturulan gösteri merkezi 5 bölümden oluşuyor. Hain geçenin başlangıcından sonuna kadar geçen süreçte yaşanılanların anlatıldığı  Dijital Gösterim Merkezlerinde ziyaretçiler öncelikli olarak Koronavirüs salgınından korunması için gereken önlemler alındı. Vatandaşların salgına karşı gereken tedbirler alınarak Merkeze girişi ağırlanacak.
 
5 bölümden oluşan merkezlerin ilk bölümünü fuaye alanı oluşturuyor. Ziyaretçiler, fuaye alanında gösterim merkezi hakkında bilgi alırken, aynı zamanda üç boyutlu hologram gösterimini izleyebilecek.  7’den 70’e tüm vatandaşlara hain geceyi anlatmak amacı ile tasarlanan ve hizmete sunulan Dijital Gösteri merkezinde engelli vatandaşlar da unutulmadı. Görme engelli vatandaşların rahatlıkla merkezi gezebilmeleri için sarı şerit de denilen engelli yolu oluşturuldu.  Aynı zamanda işitme engelli vatandaşlar için de işaret lisanıyla anlatım imkanı da bulunuyor.
 
360 Derece Görsel Deneyimle 15 Temmuz Destanı
Dijital Gösterim Merkezlerinin, 360 derece görsel deneyim alanına, dijital gösterim yapılan bir tünelden geçilerek giriliyor. Bu alanda, 15 Temmuz gecesi neler yaşandığını ve hain darbe girişimine karşı milli iradenin nasıl bir direniş gösterdiğini anlatan üç boyutlu bir gösterim deneyimleniyor. Dijital gösterimde aynı zamanda sinematik ses sistemi bulunuyor.  360 derece görsel deneyim alanından sonra dijital haritalama (mapping) gösterimi ziyaretçileri bekliyor. Bu bölümdeki gösterimde, 15 Temmuz hain darbe girişiminin dönüm noktaları üç boyutlu ve sinematik ses sistemi ile ziyaretçilere eşsiz bir gösterim fırsatı sunuyor.
 
Ardından gelen hologram gösterim alanında “wireframe” teknolojisi ile yapılan hologram gösterisi izlenebiliyor. Hologram gösterisi izlenirken, hemen yanında bulunan projeksiyon ekranında 15 Temmuz hain darbe girişimine teşebbüs eden FETÖ’nün geçmişi ve bugünü hakkında bilgi veren bir video film çalışması takip edilebiliyor. Dijital Gösterim Merkezlerinin son gösterim alanı olan bilgi ekranında ise 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı göğsünü siper ederek milli iradenin üzerinde hiçbir irade tanımayan milletin 251 şehidinin yer aldığı gösterim ziyaretçileri bekliyor.
 Hafta içi ve hafta sonu 12:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edilebilen Dijital Gösterim Merkezi, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde tüm gün ziyarete açık olacaktır.
 
Ziyaretçilere Hediye
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma programları kapsamında, Dijital Gösterim Merkezlerinde ziyaretçilere VR gözlük ve Türk Bayrağı hediye edilecek. VR gözlüklerde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından artırılmış gerçeklik konseptiyle hazırlanan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü videosu izlenebilecek.
 
Usta isimlerin Eserleri de Yer Alıyor
Ara Güler, Necip Fazıl Kısakürek, Mevlana Celaleddin-i Rumi gibi tarihi şahsiyetlerin dijital hologram gösterimlerinin de yapılacağı merkezlerde aynı zamanda Türkiye’nin 2023 hedefleri ve mega projeler gibi atılımlar da ziyaretçilere sunulacak.
 
Cuma Deren

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.