gelçar denizcilik

Bir şey yapmalı!

.

34 0

Burcu Erdal

Burcu Erdal


 
 
S¸u sıralar kiminle konus¸sak, farklı bir s¸eyler yapma pes¸inde. Mevcut is¸ini bırakıp hayalindeki is¸i yapmak isteyenler, sosyal medyada kendine yer ac¸mak isteyenler, kitap yazmak ic¸in c¸abalayanlar, yurt dıs¸ında is¸ kovalayanlar, bir sahil kasabasına yerles¸mek isteyenler...
 
Ancak uzun uzun yapılan planların, arkadas¸ sohbetlerinin ve toplantıların sonunda yerinden kalkan pek kimse yok.
 
Harekete gec¸menin belki de tam zamanı.
 
HAREKETE GEÇME DÜRTÜMÜZE NE OLDU DERSİNİZ?
 
Peki, karar alma mekanizmamızın hala c¸alıs¸tıgˆından emin miyiz?
 
Neden yapmak istediklerimiz yo¨nu¨nde sadece bir adım atmak, fizik kurallarına meydan okurcasına bu kadar zorlas¸tı? Harekete gec¸mek ya da gec¸ememek, yazıdaki bu¨tu¨n mesele is¸te bu! Aslında tu¨m hayatımız bu ikilem u¨zerine kurulu.
 
Her pazartesi alınan kararlar, her yeni yılda olus¸turulan listeler, ertesi sabah uyandıgˆımızda ertelenmekten bas¸ka is¸e yaramazlar.
 
Her sabah ayaklarımızın geri geri gittigˆi ofise girip de mutsuz oldugˆumuz is¸ten bizi kurtaracak o harika fikri buldugˆumuzda; daha iyi bir teklif aldıgˆımızda ya da sadece uzun zamandır istifa etmek istiyor oldugˆumuzda gereken o tek adımı bir tu¨rlu¨ atmayız. Aynı durum ilis¸kiler ic¸in de gec¸erlidir; mutlulugˆumuz ic¸in dahi olsa almamız gereken kararları erteler, kapana sıkıs¸mıs¸ bir bu¨nyenin verecegˆi tepkilerle oldugˆumuz yerde sayarken hayatın devam ettigˆi yanılgısına kapılırız.
 
Peki neden? Sanırım bu duruma ‘korkuyla karıs¸ık atalet’ deniyor. U¨stelik bu halet-i ruhiye sadece kis¸isel du¨zeyde degˆil toplumsal ve kurumsal c¸erc¸evede de kendini fazlasıyla go¨steriyor. Aslında is¸e bu gerc¸ekle yas¸adıgˆımızı kabul ederek bas¸larsak bu¨yu¨k bir adım atmıs¸ olacagˆımızı du¨s¸u¨nu¨yorum. Keza yazar H. Jackson Brown’ın da so¨yledigˆi gibi; “Harekete gec¸mek ic¸in bu¨tu¨n kos¸ulların mu¨kemmel olmasını beklersen, hic¸bir zaman harekete gec¸emezsin.” O yu¨zden s¸u an her s¸ey ic¸in en dogˆru zaman. Yarın ic¸in ne hayal ediyor ve istiyorsak harekete gec¸mek ic¸in tek dogˆru zaman bugu¨n!
 
ERTELEMEK NİYE?
 
Yapılması gerekenleri erteledigˆimiz kadar yapmak istediklerimizi de erteledigˆimiz bir noktadayız. Her ne kadar bu durumun psikolojide bir kars¸ılıgˆı olmasa da halk arasında pekala var; erteleme hastalıgˆı. Aslına bakarsanız insanı bu noktaya getiren iki neden var; birincisi kaygı, ikinciside mu¨kemmeliyetc¸ilik.
 
İkincisinden bas¸layalım; insanın zihninde uc¸us¸an parlak fikirler ya da yeni alternatifler en iyisini yapabilme hedefiyle c¸arpıs¸ıyor ve ortaya c¸ıkan yıldız savas¸ları, nihayetinde fikrin ertelenmesine neden oluyor.
 
Birinciye do¨nersek; yanlıs¸ eksik ya da ko¨tu¨ sonuc¸ elde edip bas¸arısız olmaktan korkan insan zihni, kaygıyı bu¨nyeye bir zehir gibi yayarak neredeyse nevrotiklik boyutuna ulas¸acak bir ertelemeye neden oluyor.  
 


Etiketler; #erdal
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.