gelçar denizcilik

FLAŞ BAŞLIKLAR VE DE, GELECEK DENİLEN, GELMEYEN ‘BAHAR…’

.

52 0

Erdem Sürek

Erdem Sürek


İç ısıtacak bekleyiş mi? yoksa gündemi yakacak  sözler mi…? Hangisinden başlayayım söze…?
Başkent gündemine göz atarken, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açtığı başlıklara elde olmayarak dikkat kesildim. 
Çünkü, MHP liderinin sözleri sert ve düşündürücü. Aynı zamanda olasılığı çok yüksek,’ yeni gündem yaratacak’ ifadelerden oluşuyordu bahsedeceğim flaş başlıklar.
Dilerseniz önce, iç ısıtacak beklenti diyerek başlayayım günü. Sonrasında, gndemi ısıtacak sözlerden söz ederim.
Uzunca süre, 31 Mart Yerel Yönetimler Seçimine dair işittiğimiz sözdü, ‘Mart’ ın sonu bahar’ sloganı ile edilen. Bahar bir yana, günlerdir Nisan yağmurları ve dolayısıyla hava sıcaklığındaki düşüşten kaynaklı şikayet etmeyen kalmadı aramızda.
Bir araya gelip, sohbet ortamı oluşturan pek çok kişi; “Kandırıldık mı ne? Nere de bahar?” şeklindeki yüz gülümseten soruyu birbirine yöneltiyor ve hayli sıcak sözlerle siyaset konuşuyor günlerdir.
Hep derim, Türk halkının diline düşmeye gör. Eleştiri noktasında kurulacak cümlelere bırakın yanıt olacak konuşma yapmayı, sözcükler bulmazsınız ifade etmek için kendinizi. Türk insanı bir laf eder, şaşırır kalırsınız.
Gündemdeki soru; “Nere de bahar?” şeklinde günlerdir. Sahi, hani Mart’ ın sonu bahardı…?
Hazırlanan bir sloganın sonrasını düşünmek gerektiren duruma güzel bir örnek olacak, Seçim döneminde sıkça işittiğimiz o slogan üzerine daha ne değerlendirmeler geliyor. Bahsetmeye kalksam, sanırım sayfalar almayacak.
Bahar hepimizin beklediği. Kışlık kalın ve de ağır giysilerden kurtulup, kim istemez ki hafiflemeyi?
Mevsim gereği sıcak olacak günler yakında.  Bir de gündemi ısıtan sözler var bu gün için bahsedeceğim.
Rutin olarak Başkent gündemine göz atarken, dikkat çeken gelişmelerden söz etmeyi alışkanlık yaptım bildiğiniz üzere. Yine Başkent gündem turundayken rastladım MHP liderinin düşündüren ve hayli sert sözlerine.
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gene Başkanı Devlet Bahçeli, Ülkücü Şehitler Anıtı'nı ziyaret etmişti dün.

Başkent Ankara’da, Kızılcahamam'da bulunan bir otelde gerçekleştireceği kampa katılmadan önce, ilçede bulunan Ülkücü Şehitler Anıt'ını ziyaret edip, şehitliğe karanfil bırakan MHP lideri dua da etti. Bendeniz bu bilgileri, gazetemizin abonesi olduğumu İhlas Haber Ajansı’nın bülteninden edindim.
Bahsettiğim ziyareti anlatır haber bir paragraftı. Buraya kadar normal de, ya sonrası?
Bahçeli, anıt ziyareti sonrası alanda bulunan Gökbörü Otağ'ında çay içmiş, ardından da son günlerin, haftaların, en konuşulanlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunmuştu.
MHP’ liderinin ettiği her söz, Haber Ajanslarının bültenlerine, ‘flaş’ olarak ve tek başlıkla düşüyordu. Sözlerini kampta ediyordu sayın Bahçeli.
Seçim başta, ülke gündeminde öne çıkan meselelere ilişkin çoktu Bahçeli’nin sözleri.
Misal, son günlerin ‘en’ konuşulan konusuna ilişkin; "Seçimlerin yenilenmesi en mantıklı yoldur" şeklinde bir çıkışı vardı Bahçeli’nin.
Dahası da vardı edilen sözlerin."Kürt kökenli kardeşlerim oynanan oyunları görmüş, HDP'ye yeter artık demiştir." İfadesinden, 
 "Kimden ne silahı alacağımızın izin ve icazet makamı ne zamandan beri ABD olmuştur." Şeklindeki çok dikkat çeken bir soruya.
Kısacası, MHP liderinin gündem yaracak sözleri hafta sonunda geliyordu. Muhtemeldir ki, yeni haftanın yeni tartışma yaratacak konuları,  bence bu denilenler üzerine açılacak.
Siyaset bilimci miyim neyim? Ben de ne çok biliyorum… Ne var ki, görülen köy’ü tarife de gerek yok. Öyle değil mi…?
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin: "Yerel yönetimlerde sistemsel reform büyük bir ihtiyaçtır", "Türkiye'yi eyaletlere bölmeye amaçlayan alçaklara hizmet edenler bellidir.", "FETÖ' cüler açık açık Zillet ittifakına çalışmıştır. 3 büyük şehirde tehlikeli bir oyun oynanmıştır.””, "Cumhur ittifakını oluşturan partilerin oy toplamı yüzde 60.42'dir", "Davul onların boynunda olsa da tokmağın kimin elinde olduğu aşikardır", "HDP bütün imkanlarıyla CHP'ye çalışmıştır", "Türk milleti Cumhur İttifakı'na güven duyduğunu göstermiştir." şeklindeki ifadeleri, sizce yeni gündem yaratmaz mı…?
Benim bildiğim tektir aslında. Türkiye’ nin her daim yeni gündem maddesi vardır. Üstelik madde olarak kalmaz, maddeler olarak sıralanırlar. Öyle değil mi…?
Benim aklım halen gelmeyen şu baharda. Ya sizin ki…? 


Etiketler; #flaşş
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.