gelçar denizcilik

SUSKUNLUK SARMALI  

Bu kuram iletişim konusunda farklı bir bakış açısı geliştiren bir yaklaşımdır. İlk defa Elisabeth Noelle Neumann tarafından ortaya atılan ve kamuoyunu ele alan bir iletişim kuramıdır.  

413 0

İbrahim Koç

İbrahim Koç


            Bu kuram iletişim konusunda farklı bir bakış açısı geliştiren bir yaklaşımdır. İlk defa Elisabeth Noelle Neumann tarafından ortaya atılan ve kamuoyunu ele alan bir iletişim kuramıdır.
 
            Bu kurama göre kişi içinde bulunduğu toplumun, grubun nabzını tutarak genele aykırı düşebilecek görüş ve düşüncelerini ortamın dokusuna göre şekillendirir veya zarar görebileceği endişesi ile açıklamaktan vazgeçer.
 
            Eğer kişi kendi düşünce görüş veya inançlarını bir başkası tarafından dile getirildiğinde ona destek olur ve kendi düşüncelerinin onun/onların vasıtasıyla ilgili kişilere aktarma vücudu bulur.
 
            Başarılı iletişiminde gerçekleştirilmesinde/yürütülmesinde kişinin çok iyi bir dinleyici olabilmesi önemlidir. Böylelikle konuşmanın nerede yapılacağını, ne zaman ve nasıl gerçekleştirebileceğini gözlemleyebilme imkanına sahip olur. Profesyonel bir yönetici de ne zaman konuşacağını ne zaman suskunluğunu koruyacağını iyi planlayarak hareket eder, sonuçlarınıda hesaba katarak. Burada PUKÖ temel alınabilir. (PUKÖ Döngüsü-Planla/Uygula/Kontrol et/Önlem al) Döngünün ilk ve en önemli adımı planlamadır. Adım adım plan yaparak sonuca ulaşmayı hedefler. Yeri geldiğinde planlamada belirlediği hedefleri uygulamaya geçirir.
 
            İlgili ilgisiz her yerde sadece söz alıp konuşmak için yapılan görüşler çoğu zaman etkisini yitirir ve sözü alan kişinin değerinin düşmesine neden olabilir. Ancak uygun platformda etkili zamanda yapılan değerlendirmeler ise görüşü ve kişinin değerini arttırır.
 
            İşte bu yüzden bilgi ile harmanlaşmış bir suskunluk sarmalı insanın istenilen noktaya gelmesinde bir güçtür. Yani He-man'dır. O halde güç insanın elinde olan etkili bir silahtır. Sadece ne zaman kullanacağını bilmek gerekir.
 


Etiketler; #ibrahimkoç
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.