gelçar denizcilik

“Miskin Adem oğlanı…”

Soykırım: Bir insan topluluğunu ulusal, dinsel vb. sebeplerle yok etme.

91 0

Adem Y. Bağ

Adem Y. BağTDK kayıtlarına göre; 26 Eylül 2006 tarihinden itibaren 736.002.897 kez aranan sözdür.
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un sözde Ermeni Soykırımı Anma Günü ilanına sırtımı köküne kadar dayayarak kelime, anlam ve bütünlük tanımlamalarına girişmek istediğim cehaletin en hakiki tarifidir.
Tarihte yaşanmış olayların dersini ve kanıtını irdelemeye ve ispatlamaya çalışmayacağım. Bunu zaten sosyal bilimciler ulaşabildikleri taraflı ya da tarafsız kaynaklardan araştırmalarını yapıp tezlerini sunuyorlar. İsteyen istediği kaynaktan istediği bilgiye ulaşıp, istediği şekle inanabilir.
Ama ben, insan elinin değdiği hiç bir kalıntıya inanmıyorum. O tarihte o olay içerisinde bulunmadığım, gerekli ya da gereksiz deyişlerden kaçınmaya, kulaktan kulağa dolaşan bilgilerle hareket edemeyeceğim. İnsan olmanın yük olduğu bu durumlarda başka bir ülkeyi bu şekilde ikna etmeye çalışmak kimsenin haddine değildir.
Aslolan, hiçbir hukuki temeli olmayan, tarihi gerçeklere aykırı, siyasi bir yalanla oyalanacak vaktim yok, vaktimizde olmadığını düşünüyorum. O yaşları çoktan geçtik büyüdük ve serpildik.
Pekâlâ, kendi ulusumuzun egemenliği ve barışı için ödenen ve ödemeye devam ettiğimiz bedellerin saygısına, böyle bir yükümlülüğü kabul edemiyor, çocuklarımızın ve torunlarımızın alınlarına asılsız  bir kara leke sürülmesi izin veremem, veremeyiz. Bunu söyleme cesaretini ve cüretini kendinde bulan, çocuk parkında etrafına doluşan çocuklarla vakit öldürdükleri şahısların ıslah olması ve büyüye bilme cesaretini gösterebilmeleri temennimizdir.
Tüm sorunların kaynağı yine insan olmamaya, insan olamamaya dayanmaktadır. Kendini ve başkalarını parantez içine ayırıp görünüş, inanış, düşünüş şekillerine göre ön adlar ekleme beceriksizliğinden doğan kayıplardır. Yunus Emre’nin devşirişiyle, Miskin Adem oğlanı, nefse zebun olmuşdur, Hayvan canavar gibi, otlamağa kalmıştır.”
Ziya Gökalp’ın mukatele deyişinden ilham alarak ve sadece hislere güvenerek sürdürebileceğim bir tarif üzerinden, bütün şaşkınlığımı ve üzüntümü Atatürk’ün de fikir babam olarak isabet ettiği kaynağa sığınarak yapabiliyorum.
 


Etiketler; #adem bağ
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.