gelçar denizcilik

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI

Günden güne teknolojinin gelişmesi hem insan hayatını kolaylaştırdı hem de birçok problemin ortaya çıkmasına sebep oldu.

428 0

Remzi Keskin

Remzi Keskin


Saatlerce telefonla ,tabletle ,bilgisayarla uğraşmak geçip giden ömrümüzün değersizleşmesine neden oldu. Aile kavramını köreltti, sosyalleşmenin terimini değiştirdi. İlişkiler teknolojik , ayrılıklar basit , devir miskinlik , çözüm ise sadece powerbank oldu. Şarjımız kadar sosyaliz, elektriğimiz gelene kadar içine kapanık ve takipçi sayımız kadar aktif.
İşte teknolojinin kontrolsüz ve aşırı kullanımı insanları böyle  robotlaştırdı. Gezip, görmek , öğrenmek üçlüsü; gezip , görmek , story(hikaye) atmaya dönüştü. İnsanlar çağlar boyunca gösterişi seven , hep daha iyisi ve daha fazlası olmak için çabalayan varlıklardır.Tarihte de gördüğümüz gibi piramitler , heykeller, kaleler ve daha birçok yapıt hep bir öncekinin daha gösterişlisi ve daha görkemlisi olmuştur. Bizim insanoğlu olarak gösterişi sevmemiz teknoloji ile birlikte bu gösteriş merakı ve çabasının daha da artmasına sebep olmuştur.
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI VE ÇOCUKLAR
Teknoloji bağımlılığı yalnız yetişkinleri kapsayan bir rahatsızlık olmaktan çıkmış , yeni nesil çocukların da ebeveyni rol alarak bu bağımlılığa tutsak olmasına sebebiyet vermiştir. Toplumsal yaşamdan kaçma, içe kapanıklık, bu aletleri kullanması anne ve babası tarafından engellendiğinde aşırı tepkiler verme gibi belirtiler psikolojik travmanın yarattığı etkiler arasında sayılabiliyor. Bu grup çocuklarda depresyon, otizm, dikkat eksikliği ve bipolar bozukluk daha fazla görülebiliyor.
Çocukların teknolojinin derinliğinde kaybolması sanal ile gerçek  arasındaki farkı anlayamaması , davranışlarında hoşgörüsüzlük , empati yapamama , soruna çözüm üretememe ve agresif olmasını da etkilemektedir.
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞININ  İNSANA VERDİĞİ FİZİKSEL OLUMSUZLUKLAR
Saatlerce bir ekrana bakmak kaçınılmaz olarak göz sağlığımızı da etkilemektedir.Bunun yanında yine saatlerce bilgisayar ya da tablet ile uğraşmak duruş ve iskelet bozukluklarının sebep olduğu bel ağrılarının kaynağıdır. Ayrıca radyasyon alımı da kanseri birinci derecede etkileyen etkenlerden biridir. Hareket etmeme , enerji harcamama  obezite riskini arttırmaktadır.Ek olarak uyku kalitesinde bozulmalar ve uykuya dalış problemlerini beraberinde getirmektedir.
ANNE VE BABALAR NE YAPMALIDIR ?
Öncelikle ebeveynin bilmesi gereken  ; çocuklar anne ve babalarını daima rol model olarak almaktadır. Unutmamalıyız ki yaptığımız her davranışın karşılığı çocuklarımızdır. Anne ve babalar  ilk önce kendileri iş dışında uzun saatler teknolojik aletlerle ilgilenmemelidir. Çocukların kullandığı teknolojik aletleri göz önünde bulundurmalı , internet erişiminin güvenliliğini kontrol edilmeli  ve bu teknolojik aletleri çocukların oyalanması için değil bilgilenmesi için vermeleri gerekmektedir. Çocukları teknolojiden uzak tutmak gerçekçi bir yaklaşım değildir. Ancak anne ve babaların çocuklarına doğru bir rol model olarak, teknolojik bağımlılıktan uzak tutmaları mümkün olabilir.
ŞARJ BİTER ÖMÜR DEVAM EDER
İnsan olarak gösterişi sevmemiz ve bunu teknolojiye bağımlı olarak  sağlamamız ayrıca kimi zaman çocuklarımızı da buna dahil etmemiz ileride doğabilecek birçok psikolojik ve fizyolojik problemlerin kaynağını oluşturmaktadır.Bunun önüne geçmek için teknolojiyi  verimli bir şekilde kullanmamız ve kullandırmamız gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki  şarj biter ömür devam eder.
 
Psikolog Remzi Keskin
Köşe adı ; PSİKOREM 
 
 


Etiketler; #remzi keskin
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ares 326 - 10.02.2019 13:54:19
Tebrik ederim,başarılı bir yazı olmuş.