gelçar denizcilik

İLİŞKİLERDE EN BÜYÜK PROBLEM İLETİŞİM

Günümüzün en büyük problemlerindendir iletişim sorunu.

1027 0

Remzi Keskin

Remzi Keskin

Çiftler arasında ayrılıkların çoğu iletişimsizlikten ve anlaşılamamaktan kaynaklanmaktadır . Kimse sizi , kendinizi aynada gördüğünüz kadar net görmez ve anlamaz . Öncelikle bunu idrak etmek lazım . Çünkü çiftlerin birey olarak beklentisi tamamen anlaşılmaktır. Aynada net görülemeyen biz en fazla karakalem çalışması kadar anlaşılır ve görülürüz karşımızdakinde . Her birey farklı , her  ilişki başkadır tabiri caizse . Öncelikle kadın ve erkek olarak bu fark boy göstermektedir . Kadınlar ve erkekler düşünsel yapı itibariyle birbirlerinden oldukça farklıdırlar.İşte iletişim probleminin başlıca sebebi çiftlerin bunu anlamamasıdır.İlişki içerisinde kadın(erkek) , erkekten(kadından) kendi düşüncesine yakın düşünceler bekler  bunları göremeyince yakınmalar , serzenişler başlar .’’ Sen beni hiç anlamıyorsun ‘’,  ‘’bir kere olsun beni düşün ‘’ 
‘’çok anlayışsızsın’’ , ‘’çok bencilsin ‘’ ve daha bir çoğu. Bunların sonucunda ucu bucağı görülmeyen tartışmalar , kavgalar ve ayrılıklar. 
Yani ne bir erkek kadın gibi , ne de kadın bir erkek gibi düşünebilir ve anlayabilir. Öncelikle bunu anlamamız lazım ki karşı taraftan beklentimiz buna göre olsun.
ERKEKLER MAĞARALARINA KAPANIR
Erkeklerin ve kadınların sorun çözme şekilleri birbirinden çok farklıdır. Genellikle erkekler bir sorunu kendi içerisinde çözmeye çalışır dışarıya belli etmez. Bu aslında erkeğin dışarıdan zayıf görülmek istenmemesinden kaynaklanır. Bir erkek problemi çözme aşamasında  , problemden kimseye bahsetmediği gibi problemin üstüne gidilmesinden de hoşlanmaz ve olabildiğince kendisini oyalayacak , kafa dağıtacak aktiviteler yapar. Örneğin ; Maç izlemek , playstation oynamak , kağıt oyunu oynamak , gezmek  gibi.  Yani bir sorun karşısında erkekler mağarasına kapanır ve ona çözüm bulana kadar buradan çıkmaz.  İşte bunun farkında olmayan kadınlar genelde erkekten bir şeyleri konuşmasını ,sorunlarını anlatmasını beklerler. Ama erkeğin doğası gereği bunu yapması zordur ve sorunların üzerine gidilmesi erkek için sorunu büyütmekten başka bir işe yaramaz. 
KADINLAR ANLATTIKÇA RAHATLAR
Kadınlar sorunlarla karşılaştıkları zaman  erkekler gibi mağaraya falan çekilmez aksine o sorun çözülene kadar birilerine anlatırlar fikir alışverişinde bulunurlar. Kadınlar anlattıkça rahatlar , rahatladıkça anlatır.Bunun farkında olmayan erkekler ise çabuk sıkılır ve sorunların büyütüldüğünden hatta abartıldığından şikayet eder. 
İLETİŞİMİ GÜÇLENDİRMENİN YOLLARI 
İlişkinin temelini oluşturan iletişimin aslında ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Doğru iletişim ilişkinin ömrünü uzatır meyvelerini olgunlaştırır. Nasıl iletişim kurulacağını bilmenin dışında nasıl dinlemek gerektiğini bilmemiz de önemli.Karşımızdaki kişinin aktarmak isteği bilgiye odaklanmak ve almaya çalışmaktır aslında dinlemek. Böylece sağlıklı bir dinleme olası iletişim problemlerini engeller.
Doğru zamanda iletişim kurmakta bir bu kadar önemlidir . Bir şeyleri yanlış zamanda söylemek , karşı tarafla olması gerekenden daha az iletişim kurmamıza sebep olur. Bir diğer sorun ise karşımızdaki insanın ne düşündüğünü tahmin edip bazı çıkarımlarda bulunmaktır.İnsanoğlu her zaman bir genelleme yapma eğilimindedir.Örneğin karşımızdaki insana neyi beğenip beğenmediğimizi belirtmek yerine ‘’çok zevksizsin ‘’ ,’’hiç bir şey bilmiyorsun ‘’, beni tanıyamamışsın’’ gibi genelleyici cümleler kuruyoruz. Bununla birlikte sözsüz iletişim kurarken de söylenen sözlerin davranışlarla çelişmemesi  gerekmektedir.
Gerek sözlü gerekse sözsüz iletişimde göz teması da çok önemlidir.Göz teması , karşımızdaki kişiye ‘’seni dinliyorum ‘’ mesajı verir. Peter Drucker’ inde dediği gibi ‘’İletişimde en önemli şey söylenmeyeni duymaktır’’. Yani gözlerin aslında söylenmeyen şeyleri de anlattığını ifade eder bu söz.
KISACASI
Şimdi ilişkimize dönüp bir bakalım . Eşimizle gerçekten doğru iletişim içerisinde miyiz?  
Emin olun bunu sorgulamaya başladığınızda bile bir şeylerin değişmeye başladığını göreceksiniz .


                                                                                                                                       PSİKOLOG REMZİ KESKİN


Etiketler; #remzi keskin
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Gören319 - 28.01.2019 19:05:10
Tebrikler Remzi Bey yazılarınızın devamını bekliyoruz
Avatar
Temperature40318 - 28.01.2019 11:45:20
Güzel bir yazı dizisi olmuş, kutlarım Sizi Remzi Bey .
Avatar
Serenay 317 - 28.01.2019 10:26:32
Çok doğru yerlere değinilmiş yazıda,yazıyı okurken karşı tarafın düşünce ve davranışlarının temel nedenini anlamamızı sağlıyor. Farklı konularda farklı bakış açıları katıyor.Tebrik ederim yazarı,başka konularda da yazılarının devamını bekleriz.