gelçar denizcilik

DEĞERLER

   İlki gerçekleştirilen Çanakkale Turizm Zirvesi'nde yapılan bir konuşmanın (açılış) ana akslarını ilimiz değerlerinin markalaşması, turizm değerlerinin uluslararası pazarlara sunulması ve turizm str

722 0

İbrahim Koç

İbrahim Koç


 
            İlki gerçekleştirilen Çanakkale Turizm Zirvesi'nde yapılan bir konuşmanın (açılış) ana akslarını ilimiz değerlerinin markalaşması, turizm değerlerinin uluslararası pazarlara sunulması ve turizm stratejilerinin belirlenmesi olarak ortaya konulmuştu.
           
            Bizi farklı kılacak elimizde çok önemli değerler bulunmakta. Bunun için bu değerleri iyi değerlendirerek ilimizi bir marka şehir haline getirebilmemiz lazım.
 
            Bu değerlerden biri bizi farklı kılacak elimizde çok önemli bir marka değeri bulunmakta. Troia.
 
            Biz yeryüzündeki ilk güzellik yarışmasının düzenlendiği ve geçmiş çağlarda Troia krallığının sınırları içerisinde yer aldığı bilinen şirin ilçemizin ve genelde ilimizin tanıtımında ve değerlerin pazarlanılmasında daha etkili ve kalıcı olabilecek uygulamaların içerisine gidilmeyi kaçınılmaz olarak görüyoruz.
 
            Bunun için sistematik bir şekilde ve süreci takip ederek bölgenin en öne çıkan ve geniş bir coğrafyanın ortak değerleri olan varlıklarımızı konumlandırabilmeliyiz.
 
            İtalyanlar Romeo ve Juliet'i simgeleştirerek konumlandırabilmeyi başardılar. İngiliz yazar William Shakespeare'nin ünlü oyunu 'Romeo ve Juliet'in kahramanlarının yaşadığı İtalya'daki tarihi Verona şehri, dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin uğrak yeri. Romeo ve Juliet'in dramı, bugün gelir kapısı haline gelmiş.
 
            Unesco'nun dünya mirası listesinde yer alan Verona'yı ünlü yapan da Romeo ve Juliet'tir. Romeo ve Juliet'i Shakespeare gibi bir isim yazıp, iyi de pazarlanınca neticede Verona'nın evlerinden bir ev dünyanın turistini çeker hale geliyor.
 
            Bize gelirsek! Elimizde çok önemli bir marka değeri bulunmakta. Troia. Elinizde en iyi malzeme olabilir, ama bunu nasıl sunduğunuz daha önemlidir aslında.
 
            Neredeyse bugüne kadar turizmi sadece deniz ve güneş olarak pazarladığımız için onlar çok fazla turist çekebiliyor. Biz ise yeni yeni diğer kültürel değerlerimizin farkına varmaya başladık.
 
            Simge olmuş marka değerler çıkartıldığı için sadece o bölgelere gelen turist sayıları bile ülke içerisine gelen turistlerin önemli oranına karşılık gelebilmektedir.
 
            Yukarıdaki ifadeler Çanakkale Turizm Çalıştayına katılmadan önce kaleme aldığım yazımdan bir kesitti. (30 Nisan 2013 yılında Çanakkale Turizminin mikro destinasyonlar bazında durum tespiti, sürdürülebilirliği ve geliştirme olanakları konulu Turizm çalıştayında tartışılmak üzere iki ayrı öneri 'dosya halinde' getirmiştim)
 
            O zaman (Mart 2013) öne çıkarttığım hususu (Troia), Troia'nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı (Troia Yılı) vesilesiyle 31 Ekim 2017'de düzenlediği tanıtım etkinliği öncesinde gazeteniz Vitamin'de yazdığım 'Paylaşmak' (10 Eylül 2017) konulu yazımda dile getirdiğim hususlardan alıntıladığım bir paragrafı konu ile ilgili olduğu için paylaşalım.
 
            'Sonuç olarak; özellikle tüm taraflar Çanakkale şemsiyesi altında her türlü ihtiraslarını bir süreliğine rafa kaldırarak birliktelik kültürünün somut yansımalarına uygun davranışlar sergileyebilmeli troia konusunda ve hiçbir kişisel menfaat beklemeksizin tüm eteklerindeki taşları güzelliğin ve tarihin kesiştiği yerde dökebilmeli…' (Son olarak da 10 Aralık 2018'de yayınlanan Odaklanma konulu yazımda; bu değeri 'Troia' içeren yazı değerler vurgusu ile yukarıda anlatılanları da kapsayacak 'Romeo Juliet gibi' bir içerikte sunulma yoluna gidildi)
 
           
 


Etiketler; #değerler
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tuncay 316 - 25.01.2019 06:40:23
Hocam, çok iyi yazmışsınız. Lakin bizim değerler, değerlerimiz dediğimiz olaylar malesef ki başka ülkeler yaşıyor, yapıyor. Bknz. Troia(truva) filminin çıkış tarihi 2004. Adamlar film yapıp, 10.000.954,25 TL hasılat yaptılar. Biz ise sadece atı alabildik.