gelçar denizcilik

BEN DESEM OLAY OLURDU…

.

126 0

Erdem Sürek

Erdem Sürek

Ağzına sağlık sayın Bakanım. Bahsettiğiniz aplikasyondaki vurgulu o sözü, bazı vakalarda kullanmış olsam bendeniz, muhtemeldir ki başıma hayli okkalı bir belayı sarar, tek bir dostum da kalmazdı emeklerine ve özverilerine her daim hayran kaldığım teşkilat içinde…
Türk Polisi’nin, hangi ağır şartlar altında, başta terör olmak üzere uyuşturucu illetine karşı mücadele verdiğine yüzlerce kez tanık olmuş bir gazeteci olarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ nun dünkü sözlerine hayran kaldım.
Niye mi…? Sokakta pek çok kez işittiğim bir sözdü, Polisimiz için edilen; “Uyuyorlar mı?” sorusu ekinde başlayan bazı ifadeler.
Polis her şeyi görecek, bilecek ve çözüm üretecek diye bir şey olmamasına karşın, en ufak arıza durumunda, ‘Uyuyorlar, uyuyorlar mı’ şeklinde, fiil çekimi gibi peşi ardı süren soru yüklü sözlerin hedefindeki Polis teşkilatına, vatandaşın da katkı sunmasını amaçlayan projenin hayata geçmesi, bence tüm yurda tarife sığmaz faydalı getiri demek.  
Projenin adı ‘Uyuma…’  Bu nedenle ettim o sözümü; ‘Ben desem olay olurdu’ diye. Hat ta, alırdım başıma tarifi imkansız püsküllü belayı.
‘Uyuma’ ne mi? Başta anlatmam gerekirdi lakin, yine aynı haltı ettim. Ben öğrendim ya, herkes biliyormuş gibi direkt daldım konuya. Olay şu efendim.   İçişleri Bakanı Soylu’ nun da dediği gibi;  "'Uyuma' isimli aplikasyonla vatandaşlar uyuşturucu ile ilgili durumları bildirebilecek"
Bu bir aplikasyon. Faydası saymakla bitmez bir program. Hem de, tüm bireyler olarak kullanmamız şart bir program.   
Bilmece gibi sözler mi ediyorum? Belki de öyle. O vakit, geleyim konuya ve sayın bakan Soylu’ nun ifadelerine;
"Şu ana kadar 26 bin 178 kişi bu uygulamayı indirdi ve 2 bin 405 ihbar yapıldı. Lütfen her anne ve baba bu aplikasyonu mutlaka telefonlarına indirsin"
Akıllı telefonlarımızda, “Aaaa, o kullanıyor, bu kullanıyor” diyerek, onlarca uygulamayı indiren bizler, her nedense en değerlilerimiz, çocuklarımızı öncelikle hedef kitle olarak seçen zehir tacirlerinin kökünü kurutacak çalışma için yaşama geçen programı yeterince sahiplenmiyoruz.
Uyuşturucu ile mücadelede, biz vatandaşlara o kadar çok görev düşüyor ki aslında, gördüğümüzü, hissettiğimizi ve duyduğumuzu bu uygulama ile ilgililere iletebilir ve çözüme katkı sunabiliriz. Netice itibariyle, uyuşturucu illeti bu gün değilse bile, gelecekte en yakınımızı tuzağına düşürebilir.
‘Uyuma’ isimli bu uygulama,  pek çok durumda; ‘Uyuyorlar…’ diye suçlanan güvenlik güçlerimize verilmesi gereken desteği, en manidar şekilde özetliyor bence.
Diyelim ki polis uyuyor. Ya biz? Bizler…? Bizler ne yapıyoruz? Gördüklerimizi ilgililere iletmemek, uyuyorlar diye suçladıklarımıza, uyku fırsatı vermek değil mi aynı zamanda…?
Elini taşın altına koymadıktan sonra, gördüklerimize seyirci kaldıktan sonra, uyuşturucu tacirlerine yaşam alanı açıyor olmuyor muyuz bizler?
155 kadar, ‘Uyuma’ nın da önemi büyük vesselam.
Kendimce yorumlar yapmadan duramadım yine. İyisi mi döneyim ayrıntılara.
İçişleri Bakanı sayın Süleyman Soylu, "Vatandaşlarımızın uyuşturucu ile ilgili durumları kolaylıkla bildirebilmeleri için 'Uyuma' isimli bir aplikasyon yaptık.
Şu ana kadar 26 bin 178 kişi bu uygulamayı indirdi ve 2 bin 405 ihbar yapıldı. Lütfen her anne ve baba bu aplikasyonu mutlaka telefonlarına indirsin" çağrısını yaptı dün.
 Başkent Ankara’ da, Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği (RTGD) tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığının desteğiyle düzenlenen "Sporla Kal Güvende Kal Projesi"nin üçüncü buluşmasında edildi bu sözler ve anlamlı çağrı.
‘Uyuma’ için konuştu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu. Uyuşturucuyla mücadeleyi 2019'da çok daha üst noktaya taşımanın önemini vurgulayıp;
"Tedbir aldık, sonuç aldık ama uyuşturucu meselesi boş bırakmaya gelmez" diye de ekledi.
Aynı geminin yolcuları olarak, yakınlarımızı hedef alan uyuşturucu tacirlerinin kökünü kurutmada, bizlerin de yapabileceği olduğuna değinde adeta sayın bakan.  
 Dünyadaki uyuşturucu arzında büyük artış olduğunu, uyuşturucunun coğrafi konumu itibarıyla Türkiye üzerinden doğu ve batı arasında transfer edildiğini anlattı detayları ile.
Başkent gündeminin öne çıkan bu başlığını, abonesi olduğumuz İHA’ nın bülteninde fark ettim ve aktarmak istedim detaylarını.
2018 Avrupa Uyuşturucu Raporu'na göre Avrupa Birliği erken uyarı sistemine dahil, sentetik uyuşturucu madde tipi sayısının 670 olduğunu belirtiyordu sayın bakan ve ekliyordu;
 “Bunların yüzde 70'i son 5 yıl içinde listeye dahil edildi” diyerek.
Suçlamaya neden aradığımız anlarda, doğruluğunu dahi teyit etmeden  suçladıklarımız için kullandığımız o sözden ‘Uyuma’ dan mı etkilenildi tam bilemiyorum lakin, sezgilerim bu yönde bendenizin.
Yorum yaparak devam eder isem, sanırım biriktirdiğim düşmanlarıma yenilerini ekleyeceğim. İyisi mi, ayrıntılardan söz ederken bu uygulama için, en yetkili isimden gelen ifadelere bırakayım sözü.
 "'Uyuma' isimli bir aplikasyon yaptık" diyerek, hepimizin akıllı cep telefonlarına indirmesi gereken uygulamadan söz ediyordu sayın bakan soylu. Ve diyordu ki;
 
 "Vatandaşlarımızın uyuşturucu ile ilgili durumları kolaylıkla bildirebilmeleri için 'Uyuma' isimli bir aplikasyon yaptık.
Şu ana kadar 26 bin 178 kişi bu uygulamayı indirdi ve 2 bin 405 ihbar yapıldı.
Henüz bu bir başlangıç ama sayı halen çok az. Lütfen her anne ve baba bu aplikasyonu mutlaka telefonlarına indirsin.
Bildirdiği andan itibaren, çok kısa süre içerisinde emniyet görevlilerimiz olay yerinde olmaktadır. Gördüğü şüpheli durumları mutlaka bu uygulama üzerinden bize bildirsin"
Yine konuşmadan edemediğim bir andayım şuan. Ve diyeceğim ki bendeniz:
“ ‘Uyuyorlar’ diyerek pek çok durum karşısında suçladıklarımıza, biz ne kadar katkı sunuyoruz? Buyurun işte bir fırsat. En değerlilerimiz çocuklarımızı hedef kitle seçen vicdansız ve insafsızlara ders verme vakti. İndirelim şu uygulamayı, mücadeleye katkı sunalım.”
 Dönüyorum sayın bakanın dediklerine; "Narko-rehber" ve "Narko-tır" gibi projelerle önemli eğitim faaliyetleri yürüttüklerini hatırlatıp, "Uyuşturucu konusunda her birimizin panik halinde olması lazım" şeklindeki vurgusuna.
 Uyuşturucu terörüyle karşı karşıya olunduğunu ve buna karşı topyekun mücadeleyi ortaya koyduklarını kaydeden sayın  Bakan Soylu, şöyle diyordu;
 "Uyuşturucu konusunda her birimizin panik halinde olması lazım. Narkolog Projesi ortaya koyduk. Son 6 ayda 7 bine yakın uyuşturucu kullanan insanla yüz yüze anket gerçekleştirdik. Maalesef uyuşturucunun kullanım alanları sıralamasında ilk sırayı yüzde 40,7 ile insanların kendi evleri alıyor. İkinci yer yüzde 24,6 ile metruk binalar."
Son olarak yine konuşmadan, yorum getirmeden edemeyeceğim bir andayım şu an.
Tutamadığım dilim şöyle diyor beyler, bayanlar;
“Çevremizi iyi gözlemlersek, bu belaya çözümde katkımız büyük olur… Yani özetle, bizler de Uyumayalım…”  
Sadece Polisiye tedbir yetmez, herkez elini taşın altına koyarsa çözüm konti garanti.’’
 
 


Etiketler; #olay #olurud
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.