gelçar denizcilik

OVA’LAR YETİM KALDI…

Namı değer Ova valisi. Çanakkale siyasetinin, 90’ larda her daim aranan yüzü. Dün, kalbine yenildi.

97 0

Erdem Sürek

Erdem Sürek

Ne den 90’ lar diyorum?. Öncesi de var, sonrası da aslında. Lakin, ben rahmetli Muharrem ağabeyi o yıllarda tanımıştım. Hele, 20 Ekim seçimlerindeki tanışıklığımız bir başkaydı.
Adı söylence o vakitler, belki ilk seferinde tanınmazdı. Ne vakit: ‘Ova valisi’ dense, tanımayanı yoktu rahmetlinin.
 Ova valisinden acı haberi, dün Kent Konseyi Başkanı da olan oğlu paylaştı. Halileli köyü muhtkarı da olan Engin Kandemir.
Sosyal medyadan geldi acı haber. Oğlu Engin veriyordu ve diyordu ki; “Babamız, Muharrem Cemil Kandemir’i kaybettik.  Cenazesi  (bu gün) 6 Aralık perşembe günü öğle namazına müteakip Çanakkale merkez Halileli köyünden defnedilecektir.”
Bir dönem Çanakkale’sinin önemli ismiydi Ova valisi. Hey gidi günler hey. Allah rahmetini eksik etmesin üzerinden. Ailesine başsağlığı diliyorum.
90’ lar dan bahsedecek olsam, hayli anı biriktirdiğim isimlerdendir sayın Ova valim. Seni de rahmetli diye anacakmışız be Ova valim. Yattığın yer nurlarla dolsun.

GÖZLER CEPLERDE, KULAKLAR MYK’DA…
Ha arandım, ha aranacağım bekleyişine girenler bir yanda, bir yanda da cep telefonundan gelecek müjdeye kilitlenenler. Bu gün, CHP ‘ de kader günü. Mile yola devam edileceğinin kararı da çıkacak CHP MYK’ sın dan, kimlerin yeni yol arkadaşı edileceği de…
Bir isimden, birkaç gündür söz ediyorum. Adını açık açık kaleme almasam da, anlayan anladı yazdıklarımdan.
Dün, eski Parlamenteri aradım ve sordum. O’ da bekliyordu. ‘MYK ne derse, o…’  diyordu…
Birde, faklı ilçe ve beldelerde var bekleyiş. İl merkezi de dahil, adayları açıklanmayan ilçe ve beldelerde kimin aday olacağı konusunu aranan soruya yanıt bu gün çıkacak 6 Aralık’ta.

Aralık,  adı üzerinde. Bir aralık işte. Aralanacak kapılar, bir aralık başlayacak toplantı. Sonrasında, sevinenler ve de elbet üzülenler. Belki de küsenler çıkacak alınacak karardan.Aralık kararı, belki bir başka aralıktan hayata baktıracak. Kim bilir…?
Bir de, bir başka Aralık tarihi var. 7 Aralık. O günün sabanı bir toplantı ile sürece ilişkin sözler edilecek. O sözlerden, edildiği vakit bahsederiz artık. Muhtemel yeni sözler ve hedefler dile getirilir, biz de elden geldiğince, duyduklarımızı aktarırız

MHP’ DE SON DURUM…

Milliyetçi cephe bu aralar, sık dokuyor meseleyi. Önce Çanakkale derdinde. Sonrası kolay gelecek gibi gözüküyor. Çünkü denilenler, bu noktada mesaj veriyordu. Verilen mesajları, off the record dendiğinden şu an paylaşmıyorum. Sırası gelince kaleme alırız. Son durum bu özetle

SEÇİME DOĞRU…

Seçim tarihi belli de, seçime girecek isimlerin tamamı henüz belli değil Bu da ayrı bir çelişki bence.
Misal ; İYİ parti. İYİ Partide, neler oluyor, ne sonuçlar çıkacak? merakıyla irtibata geçtiğim kurmaylar var elbet.  İyi gidiyor denilen konu, aday belirleme süreci olarak ifade edilse de, aday kim olacak sorusu, bu günlerin en dilleneni.
Hem iktidar, hem de Ana muhalefetin gelişmelerinden hareketle, siyaset kamuoyunda sözü edilen; “Dengeleri ya bozacak, ya da yeni denge kuracak.” şeklinde geçen söylemler.

İki önceki yerel seçimden örnekle, olası aday. Ya da şöyle mi demeli: Potansiyel aday.  Partisinden milletvekili adayı da olup, gümrük oyları gelinceye dek Vekil çıkan isimin, adaylığı üzerine öyle senaryolar türedi ki günlerdir, düşününce uzun soluklu, mantıklı görülecek yönü de çok fazla bu bahsedilen senaryoların.
Gelecek öngörüsünden ziyade, olasılık üzerine konuşulanlar, matematik içerikli ve de sayısal ağırlıklı olduğundan, kulağa hayli mantıklı geliyor. Uzun uzun, o senaryoları aktarıp vakit almayacağım. Duymayan kalmadı, günlerdir dilleneni.
Bir sosyal medya mesajı, açık etse de bir ismin adaylık olasılığını, bu konuda da zaman gösterecek atılacak adımı.
Bir bekleyiş iktidar kanadı için yaşandı. Sonra, Ana muhalefet. Şimdi de İYİ parti için zaman bekleyişi gündemde. Nasıl bir zaman ise beklenen artık…?
Her gün yeni dedikodular çıkacak. Her gün yeni senaryolar türeyecek. Siyaset daha çok konuşulacak belli.
Bu gün, CHP MYK’sından çıkacak sonuca bağlı, aday açıklamayan siyasi partilerde, kartların yeniden karılacağı da iddia ediliyor. Kartarın, yeniden karılmadığı sanki gün var..?

Her gün yeni beklenti olması gibi, ihtimalleri gözden geçirenlerin Başkent ve Mega kent İstanbul mesaisi de sürüyor. Öyle duydum.
Duyduğum ve hayli dikkatimi çeken bir beklenti hali için, kurulan cümleden bahsedeceğim. Deniliyor ki; “Karar değişir ise, dengeler alt üst olur. Hem 1 numarası, hem de kendisi , benzer makama oynuyor ise, seçim yapmak durumunda kalabilir. Kimi seçer o vakit…?”
Sahi, kimler için ediliyor bu anlatım?
Çanakkale siyaseti, çok bilinmeyenli bir denklem oldu kardeşim. Tam çözüldü deniliyor, sonra problem mi değişiyor ne, yeniden çözüm arayışı BAŞLIYOR.…
Büyük büyük harflerle, Başııyor dediğime bakmayın. Bitiyor yazacaklarım. Bu günlük noktayı atmadan önce, yine diyorum herkese: Haydin hoşça kalın…     
 
 


Etiketler; #ovalar
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.