gelçar denizcilik

ÜLKELER VE İNSANLAR ARASI KÜLTÜR FARKLARI

1963 senesinde Turizm Bakanlığı adına 50 kişi Belçika Bürüksel de 9 ay Turizm stajı yaptık.

210 0

SEYRAN ÇEBİ

SEYRAN ÇEBİ

Orada gördüğum sokaklarının son derece temiz olması, insanlarının yerlere tükürdüğünü bir sefer olsun görmedim.Benim Beypazar’lı arkadaşım Yüksel EKEN durmadan yere tükürürdü kaç defa söyledimse hiç fayda etmedi. O bu alışkanlığını devamlı sürdürdü.
1978 senesinde Yapıldak kyü sahilinde 10 tane yazlık ev vardı.Bir tanesinde Almaya’da elçilik memurluğu yapmış bir alie dostumuz bir anısını anlatmıştı. Türkiye ‘den bir memur yeni tayin olmuş kızı evin balkonuna çıkmış saçlarını tarıyor, tarakta biriken saçları da eliyle toplayarak aşağı bırakıyor biraz sonra bir polis geliyor ve ceza yazıyor. 19/10/2018 camdan bakıyorumda karşı komşu ufak bir halı silkeliyor altında oturan balkonlu bir e var. Oraya bırakacağı artıkları hiç düşünmüyor.1964 senesi idi. İskelede ki  Çanakkale Turizm danışma bürosunda çalışıyorum.Akşam mesai bitince memurlar evlerine gitti ben yalnız oturuyordum. Günde, kararmış idi. Birisi geldi buyur ettim. Karşımızda Cafet Türker’in kahvesi vardı çay söyledim.Sohbete başladık. Maliye Bakanlığı Çanakkale boğazında olan bataryaların toplarını satışa çıkarmış bu kişide bu ihaleyi almış topları kamyonlara yükleyip İstanbul’a hurdaya yolluyor. Toplar çok ağır olduğu için vinçte olmadığından içlerine dinamit koyup patlatarak parçalara bölünüp kamyonlara yükliyorlar bunları bana teferruatı ile anlatıyor.
Ertesi günü gazeteci Turanlılarları çağırdım bu durumu ona anlattım.
Biz Belçikada ilk çileği bir şehre götürdüler. Bir kale vardı kaleyi gezerken bir odada Türkiye’den topladıkları ufak tefekli eşyalar Bursadan aldıkları havlular raflara koymuşlar teşhir ediyorlar, bizse bu kadar tarihi değiri olan bu topları hurdaya satıyoruz.
Turan Narler Hürriyet Gazetesi Çanakkale Muhabiri idi ertesi günü Hürriyet Gazetesinin boş saifelerinde bir başlık Çanakkalenin tarihi topları hurdaya satılıyor bunun üzerine Maliye Baknlığı bu satışı iptal etti. Bugün kalan toplar bu olaylardan sonra korumaaltında kaldı.
Ne yazık ki bundan 4 sene evvel Amerika’da çalınan bir arkadaşım beni ziyarete geldi. Aklıma onu Dardanos Bataryaların olduğu yere Hasan-Mevsuf şehitliğine götürdüm. Orada gördüğüm o tarihi boş adet topları almışlar yolun altına atmışlar. Bataryalar 5 adet duruyor. Bir süre sonra tekrar gittiğimde oraya bir dozer getirmişler o bataryalarıda silmiş atmışlar, orası yeşil bir alan olmuş.
Bu günlerde 5 milyon yerli turist geliyor.Alan Klavuzları bu bataryada ne gösterecekler. Çünkü hiçbirşey kalmamış.
 
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.