gelçar denizcilik

ÜNİVERSİTELERDE ÇALIŞTIRILAN ÖĞRENCİLER İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burs verilenler veya burs alma şartlarını taşıyanlara öncelik verilmek suretiyle hizmetlerine ihtiyaç duyulan öğrenciler, öğrenim gördükleri yükseköğr

6189 0

Mehmet UĞUR

Mehmet UĞUR


Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burs verilenler veya burs alma şartlarını taşıyanlara öncelik verilmek suretiyle hizmetlerine ihtiyaç duyulan öğrenciler, öğrenim gördükleri yükseköğretim kurumlarındaki geçici işlerde kısmi zamanlı olarak çalıştırılabilirler.
Öğrencilerim öğrenim gördükleri üniversitelerde kısmi zamanlı olarak çalıştırılmasıyla, üniversitelerin hizmet sunum kalitesinin artmasına katkı sağlanmakta ayrıca mali gücü itibariyle yetersiz seviyede olan öğrencilere destek olmanın yolu açılmaktadır.
2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa göre çalıştırılan öğrenciler, işçi olarak kabul edilmezler. Kısmi zamanlı olarak çalıştırılan öğrencilere bir saatlik çalışma karşılığı ödenecek ücret, 4857 sayılı İş Kanunu gereğince 16 yaşından büyük işçiler için belirlenmiş olan günlük brüt asgari ücretin dörtte birini geçmemek üzere, yükseköğretim kurumu yönetim kurulu tarafından belirlenir.
Kısmi zamanlı çalışma karşılığı ücret alan öğrencinin, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilmekte olan burs veya öğrenim kredisi kesilmez. Öte yandan öğrencinin Kuruma ait yurtlardan yararlanma hakkı da devam eder.
Kısmi zamanlı olarak geçici işlerde çalıştırılabilecek öğrencilerle ilgili düzenlemeden de anlaşılacağı üzere öncelikle burs alan veya burs alabilecek durumda olan ve mali durumları yetersiz olan öğrenciler olmak üzere üniversitelerde kısmı zamanlı olarak öğrenci istihdam edilebilmekte olup, öğrencilerin sözü edilen kanun ve yönetmelik gereği çalıştırılıyor olması onların işçi olarak kabul edildikleri anlamına gelmemektedir. Bununla birlikte bu öğrenciler İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na tabidirler. Bu çerçevede; İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında olan kısmi zamanlı çalıştırılan öğrenciler için mevzuatla hüküm altına alınmış iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin uygulanması yasal bir zorunluluktur.
 

Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.