gelçar denizcilik

Bahsedeceğim kanun teklifi onay görürse, sanırım şu sözü çok ederiz;

‘HELE BİR GEÇ, HELE BİR AT’TA GÖRELİM…’

98 0

Erdem Sürek

Erdem Sürek


Başkent Ankara gündeminde,  öne çıkan bu detaya, bence ayrı bir dikkat kesilmek gerekiyor. Bu nedenle, dün TBMM’ ye sunulan kanun teklifinden bahsetmek istiyorum.
Bu arada, bu sabah yani 11 Ekim günü, 09:00 ile 10:30 saatleri arasında Kepez Elmalı bahçe sahilinde icra edilecek bir tatbikat olacak. Denizde gözlemlenecek hareketliliği fark edip merak edenler olabilir diye, “Endişeye gerek yok. Denize düşen bir uçak senaryosu gereği, arama-kurtarma tatbikatı olacak” diyerek, şimdiden olası merakları gidereyim istedim.
Sonra, kuş uçuşu bir hamle ile Başkent gündemine dönüp, bahsettiğim dikkat kesilmemiz gereken Kanun teklifinden, uzunca şekilde söz edeyim.  
Mesela diyeyim ki; “3 defa kırmızı ışık ihlali yapanların ehliyetine 45 gün, iki veya daha fazla sefer bir yıl geriye dönük kırmızı ışık ihlali yapanların ehliyetlerine 60 gün süreyle el konulmasını ön görecek kanun yolda.”
Dahası da var aslında. Bahsedeceğim kanun teklifinde yer alan bir bölüm tam da şöyle;
“Spin, drift yapanlar 5 bin 10 Türk lirası idari para cezasına çarptırılacak. 60 gün süreyle ehliyetlerine el konulacak, araçları 60 gün süreyle trafikten men edilecek.
Araç kullanırken, cep telefonu kullanan sürücülere 235 Türk lirası idari para cezası uygulanacak."
Tabi bu aktardıklarım, Kanun Teklifinde öne çıkan birkaç detaydan sadece bazıları.
İktidar kanadından iki vekil, Karayolları Trafik Kanun Teklifi’ni, dün  TBMM' ye sunmuş.  Hayli dikkat kesildiğim konuya ilişkin ayrıntılı haberi, Başkent turu yaptığım sırada frak ettim.
İhlas Haber Ajansı’nın servis ettiği bu haberde,  AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel ile Antalya Milletvekili Atay Uslu’ nun imzasıyla, Karayolları Trafik Kanun Teklifi ‘ninTBMM'ye sunulduğundan bahsediliyordu.
Kanun teklifiyle,  Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarının İçişleri Bakanlığına bağlanmasıyla personelin haklarının kaybolmamasını da amaçlayan bir bölüm de vardı.
Bu kadar mıydı bu kanun teklifi ile amaçlanan, değil di elbet. Güvenlik korucuları ile ilgili düzenlemeleri de kapsıyordu teklif.
AK Parti Grup Başkanvekili Muş, Başkentteki meslektaşlarıma Kanun teklifi ile ilgili açıklamalarda bulunuyor, TV kanallarının ana haber bültenlerinde sıkça rastladığımız, trafik canavarlığını anlatır görüntülerin tekrarının yaşanmasını, adeta sonlandıracak detaydan söz ediyordu.   
Diyordu ki; "Spin, drift yapanlar 5 bin 10 Türk lirası idari para cezasına çarptırılacaklar, 60 gün süreyle ehliyetlerine el konulacak, araçları 60 gün süreyle trafikten men edilecektir”
Şimdi,  bu detaya lütfen dikkat; “Çoğumuzun düştüğü bir hata. Direksiyon başında cep telefonu kullanma meselesi.”
Bu kuralı ihlal eden her birimizi, Kanun Teklifi kabul gördüğünde, 235 Türk lirası ceza karşılayacak. Benden söylemesi. Araç binerken, kesinlikle cepler cebe….
Dikkatle okuduğum ve ayrıntıları bu sayede edindiğim haber metninde;
“AK Parti'nin trafik cezalarının artırılması, kolluk personelinin TSK'daki muadilleriyle eşit haklara sahip olması, uyuşturucu ile mücadelede ek önlemler alınması, güvenlik korucularının gençleştirilmesi gibi düzenlemelerin de bulunduğu kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu.” İfadeleri yer buluyordu.
Detayları, Basın mensupları ile paylaşan AK Parti Grup Başkanvekili Muş,  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçiş nedeniyle bazı kanunlarda değişiklik yapılması gerektiğini belirtiyor ve günün önemli bir bölümünü trafikte geçiren sürücüleri ilgilendirecek detayları net şekilde dile getiriyordu.
Anladığım kadarı ile kanun teklifi tam 50 maddelik. Ve amaçlanan; “Trafik güvenliğini arttırmak.” Hadi inşallah…
Vatandaşların güvenli şekilde seyahat etmesini sağlayacak düzenlemelerin yer buluğdu Kannu teklifine ilişkin konuşan sayın vekil  Muş, önce ;
"Kanun teklifimizde güvenlik köy korucularından 44 yaşını dolduranların emekli edilmesi ve yerlerine 30 yaşını doldurmamış daha genç köy korucularının alınmasına yönelik teklifimiz de söz konusudur.” diye başlamış sözlerine.
Sonra da, benim güne ilişkin attığım konu başlığını açmaya başlamış sayın muş. Hani ben dedim ya, geç’ te görelim…  Nereden mi? Kırmızı’ dan elbet.
50 maddelik kanun Teklifinin öne çıkan bir diğer ayrıntısı, Hurdaya ayrılan araçların trafiğe çıkmasını caydıracak şekilde düzenlemelerin olmasıydı. Tak diye yol ortasında stop edip, sinyalizasyon donanımından da hayli yoksun araçlar, onların neden olduğu kazalar, nihayet sonlanacak. Oh iyi olacak diyebilirim.
Bu arada diyerek, bir diğer konudan da söz edeyim. Çoğumuz fark ediyoruz da, çözemiyoruz. Hani şu çakar lambalı ve sirenli araçlar.  O meseleyi de kapsayan madde varmış, 50 maddelik teklifte geçen.
Nasıl mı? Bu konuda sayın vekil Muş’ un sözlerini aktararak, yanıt sunmaya çalışayım.
AK Parti kurmayı Muş; "Halk arasında ’çakar’ olarak bilinen ışıklı ve siren takmak suretiyle vatandaşları rahatsız eden, onları tahrik eden bazı sürücüler bulunmaktadır.
Çakar olarak bilinen, ilgililerin dışında kullananların sayısında artış olduğunu görüyoruz.
Siren ve yoğun çakarla beraber sürücüleri, sürüş hakimiyetlerini, araç hakimiyetlerini kaybetmelerine sebep olabilecek bazı durumlarla karşı karşıya kalabiliyoruz.
İzinsiz ve mevzuatımızın izin verdiği kişilerin dışında bunları kullananlar bin 2 lira Türk lirası trafik cezası teklifimizde öngörüyoruz ve ilk yakalandığı tarihten geriye dönük bir yıl içerisinde üç defa yakalanması durumunda 15 gün aracı trafikten men edilecektir, yakalandığı anda da cihazlar söktürülecektir" diyordu.
Bu önemli hamle, keşke daha önce gelseydi de, bizim Çanakkale’de de bir zamanlan çakarlı aracı ile  fink atmayı marifet bilen birileri, yediği cezadan kaynaklı haber olsaydı.
Neyse, artık kimse cesaret edemeyecek. İlgili ve yetkilisi dışında, çakarlara son. Yaşasın….
Yaşasın denilebilecek bir detay daha var, okuduğum ayrıntılar içinde rastladığım. Gece yarısı, bomba patlamışcasına kulaklarımızın işittiği, uyur uykumuzdan irkilerek bizleri uyandıran,  o gürültü canavarları da yanacak inşallah, bu kanun çıktığında.
Bahsettiğimi anladınız her halde, abartı egzozlulardan bahsediyorum.  50 maddeden biri onlar için hazırlanmış.
Nasıl mı?  Buna yanıtı yine sayın vekilin sözleri veriyordu. Aynen şöyle;
 "Abartılı egzoz kullananlara bin 2 Türk lirası para cezası ve sökülüp ruhsata uygun hale getirilinceye kadar trafikten men edilecektir. “
Motosikletlileri de unutmasalardı, daha iyi olacaktı ya, neyse…
Belki, ben atlamışımdır. 50 maddeden biri de, egzoz patlatıp, sokak sokak, hem de gece yarısı fink atanları kapsıyordur. Hani, uyur uykumuzdan, korku ile uyanmamıza yol açanları. Hadi inşallah.
 İnşallah diyerek beklediğim, EYT, yani Emeklilikte Yaşa Takılanlar için hazırlanacak kanun teklifini dört gözle bekleyenlerdenim. Ne olur scyın vekil, benim sayemde, bizlerin de sesini duymuş oluverin. Haydin sizlere  şimdiden kolay gele.
Bu arada, yine sihirli sözü edeyim ve günü noktalayayım. Tüm Çanakkalem, hoşça kalın…
 


Etiketler; #hele #geç
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.