gelçar denizcilik

ECZANE ÇALIŞANLARINA ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI

.

780 0

Mehmet UĞUR

Mehmet UĞUR


“Fiili hizmet süresi zammı (FHSZ)” uygulaması, ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan sigortalılara ek prim ödeme gün sayısı kazandıran ve ek sigortalılık süresi ile emeklilik yaşının düşmesini sağlayan bir uygulamadır. Çalışma hayatında yer alan yıpratıcı ve riskli iş kollarından biri de sağlık sektörüdür. 
Sağlık sektöründe çalışanların fiili hizmetten yararlanma talepleri uzun süredir gündemi meşgul etmekteydi.  Bu talepler kanun koyucu tarafından olumlu karşılandı ve Konuyla ilgili yasal düzenlemeler 7146 sayılı Kanun ile yapıldı. 3/8/2018 tarih ve 30498 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kanun ile sağlık meslek mensuplarının beklediği fiili hizmet süresi zammı yasalaşmış oldu.
 Yeni uygulamadan olumlu etkilenecekler arasında 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun kapsamında sağlık meslek mensubu sayılanlarda bulunmaktadır. Yasa ile işveren konumundaki eczane eczacıları hariç, kamu ve özel sektörde çalışan eczacılara ve eczacı kalfası(sertifikası olan)  ile eczane hizmetleri teknikerlerine (2 yıllık diploması olan) “Fiili Hizmet Süresi Zammı” getirilmiştir.
         Fiili hizmet zammı; uygulamasıyla 360 günlük primi olan bir eczane çalışanına, fiili hizmet zammına tabi olduğu için 60 gün prim eklenecek ve bu çalışanın böylece fazladan prime sahip olacaktır.

         Fiili hizmet zammıyla ilgili bilmeniz gereken temel noktaları şu şekilde sıralayabiliriz: Fiili hizmet zammı, her çalışana verilmemektedir5510 sayılı Kanununun 40. maddesinde yer alan tabloda belirtilen işyerlerinde çalışmak ve belirtilen işleri fiilen yapıyor olmak gerekmektedir. Fiili hizmet zammı kapsamında olan sigortalıya, bu durumun 2 temel yararı vardır. İlk olarak; sigortalıya, bu kapsamda geçirdiği her 360 gün için belirli oranda sigorta primi ekstradan eklenir. Ayrıca belirli şartların sağlanması halinde, bu sigortalıların emeklilik yaşları da aşağı çekilmektedir.

         Fiili hizmet zammından faydalanmak için hem belirtilen işyerinde çalışılması ve hem de belirtilen işi yapıyor olması şarttır. İşçi ya da memur olarak çalışanların yararlandığı uygulama kapsamına girenlerin ancak belirtilen işleri fiilen yapmaları halinde erken emeklilik avantajı ve ilave prim gününden faydalanmaları mümkündür. Biz de fiilen çalışan eczacılara ve eczacı kalfalarına ve eczane hizmetleri teknikerlerine “Fiili Hizmet Süresi Zammı”nın hayırlı olmasını diliyoruz.
    Selam ve dua ile


Etiketler; #eczane
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.