gelçar denizcilik

KOMPRODOR BURJUVAZİ-SİYASET

PKK TERÖR ÖRGÜTÜ ÇOCUK KATİLİNİN YAKALANMASI 2000-2001 ÜLKE EKONOMİK KRİZİ 11 EYLÜL 2001 İKİZ KULELERİN YIKILMASI USAME BİN LADİN

3750 0

Nadir Ufuk Yavuz

Nadir Ufuk Yavuz

PKK TERÖR ÖRGÜTÜ ÇOCUK KATİLİNİN YAKALANMASI
2000-2001 ÜLKE EKONOMİK KRİZİ
11 EYLÜL 2001 İKİZ KULELERİN YIKILMASI
USAME BİN LADİN
TEĞET GEÇEN EKONOMİK KRİZ
18 ARALIK 2010
MUHAMMED BUAZİZİ ÖĞRENCİNİN KENDİNİ YAKMASI
ARAP BAHARI
TUNUS-ZEYNEL ABİDİN
LİBYA-KADDAFİ
MISIR-HÜSNÜ MÜBAREK
YEMEN-SALİH ABDULLAH
BAHREYN-ABD 5.FİLONUN YERLEŞMESİ
SURİYE-ESAD
Bunun gibi daha bir çok ekleyebileceğiniz kendinize göre ve etkilerine göre sıralayabileceğiniz olaylar silsilesi. Ortalama yirmi yıldır süreç yakından takip edildiğinde bunların bir tesadüf veya tarihi süreç olarak tanımlamak olayları çok basite almak olacaktır.İç siyaset taraftarı olmadan devleti düşünerek beynimizi ve kalbimizi kullanarak bu süreci ortak akıl ile yorumlamaya başlarsanız hemen hemen hepimiz aynı sonuçlara varırız.Elde edeceğimiz ortak aklı sonuçlarını komplo teorisi olarak değil beyin fırtınası olarak gerçekleştirmiş oluruz.
Komprodor,18 yüzyıl sonlarıyla 20.yüzyıl başları arasında,Doğu(özellikle Çin) ve Güneydoğu Asya’da ticaret yapan Batılılara aracılık eden yerli tüccarlara verilen ad.
Kullanımı:Latince kökenli olan (Comparator:satın alan) ve Portekizce üzerinden modern Batı dillerine giren komprodor terimi ,yabancı bir fitma adına kendi ülkesinde ticari işlem yapan ve bunun sonucunda zenginleşen tüccarları nitelemek üzere kullanılmaktadır.
Zamanla iş birlikçi anlamını kazanarak ülkelerde(Çin Halk Cumhuriyeti vb.)benimsenen sözcük ülkenin yabancılarca sömürülmesine katılan kişiler için kullanılmaya başlandı.
Günümüzde emeğiyle geçinmeyen ,varlıklı ve nüfüzlu kimseler için aşağılayıcı anlamda kullanılmaktadır.Genelde Marksist literatürde emperyalistlerle iş birliği yapan yerli kapatalistler için kullanılmaktadır.
Sizlere bu süreç ve kelimeyi teknik olarak hatırlatma isteğim ,devlet ve hükümet nezdinde ve özel işletmeler ve şahıslar manasında bu tanım ve tarife yetkin kişilerin olmaması var isede takip ve kontrol altında olması temennisiyle .Tarih teki bir çok Türk devletinin savaş meydanlarında değil bu ikikelimenin yani komprodor ve siyaset kelimelerinin yanyana gelmesi ile yıkılmış veya parçalanmış olmasıdır
 


Etiketler; #nadir ufuk yavuz
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.