gelçar denizcilik

Padişaha Bile İmtiyaz Tanımayan Hukuk

Sultan Mehmed¸ Fatih Camii yapılırken iki mermer sütunu üçer arşın fazla kesip kısaltan Rum Mimarbaşı İpsilanti Efendi'nin ellerini kestirmişti. Mimar¸ Fatih'in aleyhine dava açtı.

867 0

NAZIM ULAŞ

NAZIM ULAŞ


Hükümdar ile Rum mimar mahkemelik oldu. Mahkeme çağrısı Fatih'e ulaşınca Fatih¸ gurura kapılmaksızın bu çağrıya icabet etti. İstanbul Kadısı Hızır Çelebi'nin huzuruna çıktı¸ usulü bilmediğinden başköşeye geçmek istedi. Ama kadı tarafından hemen uyarıldı: “Oturma Beyim! Davacınla kanunen yüzleşip onunla aynı şekilde ayakta dur!” Kadı¸ haksız ve kanunsuz el kestirdiği için Fatih'in de ellerinin kesilmesine hükmetti. Fatih kararı sessizce dinlerken¸ mimar ağlamaya başladı. Sonra yere diz çökerek şöyle dedi: “Davamdan vazgeçtim!”
Bunun üzerine Padişah¸ günde 10 akçe tazminat vermeyi severek kabul etti. Hatta tazminatı kendi isteğiyle 20 akçeye çıkardı. Ayrıca iyi bir ev vermeyi¸ masraflarını karşılamayı da onayladı. Bu olaydan ve Osmanlı'nın cümle varlığı şefkat ve merhametle kucaklayan adaletinden çok etkilenen Rum Mimar İpsilanti¸ hemen orada Müslüman oldu. Herkes salonu terk etti. Sadece kadı ile padişah kaldı. Sultan Mehmed¸ kadıya dönüp şöyle dedi: “Eğer benim padişahlığımdan korkup beni kayırsaydın ve haksız bir karar verseydin¸ vallahi şu kılıçla başını uçururdum!” Kadı Hızır Çelebi ise oturduğu minderi kaldırıp altındaki demir topuzu gösterdi. Sonra padişaha en az onunki kadar muhteşem olan şu tarihî sözleri sarf etti: “Hünkârım¸ sen de padişahlığından gururlanıp mahkemeye saygısızlık etseydin¸ kararı dinlemeseydin¸ billahi şu topuzla başını ezecektim!”4
Osmanlı'nın gecikmeyen ve hakkın yerini bulduğu gerçek adaletinden işte altın bir tablo? Fatih'in¸ kahredici gücüne rağmen¸ adalete olan sonsuz saygısı ve adaletin hükmü karşısında boynunu bükmesi… Osmanlı işte böyle yükseldi ve doruğa çıktı: Kılıç ile kalemin¸ hak ile adaletin gölgesinde…


Etiketler; #NAZIM
Yorum Ekle
İsim
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.